• Російсько-українська війна / Хроніка злочинних дій РФ в Маріуполі
Львівські реабілітологи вилікували дворічну дитину з Маріуполя, яка втратила навички ходьби після пережитого стресу
Лікарі львівського “Охматдиту” виписали дворічну дитину з Маріуполя, яка через пережитий стрес втратила навички ходьби та мала порушення рівноваги.
Про випадок дворічної Маріанни, яка на початку російського повномасштабного вторгнення разом з мамою просиділа два місяці у підвалі, розповіли на фейсбук-сторінці лікарні.
Родина Маріанни мешкала у Маріуполі. Після 24 лютого 2022-го вона і її мати були змушені ховатися від обстрілів у підвалі будинку. Так минули два місяці, родина виходила на вулицю лише для того, аби приготувати попоїсти на відкритому вогні. Проте через інтенсивні бойові дії і ця опція була недоступна, розповіли в лікарні.
Ось як пригадує ті дні Марія, мама дитини: “Були дуже сильні вибухи. Місто все гуділо. Через потужну ударну хвилю возик з донькою відкинуло до стіни. Маріанна сильно вдарилася головою. Донечка мовчала і не видавала жодної реакції цілу добу. Аж на наступний день ввечері вона заплакала. Такий був сильний шок. Враження, що вона просто частково втратила свідомість. А за якийсь час у неї почав дуже погано працювати шлунок. З часом ми вже не мали багато їжі з собою. Зварити нормально теж можливості не було. [У дитини] губи, пальчики синіли, очі заплющувалися. Донечка ні на що не реагувала. Вона була ніяка. Я вже не знала, чи зможу її врятувати”.
Зрозумівши, що донька вже у критичному стані, Марія вирішила на свій страх і ризик виїздити з міста. Спершу родина поїхала до Бердянська, звідти — до Львівської області й зрештою зупинилася за 40 кілометрів від Львова.
Коли дитина потрапила до лікарні, її мама розповіла, що під час ходьби та бігу донька часто падає. Тоді лікарі обстежили дитину і виявили порушення рівноваги. Як зауважила завідувачка клініки реабілітації дітей Оксана Гдиря, лікарі не встановили жодної іншої причини таких порушень, окрім стресу, якого зазнала дитина, що опинилася в епіцентрі бойових дій.
Аби вилікувати дівчинку, з нею працювали різні лікарі: фізичні терапевти, ерготерапевт, психологи, терапевт мови та мовлення. Фахівцям реабілітаційної команди “Охматдиту” вдалося покращити якість ходи та тримання рівноваги. Тепер дворічна Маріанна знову може самостійно пересуватися й не падати.
Геноцид у Маріуполі
28 серпня глобальна ініціатива “Трибунал для Путіна” презентувала подання до Міжнародного кримінального суду щодо геноциду, вчиненого Росією в Маріуполі. Правозахисники вперше представили юридичне обґрунтування “злочину злочинів” — геноциду. Про перспективи подання детально розповідав один із його авторів, експерт Харківської правозахисної групи Михайло Романов, який відзначав, що на території міста Маріуполь ішлося про три форми геноциду: вбивства, створення життєвих умов, які призводять до знищення захищеної групи, і депортацію дітей.
Самі ж маріупольці казали, що у найтяжчі дні здавалося, що з міста зникли всі кольори. “У Маріуполі світ ставав монохромним”, — згадувала Оксана Стоміна, маріупольчанка, поетеса й жінка, яка очікує свого чоловіка з російського полону. Коли з міста пішли кольори залишався лише один кольоровий клаптик — український прапор, який виринав у вікні, мов єдиний маяк поміж мороку нескінченного жахіття.
Раніше у своєму інтерв’ю Харківській правозахисній групі пані Оксана зазначала, що те, що відбувалося у Маріуполі, було не просто війною, а “навмисним знищенням людей”. До прикладу, коли подруга пані Оксани, з якою вони разом працювали у волонтерському центрі, виїздила разом з родиною так званим “зеленим коридором”, у їхню автівку влучили, унаслідок чого п’ятеро людей були поранені, а дитина опинилася в реанімації й на час проведення інтерв’ю там і перебувала.
“Це справді дуже страшно. Як росіяни методично обстрілювали, руйнували будинок за будинком, один за одним. Як снайпери стріляли по чергах, коли люди стояли за водою, по людях, які на багатті їжу готували. Були люди, які померли, бо залишилися на верхніх поверхах, і до них неможливо було дістатися, вони померли від голоду, спраги. Як люди, під час бомбардування, просто вискакували з верхніх поверхів домівок, не витримуючи цього жаху. Вони закінчували життя самогубством, бо не мали можливості це терпіти і якимось чином рятуватись. Є дуже багато конкретних історій”, — наголошував директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров під час презентації подання до Міжнародного кримінального суду.
Автори подання вважають, що унаслідок того що Російська Федерація захопила Маріуполь, могли загинути приблизно 100 000 людей. Як зазначав Михайло Романов, хоча на час написання подання було неможливо встановити точну цифру, автори подання виходили з загальної чисельності населення міста і вже від неї віднімали ті частини населення, про які надходила інформація: людей, яких евакуювали, людей, яких вивезли на територію РФ чи підконтрольні РФ території України, та усіх інших людей, про яких надходили дані. Таким чином правозахисники отримали цифру в сто тисяч людей, які були вбиті. “Вони були вбиті різними шляхами, різними методами, із застосуванням різної зброї, але в будь-якому разі — це були вбивства”, — наголошував Романов.
Раніше T4P презентувала подання щодо обстрілів Росією території України: за даними ініціативи, на обстріли цивільних осіб і цивільних об’єктів припадає 84% всіх воєнних злочинів, скоєних російськими силами в Україні. З повними версіями обох подань можна ознайомитися в онлайн-бібліотеці Харківської правозахисної групи, де вони доступні українською та англійською мовами.
Як відмічали у Military Media Center, лише внаслідок цьогорічних російських обстрілів 29 серпня, в Україні загинули щонайменше семеро цивільних, а ще 19 зазнали поранень. Своєю чергою в ООН зафіксували 258 випадків загибелі або поранення мирних мешканців України лише за 13 днів. За даними ООН, з 1 по 13 серпня 2023-го в Україні загинули 48 і зазнали поранень 210 людей.
Під час координаційної наради з керівниками правоохоронних органів, Генеральний прокурор України Андрій Костін зазначив, що українські правоохоронці вже зафіксували понад 101 тисячу воєнних злочинів, вчинених Російською Федерацією в Україні. Українські правоохоронці ідентифікували 400 воєнних злочинців, а українські суди винесли понад 50 вироків, цитують Костіна в офіційному телеграм-каналі Офісу Генпрокурора.
У базі, зібраній глобальною правозахисною ініціативою “Трибунал для Путіна” (Т4Р), наразі зафіксовано майже 50 тисяч злочинів, які могли скоїти представники РФ в Україні. База даних T4P — один із найбільших масивів даних про війну в Україні, де зафіксовані події ймовірних воєнних злочинів, які вдалося встановити. При цьому реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.