MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Під час окупації Бучі російський військовий наказав ідентифікувати усіх одягнених у чорне людей як ворогів

28.08.2023   
Марина Гарєєва
Українські правоохоронці оголосили про підозру старшому навіднику російських збройних сил. Про нові підозри й нескінченні злочини, вчинені російськими військовими на Київщині, — розповідаємо у статті.

Світлина оприлюднена Офісом Генерального прокурора.

Навідник 1-ї самохідної артилерійської батареї у складі 76-ї десантно-штурмової дивізії РФ. Світлина оприлюднена Офісом Генерального прокурора.

Убивство охоронця NOVUS в місті Буча

Українські правоохоронці оголосили підозру черговому військовослужбовцю збройних сил Російської Федерації.  

На цей раз ідеться про старшого навідника 1-ї самохідної артилерійської батареї у складі 76-ї десантно-штурмової дивізії РФ. Російського військового підозрюють у порушенні законів та звичаїв війни, поєднаному з умисним вбивством (частина друга статті 28, частина друга статті 438 КК України).

Як розповіли в Офісі Генпрокурора, 27 лютого 2022-го, у той час як містом Буча пересувалася колона російських військ, старший офіцер російської армії скористався радіозв’язком, що поширювався на бойові машини батареї, та віддав наказ ідентифікувати всіх одягнених в чорний одяг людей як ворогів. 

Правоохоронці наголосили, що, віддавши такий наказ, російський навідник порушив принцип розрізнення, адже велика кількість цивільного населення могла мати атрибути чорного кольору.

“Така ‘ідентифікація ворога’ могла спричинити випадкові втрати життя серед цивільного населення та поранення цивільних осіб”, — підкреслили в Офісі Генпрокурора.

Зрештою так і сталося: російські військовослужбовці помітили біля магазину “NOVUS” у місті Буча місцевого жителя. Чоловік працював охоронцем і був одягнений у службовий одяг чорного кольору з відповідною позначкою “Охорона NOVUS”.

Він не мав зброї та не становив жодної загрози для окупантів, проте росіяни “вирішили виконати злочинний наказ і відкрили вогонь з автоматичної вогнепальної зброї по цивільній особі”, зазначили в Офісі Генпрокурора.

“В результаті таких дій російських військових чоловік отримав поранення, від якого помер”, — повідомили правоохоронці.

Наразі встановлюються інші особи, причетні до вчинення цього злочину.

Досудове розслідування здійснюють слідчі Головного слідчого управління Національної поліції України.

Розстріл цивільного авто біля Здвижівки на Київщині

23 серпня в Офісі Генпрокурора також розповіли про інший воєнний злочин, скоєний у Київській області.

Тоді правоохоронці ідентифікували й повідомили про підозру у порушенні законів та звичаїв війни (частина друга статті 438 КК України) заступнику командира збройних сил Російської Федерації та п’ятьом його підлеглим.

Світлина оприлюднена Офісом Генерального прокурора.

Світлина оприлюднена Офісом Генерального прокурора.

За даними слідства, на початку березня минулого року заступник командира роти одного з підрозділів 331-го парашутно-десантного полку 98-ї повітряно-десантної дивізії повітряно-десантних військ ЗС РФ наказав підлеглим військовослужбовцям розстріляти автомобіль.

Росіяни з автоматичної стрілецької зброї розстріляли легковик ВАЗ, який рухався по автодорозі неподалік села Здвижівка Бучанського району на Київщині. Цивільний чоловік, який був за кермом автівки, загинув на місці.

Як розповіли в Офісі Генпрокурора, “військовослужбовці РФ закопали тіло загиблого у лісі”, намагаючись приховати скоєний злочин.

Українські правоохоронці встановили місцеперебування тіла та особу загиблого. Наразі досудове розслідування здійснюється Головним слідчим управлінням Національної поліції України за оперативного супроводу СБУ.

