MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Правоохоронці повідомили про підозру лейтенанту ФСБ, який міг бути причетним до зґвалтувань на Херсонщині

05.09.2023   
Марина Гарєєва
Російського військового підозрюють у порушенні законів та звичаїв війни, поєднаному з жорстоким поводженням щодо цивільного населення. Підозрюваний погрожував потерпілим, чинив психологічний тиск і вдавався до фізичного та сексуального насильства.

Світлина підозрюваного, оприлюднена Офісом Генпрокурора.

Світлина підозрюваного, оприлюднена Офісом Генпрокурора.

Українські правоохоронці ідентифікували чергового російського військового й повідомили про підозру в порушенні законів та звичаїв війни, поєднаному з жорстоким поводженням щодо цивільного населення. Російського військового підозрюють в зґвалтуваннях, які торік він міг вчиняти на окупованих частинах Херсонщини.

Про заочну підозру розповіли в Офісі Генерального прокурора.

Хоча правоохоронці не вказують ім’я військового, раніше була оприлюднена підозра лейтенанту ФСБ Олександру Лебедю. Деталі справи, викладені у тексті підозри, збігаються з повідомленням прокуратури. Інформацію щодо Лебедя підтверджували і журналісти видання Telegraf, які також зазначали, що росіянин загинув на війні РФ проти України.

Олександр Лебідь правив за “коменданта” у декількох окупованих селах Херсонщини. За версією слідства, навесні 2022-го Лебідь міг чинити сексуальне насильство на окупованих територіях Херсонської області. Росіянина підозрюють у зґвалтуванні двох жінок. Одна з постраждалих була неповнолітня.

За даними слідства, у квітні 2022 року Лебідь вдерся до будинку, де проживала неповнолітня дівчина. Вдома були мама, бабуся і постраждала. Лебідь направив зброю на жінок, після чого змусив дівчину піти з собою, нібито для проведення допиту, і зґвалтував.

Як розповіли правоохоронці, у травні 2022-го він здійснив такі ж дії з іншою дівчиною, в іншому населеному пункті Херсонщини. “Під приводом перевірки ‘благонадійності’ російський військовий забрав її з рідного дому, погрожував зброєю, вистрілив з пістолета біля голови та зґвалтував”, — ідеться в повідомленні Офісу Генпрокурора. У повідомленні про підозру також зазначено, що Лебідь тричі забирав постраждалу з собою та змушував її примусово оголюватися.

В Офісі Генпрокурора наголосили, що в обох випадках підозрюваний змушував постраждалих вживати алкогольні напої, внаслідок чого одна з них втратила свідомість. Крім того, ефесбівець погрожував жінкам зброєю, чинив психологічний тиск і погрожував, а також побив неповнолітню дівчину. 

Наразі відбувається досудове розслідування, яке здійснює Головне слідче управління Національної поліції.

Загальний контекст 

У квітні 2023-го в Офісі Генпрокурора повідомляли, що від початку повномасштабної військової агресії РФ до 28 квітня 2023 року українські правоохоронці зафіксували 182 факти сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом (СНПК). Правоохоронці наголошували, що офіційно встановлена кількість випадків СНПК не відображає реальних масштабів насильства, а з деокупацією нових територій кількість постраждалих невпинно зростає. При цьому після деокупації територій на Сході та Півдні України прослідковувалася чітка модель: усюди, де перебували російські військові, були зафіксовані випадки сексуального насильства. Це може виступати черговим доказом того, що військові ЗС РФ використовували сексуальне насильство як зброю для знищення української нації, та свідчити про злочин геноциду.

Як наголошували правоохоронці, вкрай важливо повідомляти про випадки сексуального насильства, адже це дозволить відновити справедливість і притягнути винних до відповідальності. Щобільше, повідомлення про СНПК можуть знадобитися для розслідування воєнних злочинів у Міжнародному кримінальному суді та Спеціалізованому міжнародному трибуналі й стати основою або частиною судових справ. Таким чином історії постраждалих стануть їхньою зброєю уповільненої дії, яка дозволить притягти воєнних злочинців до відповідальності, і допоможуть правоохоронцям перемогти агресора у юридичній площині.

З огляду на це прокуратура закликає як постраждалих, так і свідків повідомляти про факти сексуального насильства, вчиненого під час російської окупації. Навіть якщо потерпілі наразі перебувають в інших країнах, вони можуть заявити про побачене або пережите, аби не дозволити воєнним злочинцям РФ уникнути покарання.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися