MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Під дулами автоматів

04.09.2023   
Марина Гарєєва
Росіяни приходять до мешканців тимчасово окупованих територій і намагаються змусити людей ‘проголосувати’. Детальніше про те, як окупанти ‘збирають голоси’ для незаконних ‘виборів’ і фальшують ‘явку’, — у статті Харківської правозахисної групи.

Скриншот повідомлення, оприлюднений в телеграм-каналі нелегітимного мера Донецька Олексія Кулемзіна 31-го серпня 2023-го.

Скриншот повідомлення, оприлюднений в телеграм-каналі нелегітимного мера Донецька Олексія Кулемзіна 31-го серпня 2023-го.

Від будинку до будинку

На підконтрольних РФ частинах Запорізької області росіяни приходять до місцевих жителів додому та змушують людей голосувати на незаконних ‘виборах’, організованих Кремлем.

Про такі випадки розповідав мер Мелітополя Іван Федоров в етері національного телемарафону.

“Сьогодні вже четвертий день, коли вороги обходять будинки та квартири у прифронтових територіях, таких як Пологи, Токмак, Молочанськ. Вони йдуть від будинку до будинку, змушують наших мешканців проголосувати”, — говорив міський голова 3-го вересня.

Іван Федоров також наголошував, що до так званого “обходу” залучені автоматники та росгвардійці. Щобільше, росіяни повертаються (іноді по декілька разів) до зачинених будинків або до осель, де їм не відчинили.

Раніше у Генштабі попереджали, що на тимчасово окупованих частинах Запорізької області росіяни планують завчасно обходити будинки та квартири місцевих жителів і вже з 30-го серпня ходитимуть до людей “для збору голосів”.

У фейсбук-дописі від 2-го вересня Іван Федоров наголосив, що росіяни змушують мешканців окупованих територій голосувати під дулом автомата. Федоров описав основні дії ворога, який “привіз масовку з Росії; зганяє бюджетників на ‘виборчі дільниці’; створив видимість альтернативи з ‘опозиції’, яка насправді є маріонеткою Кремля; дозволяє агітувати тільки пропутінській партії ‘Єдина Росія’ і вже намалював їй ‘рекордну підтримку’ у 89% голосів”.

У ЦНС також попереджали, що на підконтрольних РФ частинах Херсонщини росіяни вимагали, “аби всі працівники бюджетних підприємств ходили голосувати під розпис гуртом у визначений для підприємства день”. 

Міський голова Мелітополя нагадав, що заплановані Росією вибори не будуть визнані ніким у світі, та закликав жителів окупованих територій ігнорувати фарс окупантів.

У понеділок, 4-го вересня, Іван Федоров також розповів, що для участі у незаконних виборах “балотуються” люди з Алтайського краю, Дагестану, Сибіру, Москви, а в деяких партіях, зокрема у “Єдиній Росії” та ЛДПР, “немісцеві складають до половини від всіх кандидатів”.

Сфальшована ‘явка’ й озброєні гвардійці на зупинках громадського транспорту 

У понеділок, 4-го вересня, у Центрі національного спротиву повідомили, що росіяни перетворюють “єдиний день голосування” на абсурд і вже зараз стверджують, нібито понад третина мешканців тимчасово окупованих територій України “проголосувала”.

“Наразі на тимчасово окупованих територіях триває так зване ‘дострокове голосування’ за місцем проживання, необхідність якого пропагандисти пояснюють ‘турботою про безпеку громадян’, — зауважили у ЦНС. — У межах цього голосування російські солдати обходять села й змушують мешканців голосувати”.

За даними ЦНС, на окупованих територіях Херсонщини та Луганщини фіктивне “волевиявлення” під дулами автоматів триває з 2-го вересня, а на окупованих частинах Запорізької та Донецької областей — з 31-го серпня. “В результаті росіяни намалювали собі 38% явки на Херсонщині та 39% на Донеччині. На Запоріжжі та Луганщині — 18% й 22% відповідно”, — повідомили у ЦНС. Там також нагадали, що росіяни навмисно вигадали схему з “голосуванням за місцем проживання” та розтягнули “процес голосування”, аби приховати відсутність явки. 

Прикметно, що цьогоріч, окрім звичайних “виборчих дільниць”, які росіяни використовували торік під час “фейкового референдуму”, окупанти створили так звані “пересувні пункти голосування”. При цьому росіяни не тільки приходять до домівок людей, а і спиняють мешканців тимчасово окупованих територій на зупинках громадського транспорту. Засновник Східної правозахисної групи Павло Лисянський розповідав, що колаборанти обходять зупинки громадського транспорту у супроводі озброєних гвардійців і змушують людей голосувати. “Якщо людина відмовляється голосувати, до неї застосовуються репресії”, — наголошував Лисянський і повідомляв, що росіяни можуть затримати людину. Крім цього, тих, хто відмовляються “голосувати”, можуть “зареєструвати” й “записати на наступний день”. 

Світлина оприлюднена в телеграм-каналі нелегітимного мера Донецька Олексія Кулемзіна 4-го вересня 2023-го. Мешканці окупованого міста “голосують” у супроводі озброєних росіян.

Світлина оприлюднена в телеграм-каналі нелегітимного мера Донецька Олексія Кулемзіна 4-го вересня 2023-го. Мешканці окупованого міста “голосують” у супроводі озброєних росіян.

При цьому, як зауважував правозахисник, на підконтрольних РФ територіях України голосувати можна за будь-якими документами, навіть за українськими паспортами. Харківська правозахисна група також писала про цей факт у своєму попередньому матеріалі, присвяченому незаконним “виборам”: до прикладу, один з пропагандистських телеграм-каналів повідомляв, що мешканці окупованих територій Херсонщини можуть голосувати не лише за українським паспортом, а й за водійським посвідченням. Такі дії окупантів можуть свідчити про те, що організована Кремлем примусова кампанія паспортизації не дає бажаного результату. Попри утиски й репресії, росіяни не можуть змусити людей масово отримувати громадянство РФ. 

Примус і підкуп

Лисянський також відзначав, що хоча на всіх тимчасово окупованих територіях України росіяни мають на меті одне: змусити місцевих мешканців прийти на псевдовибори, на тимчасово окупованих частинах Луганської та Донецької областей “потужніший репресивний апарат” та сильніший примус.

Координатор руху “Жовта стрічка” також розповідав, що в окупованих містах, селищах і селах росіяни вдаються до максимального “передвиборчого” тиску. За його даними, окупаційна влада й представники ГРУ з воєнізованими бойовиками почали обходи в невеликих населених пунктах з 1-го вересня. При цьому “росіяни намагаються максимально уточнити інформацію про українців: хто де живе, хто з ким живе й до кого вони сто відсотків зможуть йти й примушувати голосувати”, наголошували у “Жовтій стрічці”. 

Своєю чергою речник СБУ Андрій Дехтяренко відзначав, що “за допомогу у проведенні так званих ‘виборів’ загарбники обіцяють грошову винагороду від 10-ти тисяч рублів”, проте і це не допомагає.

Гастролери з РФ

З огляду на все вищезазначене, аби створити картинку “виборів”, росіяни вдаються до так званої “масовки” й завозять громадян РФ, які на камери будуть вдавати місцевих мешканців, що “голосують”. До прикладу, в окупованому з 2014-го року місті Ровеньки, що на Луганщині, правозахисники не змогли відшукати знайомих людей, розповідав Лисянський. За його даними, якщо порівнювати з 2014-м роком, з 30% місцевих жителів 60% становлять громадяни РФ. “Вони масово завозять громадян РФ, щоб вони приходили на вибори й робили картинку”, — наголошував правозахисник.

Те саме відбувається і в Маріуполі. Як розповідав в етері “Суспільне. Спротив” волонтер і маріуполець Микола Осиченко, росіяни завезли до міста понад сотню людей, “які братимуть участь у телесюжетах і видаватимуть себе за маріупольців”.

У Генштабі також звертали увагу на те, що на окупованих частинах Запорізької області з’являються люди, яких привозять з території РФ і розселяють у полишених будинках місцевих жителів. “Даний факт пов’язаний із підготовкою фальсифікації голосування та створення потрібної картинки для російських медіа”, — відзначали у Генштабі.

3-го вересня у ЦНС також зазначали, що, аби забезпечити необхідну явку на “виборах” 10-го вересня, представники країни-агресора намагаються залучити якомога більше мешканців тимчасово окупованих територій Донеччини та Луганщини до фіктивного “голосування”. У зв’язку з цим від початку серпня росіяни навіть припинили організовано вивозити жителів тимчасово окупованих територій на Сході України, відмічали в ЦНС. При цьому, за даними ЦНС, з початку 2023-го року росіяни незаконно вивезли на територію РФ близько 28 000 мешканців окупованих територій Донецької та Луганської областей.