Оновлено:

28 серпня в Офісі Генпрокурора розповіли більше про одного з підозрюваних, обвинуваченого у розстрілі цивільного автомобіля. За даними слідства, у середині березня 2022-го обвинувачений разом з іншими російськими військовими незаконно проникли до домоволодіння цивільної особи в селі Яблунівка Бучанського району та викрали майно потерпілого. 

Воєнні злочини російських військових у Бучанському районі

У лютому 2023-го Генеральний прокурор України Андрій Костін зазначав, що на той час було відомо про понад 9 000 воєнних злочинів, які російські військові скоїли у Бучанському районі Київської області. “Після звільнення ми виявили масові поховання з понівеченими тілами чоловіків, жінок, дітей. Тортури, вбивства, сексуальне насильство. Це і є справжнє обличчя ‘руського миру’ та режиму РФ, який засновано на повній зневазі до принципів прав людини та гуманітарного права”, — підкреслював Андрій Костін.

Під час Мюнхенської безпекової конференції віцепрезидентка США Камала Гарріс заявляла, що Російська Федерація вчиняє злочини проти людяності під час війни в Україні. “У справі про дії Росії в Україні ми розглянули докази, знаємо правові норми, і немає жодних сумнівів: це злочини проти людяності. І я кажу всім тим, хто вчинив ці злочини, та їхньому керівництву, яке є співучасником цих злочинів: ви будете притягнуті до відповідальності”, — наголошувала Гарріс у лютому цього року.

Скриншот з розслідування NYT [буча]

Скриншот з розслідування NYT

У грудні минулого року журналісти The New York Times оприлюднили розслідування, яке свідчило про те, що “російські військові зумисно вбивали людей” у Бучі. Проаналізувавши отримані дані, журналісти дійшли висновку, що це була частина системної операції “зачистки”, яка дозволяла втримати й прокласти стратегічно важливий шлях до столиці, а вбивства мирних мешканців були “частиною навмисних та системних зусиль безжального прокладання” такого маршруту. Тоді ж розслідувачі опублікували відео, які свідчили про свідомі вбивства мирних людей. На відео було зафіксовано, як, попри відсутність будь-якої видимої загрози, російський танк і БМП відкривали вогонь. У цей час зовсім поруч перебував один з командувачів, який “не робив нічого, аби зупинити вбивства”. Людей, які опинилися на спорожнілих вулицях Бучі, фактично розстрілювали, наголошували журналісти. Таким чином лише упродовж трьох годин 5 березня 2022 року російські військові вбили щонайменше вісьмох людей. На іншому відео, відзнятому місцевим мешканцем і перевіреному журналістами, уранці 18 березня 2022-го російські військові вели трьох мирних мешканців на розстріл. Хоча видання не наводило кадри безпосереднього вбивства, журналісти підкреслювали, що, вбивши трьох людей, російські військові стратили ще й четверту людину, яка перебувала поруч і стала свідком злочину. Про цілеспрямовану зачистку Бучі неодноразово говорили й інші журналісти, у тому числі й команда Associated Press.

Один з мешканців Бучі, який дивом врятувався (росіяни хотіли стратити чоловіка, але його лише зачепила куля і він вдав мертвого), розповідав журналістам The New York Times, що російські військові добивали людей, яких не вдалося вбити одразу. У квітні 2022 року журналісти видання “Медуза” також наводили реконструкцію подій, які відбувалися під час російської окупації Бучі, та оприлюднювали відеозаписи з дронів, які спростовували версію російської влади про те, що нібито людей в Бучі було вбито вже після відходу російських військ. 

У квітні 2023 видання The New York Times оприлюднило новий матеріал, у якому були викладені й проаналізовані знімки з Бучі. На одному з квітневих відеозаписів були зафіксовані тіла на вулиці Яблунській, а супутникові знімки, надані NYT компанією Maxar Technologies, показували, що принаймні 11 тіл перебували на вулиці у той час, коли Російська Федерація визнавала, що захопила Бучу. Усе це спростовувало цинічні твердження Кремля, нібито загиблі цивільні з’явилися в Бучі вже після того, як російські війська відступили з міста. Аби встановити, коли саме були вбиті мирні люди, команда візуальних розслідувань проаналізувала супутникові знімки, що зафіксували “темні об’єкти, розміром з людські тіла, які з’явилися на вулиці Яблунській”. Як зазначали журналісти: об’єкти, які з’явилися на знімках, були в тих самих позах, в яких віднайшли тіла, після того як українські оборонці звільнили місто. Щобільше, проведений журналістами аналіз доводив, що “ці об’єкти залишалися у тих самих позах упродовж понад трьох тижнів”, таким чином тіла убитих почали з’являтися на вулицях міста приблизно з середини березня, коли Буча перебувала під контролем російських збройних сил. 

Фотодоказ оприлюднений розслідувачами The New York Times.

Фотодоказ оприлюднений розслідувачами The New York Times.

Російська влада називала кадри з Бучі “провокацією”. Міноборони РФ стверджувало, що поки Буча перебувала під контролем російських військ, жоден мирний мешканець міста не постраждав.

“Дорога смерті” по вулиці Яблунській свідчила про інше.

Загальний контекст 

Житомирська траса, 2 квітня 2022 року. Фото: Михайло Палінчак

Житомирська траса, 2 квітня 2022 року. Фото: Михайло Палінчак

Тіла мирних мешканців виявляли і в інших деокупованих селах і містах на Київщині: у Бородянці, Гостомелі й усюди, де перебували збройні сили РФ. Ще у березні 2023-го правоохоронці виявили тіла 1 373 мирних мешканців на деокупованих частинах Київської області. При цьому більше ніж у тисячі випадків йшлося про насильницькі смерті. Окрім цього, українські правоохоронці відмічали, що на всіх територіях України, які зазнали російської окупації, були зафіксовані випадки сексуального насильства. Це могло вчергове вказувати на те, що військові ЗС РФ використовували сексуальне насильство як зброю для знищення української нації, та свідчити про злочин геноциду. Своєю чергою розповіді потерпілих від сексуального насильства свідчили про те, що російське командування не просто знало про зґвалтування, а й подекуди заохочувало такі дії. Один такий випадок, коли мешканка Київщини зазнала сексуального насильства від військових російських збройних сил, наразі розслідують правоохоронці Німеччини. Як повідомляли журналісти, з-поміж підозрюваних у цій справі були двоє російських солдатів і двоє високопоставлених воєначальників. Проти одного з рядових українська влада вже розпочала заочне судочинство. Журналісти DW відзначили, що це лише одне з багатьох свідчень про сексуальне насильство з боку російських військових щодо мирних громадян України: жінок, дітей та чоловіків. Станом на січень 2023-го року Генпрокуратура України вже розслідувала 155 подібних випадків. Як наголошувала Праміла Паттен, спецпредставниця Генерального секретаря ООН з питань сексуального насильства в умовах конфлікту, подібні цифри — це лише “верхівка айсберга”, адже вцілілі часто не повідомляють про насильство, якого вони зазнали.


У базі, зібраній глобальною правозахисною ініціативою “Трибунал для Путіна” (Т4Р), наразі зафіксовано майже 50 тисяч злочинів, які могли скоїти представники РФ в Україні. База даних T4P — один із найбільших масивів даних про війну в Україні, де зафіксовані події ймовірних воєнних злочинів, які вдалося встановити. При цьому реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати. 22 серпня ініціатива Т4P презентувала подання до Міжнародного кримінального суду щодо обстрілів цивільного населення України російською армією. Детальніше про це можна почитати за посиланням. У понеділок, 28 серпня, T4P презентувала ще одне подання до МКС щодо геноциду, вчиненого Росією в Маріуполі. Про перспективи цього документа детально розповідав один із його авторів, експерт Харківської правозахисної групи, Михайло Романов. Переглянути пресконференцію, на якій Харківська правозахисна група та інші правозахисні організації розповідають про злочин геноциду, вчинений Росією в Маріуполі, можна за посиланням.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися