MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Путін-диктатор, обстріл Харкова, ревізія ВЛК — підсумки тижня

18.09.2023   
ХПГ-інформ
У ПАРЄ назвали путінський режим диктаторським. Протягом найближчих трьох місяців відбудеться перевірка всіх рішень ВЛК, ухвалених від початку великої війни. На Харківщині росіяни розстріляли цивільну автівку, а на Херсонщині вбили дитину. ХПГ коротко розповідає про події минулого тижня.

© Sandor Szmutko, Shutterstock [путін, трибунал]

© Sandor Szmutko, Shutterstock

• У ПАРЄ назвали путінський режим диктаторським. Поправки, внесені в липні 2020 року до російської конституції, фактично створили в Росії диктатуру, вважають у Парламентській асамблеї Ради Європи. Ці поправки дозволили Путіну перебувати на посаді аж до 2036 року. “Надмірна президентська влада, що стала результатом надзвичайно тривалого терміну перебування на посаді, у поєднанні з відсутністю будь-яких систем стримувань і противаг, таких як сильний парламент, незалежна судова влада, вільні ЗМІ та активне громадянське суспільство, перетворили Російську Федерацію на фактичну диктатуру”, — йдеться в заяві комітету ПАРЄ з юридичних питань і прав людини. Одноголосно схваливши проєкт резолюції, комітет нагадав про висновки Венеційської комісії Ради Європи про те, що “звільнення від обмеження терміну дії для чинного Президента порушує як конституцію Росії, так і міжнародні правові принципи”.

• 25-річну бранку Кремля Леніє Умерову Московський міський суд залишив за ґратами до 4 жовтня, повідомляє Кримська солідарність. Кримську татарку, яка є громадянкою України, затримали у грудні 2022 року на російсько-грузинському кордоні, коли вона намагалася добратися до хворого батька в Криму. Росіяни звинуватили жінку у шпигунстві: “передачі інформації про російські військові об’єкти та техніку” українцям. Засідання у Мосміськсуді, де розглядалася апеляція адвокатів кримської татарки на продовження терміну тримання під вартою, відбулося у закритому режимі. Фільмування суддя заборонила. Як розповіла адвокат Умерової Ольга Дінзе, Леніє не змогла бути присутньою навіть по відеозв’язку. “Дівчина пояснила це складними процедурами доставлення, — розповіли правозахисники. — У СІЗО до Леніє ходять лише адвокати, а родичам так і не дозволили телефонувати та бачитися з дівчиною”.

Леніє Умерова з батьками. Фото: Кримська солідарність

Леніє Умерова з батьками. Фото: Кримська солідарність

• Європейський парламент засудив режим Лукашенка за участь у невиправданій, незаконній і неспровокованій агресивній війні РФ проти України, а також за розповсюдження мови ненависті, дезінформації та пропаганди, що відтворює войовничу риторику Кремля. Європарламентарі назвали самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка співучасником російських злочинів і засудили Лукашенка за репресії щодо білорусів. Автори резолюції наголосили, що після фальсифікації президентських виборів, нелегітимний режим Лукашенка посилює систематичні репресії, спрямовані проти усіх верств населення.

Ілюстративне зображення. Воєнні злочільники. Фото з сайту Кремля

• Протягом найближчих трьох місяців відбудеться перевірка всіх рішень військово-лікарських комісій, ухвалених із 24 лютого 2022 року. Таке рішення РНБО увів у дію Президент Володимир Зеленський. Указ опублікували на сайті Офісу Президента. Робочі групи для перевірки мають бути створені у тижневий строк. Крім того, за два тижні Уряд має опрацювати питання щодо особливостей перетинання державного кордону громадянами України, визнаними непридатними (обмежено придатними) до військової служби.

© rospoint / Shutterstock [війна поранений милиці]

© rospoint / Shutterstock

• В Україні планують створити нову посаду військового омбудсмана. Він буде захищати права військовослужбовців, заявив президент Володимир Зеленський. Зараз Сили оборони України налічують один мільйон військовослужбовців, з яких близько 800 тисяч — служать безпосередньо в лавах Збройних сил України.

• 14 вересня серед ночі росіяни з артилерії обстріляли село Новодмитрівка Білозерської громади на Херсонщині: загинув шестирічний хлопчик, його старший брат зазнав тяжких поранень. “Також поранення отримали троє сусідів, які намагалися допомогти, але теж потрапили під ворожий вогонь”, — повідомляють в Офісі Генпрокурора. За процесуального керівництва Олешківської окружної прокуратури Херсонської області розпочато розслідування за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством (ч. 2 ст. 438 КК України).

Білозерська громада на Херсонщині, 14 вересня 2023 року. Фото: Херсонська обласна прокуратура

Білозерська громада на Херсонщині, 14 вересня 2023 року. Фото: Херсонська обласна прокуратура

• Вранці 16 вересня російські військові обстріляли Харків “Іскандерами”. “Пошкоджені будівлі, п’ятеро поранених та семиметрова вирва. Росіяни знову калічать цивільних. Зруйновано стіни, вибиті шибки, а на місці наші працівники вже вилучили фрагменти корпусу, основу крила та механізм керування ракетного комплексу ‘Іскандер-К’. Потерпілих доправили до лікарні, це звичайні цивільні”, — розповів начальник слідчого управління поліції Харківщини Сергій Болвінов. Пізніше число поранених збільшилося до шести.

Уночі проти 17 вересня окупанти знову обстріляли місто ракетами, поціливши по приватному підприємству.

Фото: Сергій Болвінов

Фото: Сергій Болвінов

• 16 вересня росіяни обстріляли цивільну автівку поблизу села Стрілеча Липецької громади на Харківщині. Попередньо машину знищили протитанковою керованою ракетою. “Двоє чоловіків загинули неподалік Липців — ворог поцілив в бусик, на якому їхали троє людей. Автівка їхала дорогою від селища Глибокого до Стрілечої. Водій та пасажир, чоловік та жінка, загинули на місці. Ще один пасажир — отримав контузію, зараз він в Обласній лікарні”, — навів деталі трагедії начальник слідчого управління поліції Харківщини Сергій Болвінов. Коли рятівники евакуювали пораненого та забирали тіла загиблих, росіяни відкрили вогонь удруге.

Розстріляна росіянами цивільна автівка, село Стрілеча на Харківщині, 16 вересня 2023 року.

Розстріляна росіянами цивільна автівка, село Стрілеча на Харківщині, 16 вересня 2023 року.

• Понад пів тисячі дітей загинули в Україні внаслідок російської збройної агресії. “Станом на ранок 17 вересня 2023 року за офіційною інформацією ювенальних прокурорів 504 дитини загинули та понад 1123 отримали поранення різного ступеня тяжкості, — повідомляють в Офісі Генпрокурора. — Ці цифри не остаточні. Триває робота з їх встановлення в місцях ведення бойових дій, на тимчасово окупованих та звільнених територіях”.

• Учасники глобальної ініціативи T4P (Трибунал для Путіна) документують події, в яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 18 вересня 2023 року ініціативою зафіксовано 51335 ймовірних воєнних злочинів, вчинених російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.

© Сергій Приткін

© Сергій Приткін

 Поділитися