Бойкотування псевдовиборів

У ЦНС закликали громадян України ігнорувати псевдовибори, зрежисовані Кремлем. Раніше бойкотувати незаконні “вибори” закликали активісти руху “Жовта стрічка”.

“3 2-го по 7-е вересня придумайте собі невідкладні справи, бо вас намагатимуться втягнути у злочин. Проведення фейкових виборів на окупованих землях — злочин, за організацію якого передбачене покарання”, — писали активісти у своєму телеграм-каналі 31-го серпня, звертаючись до жителів окупованих частин Херсонської області.

Тоді ж активісти надали рекомендації, що можуть допомогти уникнути незаконного голосування на зрежисованих Кремлем виборах, і порадили 

  • не ходити в дні виборів на так звані “дільниці”, облаштовані окупантами;
  • вдавати, що нікого немає вдома, якщо росіяни прийдуть з урнами для голосування додому;
  • піти “у справах” на цілий день.

У липні 2023-го “Жовта стрічка” також повідомляла, що готує низку заходів для зриву процесу “голосування” на тимчасово окупованих територіях Луганської області та фіксує усіх колаборантів, які братимуть участь у підготовці до “псевдовиборів”. “Наші активісти в Луганську вже маркують приміщення, де буде проходити цей цирк, літерою ‘Ї’”, — писали в телеграм-каналі руху 5-го липня.

Головне управління розвідки Міністерства оборони України також закликало мешканців тимчасово окупованих територій фіксувати й відправляти інформацію щодо псевдовиборів, а саме повідомляти про

  • колаборантів серед мешканців ТОТ та їхніх кураторів з РФ (можна повідомляти особисту інформацію, адреси, номери авто, телефону тощо);
  • нелегітимних “депутатів” і представників окупаційних адміністрацій;
  • свідчення фальсифікацій і нелегітимності проведення псевдовиборів.

Цю інформацію можна надсилати через офіційний бот, доступний за посиланням. 

Загальний контекст

Нагадаємо, що підконтрольна Кремлю окупаційна влада оголосила про функцію “мобільний виборець”, яка нібито дозволяє кожному мешканцю окупованих територій подати заявку на голосування за місцем проживання. Прикметно, що, аби збільшити явку, окупанти вже почали автоматично додавати усіх мешканців окупованих територій до системи. Детальніше про нововведення росіян та підготовку до псевдовиборів на тимчасово окупованих територіях можна прочитати у статті Харківської правозахисної групи.

31 серпня 2023-го, окупований Росією Донецьк. Фото окупаційного ЗМІ, оприлюднене журналістами “Суспільного”.

31 серпня 2023-го, окупований Росією Донецьк. Фото окупаційного ЗМІ, оприлюднене журналістами “Суспільного”.

Окрім цього, аби отримати лояльне до окупаційних сил керівництво, росіяни планують створити так звані “муніципалітети”, які мають очолити місцеві колаборанти після того, як будуть оголошені результати незаконних і зрежисованих Кремлем “виборів”. 14-го серпня в Генштабі повідомляли, що російські окупанти готуються змінити керівництво в адміністраціях населених пунктів на окупованих територіях Луганської області. “Московський режим продовжує незаконну інтеграцію тимчасово окупованих територій України до свого суспільно-політичного простору. Так, у населеному пункті Сватове Луганської області російські окупанти вимагають, щоб представники адміністрацій та сільських рад звільнилися із займаних посад за власним бажанням”, — ділилися наявною інформацією в Генеральному штабі. 

Щобільше, як повідомляли в Представництві Президента України в Автономній Республіці Крим, російські окупанти планували “використати територію окупованого півострова для проведення незаконних виборів ‘депутатів’ до окупованих частин Запорізької, Херсонської областей, а також так званих ‘ДНР’ і ‘ЛНР’”. Так звані “виборчі дільниці” мали встановити у всіх чотирьох районах Севастополя.

Ще у червні цього року в Європейській комісії заявляли, що намір ЦВК Росії провести псевдовибори на захоплених територіях України порушує норми міжнародного права. Як наголошував офіційний представник Європейської комісії Пітер Стано, такі дії є “ще однією марною спробою Росії легітимізувати її незаконний військовий контроль та спробу анексії Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей України, а також автономної республіки Крим та міста Севастополя”. Європейська комісія також зазначала, що подібне рішення РФ грубо порушує як Статут ООН, так і незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися