MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Режим Лукашенка став співучасником злочинів, скоєних Росією’, — заявили в Європарламенті

17.09.2023   
Марина Гарєєва
Європейський парламент засудив режим Лукашенка за участь у невиправданій, незаконній і неспровокованій агресивній війні РФ проти України, а також за розповсюдження мови ненависті, дезінформації та пропаганди, що відтворює войовничу риторику Кремля.

Ілюстративне зображення. Воєнні злочільники. Фото з сайту Кремля

Ілюстративне зображення. Воєнні злочільники. Фото з сайту Кремля

Європарламентарі назвали самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка співучасником російських злочинів і засудили Лукашенка за репресії щодо білорусів.

Текст відповідної резолюції оприлюднили на сайті Європарламенту. 

Автори резолюції наголосили, що після фальсифікації президентських виборів, нелегітимний режим Лукашенка посилює систематичні репресії проти білоруського народу, спрямовані проти усіх верств населення.

“Суди засудили понад три тисячі осіб, призначивши різні покарання, керуючись політично вмотивованими звинуваченнями. Понад півтори тисячі людей залишаються ув’язненими за політичними мотивами”, — зазначають європарламентарі і наголошують, що тисячі громадян Білорусі зазнають тортур і живуть під постійним тиском залякувань, погроз, можливого арешту та сфабрикованих звинувачень

Читайте також: Політичного конкурента Лукашенка Віктора Бабарика шпиталізували після побиття

Автори резолюції згадали майже сотню адвокатів, яких позбавили ліцензії, закриття медіа в країні, переслідування представників нацменшин і ЛГБТ-людей і порівняли репресії у Білорусі зі злочинами проти людяності. 

Європарламентарі наголосили, що “режим Лукашенка загрозливо підриває суверенітет Білорусі, перетворюючи її на державу-сателіта Росії” і “становить пряму загрозу безпеці Європейського Союзу та його громадян”.

Щобільше, в документі йдеться про участь режиму Лукашенка в агресивній війні РФ проти України та поширенні мови ненависті, дезінформації та пропаганди, що відтворює войовничу риторику Кремля. З-поміж іншого у Європарламенті згадали причетність нелегітимного президента Лукашенка до викрадення українських дітей і нагадали, що понад 2 150 українських дітей (включно з дітьми-сиротами) були вивезені з тимчасово окупованих територій України до Білорусі, у так звані “табори відпочинку”, де дітей русифікують та ідеологічно обробляють.

Читайте також: Уряд РФ координує вивезення українських дітей, — Conflict Observatory

Підтримуючи війну РФ проти України, “режим Лукашенка став співучасником злочинів, скоєних Росією”, зазначили в Європарламенті. Найвище керівництво Білорусі також має відповідати за злочин агресії, воєнні злочини, злочини проти людяності та злочин геноциду, а Спеціальний міжнародний трибунал щодо злочину російської агресії проти України повинен мати юрисдикцію розслідувати не лише роль Путіна і політичної та військової верхівки РФ, а й найвищого керівництва Республіки Білорусь, переконані європарламентарі.

Європарламент закликав МКС розглянути питання про видачу міжнародного ордера на арешт Лукашенка, на кшталт того, що був виписаний щодо арешту Путіна й Львової-Бєлової. Європарламентарі також підтримали розслідування української прокуратури щодо ролі Білорусі в примусових депортаціях і зауважили, що подібні дії самого Лукашенка та його режиму можуть становити злочин проти людяності. У Європарламенті закликали розширити список осіб, на яких поширюються санкції ЄС, і включити до нього осіб, причетних до примусової депортації українських дітей до Білорусі.

Також Європарламент засудив масове постачання режимом Лукашенка амуніції та військової техніки РФ, а також розміщення російських військ у Білорусі та їхнє навчання білоруськими інструкторами. Зокрема, європарламентарі згадали й підтримку так званої ПВК “Вагнер”.

Європарламентарі засудили й погрози режиму Лукашенка, нібито Білорусь може приєднатися до російської агресії; розміщенням військ біля білорусько-українського кордону та використання білоруської території, повітряного простору й інфраструктури як плацдарму і для початку російського вторгнення, і для продовження ракетних ударів по території України, у тому числі й по об’єктах цивільної інфраструктури.

Окремо автори резолюції закликали Міжнародний олімпійський комітет та інші міжнародні спортивні федерації не дозволяти спортсменам з Білорусі та Росії, чимало з яких підтримували або навіть брали участь в агресивній війні Росії проти України, брати участь в Олімпійських іграх у Парижі 2024 року чи будь-яких інших міжнародних спортивних заходах. 

“Сприяючи невиправданій агресивній війні Росії проти України, режим Лукашенка став співучасником злочинів, скоєних Росією, що передбачає відповідальність за руйнування та шкоду, завдану Україні”, — зазначили автори резолюції.

У Європарламенті також звернулися до білоруських демократичних сил і закликали їхніх очільників зберігати єдність, інформувати та взаємодіяти з народом Білорусі, особливо з людьми, які лишаються всередині країни, “щоб зберегти їхню довіру та віру в демократичні зміни та заручитися їхньою підтримкою до майбутніх виборів”. 

Загальний контекст

Харківська правозахисна група писала про причетність найвищого керівництва Білорусі до незаконної депортації українських дітей. Це не заперечували і офіційні білоруські медіа. До прикладу, білоруське держагентство БелТА підтверджувало, що так зване “оздоровлення” українських дітей, незаконно вивезених з окупованих РФ територій України, відбувається за дорученням найвищого керівництва Республіки Білорусь, зокрема Лукашенка. Щобільше, білоруські пропагандисти підтверджували, що організацією розміщення українських дітей в РБ займається фонд Талая за підтримки ВАТ “Білоруськалій” та Союзної держави. Детальніше про це можна почитати у статті Харківської правозахисної групи, доступної за посиланням. У липні 2023-го року голова білоруського товариства Червоного Хреста Дмитро Шевцов підтверджував, що очолювана ним організація причетна до так званого “оздоровлення” українських дітей, яких незаконно вивозять з території України. 

Перша “весняна зміна” українських дітей прибула до Білорусі. Світлина оприлюднена БелТА й у телеграм-каналі Олексія Талая. [воєнні злочини вивезення українських дітей депортація оздоровлення білорусь лукашенко]

Перша “весняна зміна” українських дітей прибула до Білорусі. Світлина оприлюднена БелТА й у телеграм-каналі Олексія Талая.

Своєю чергою європарламентарі зверталися до Міжнародного кримінального суду з закликом розглянути ордер на арешт самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка. Про це йшлося у доповіді про відносини ЄС з Білоруссю, яку в липні 2023-го схвалив комітет із закордонних справ.

“Оскільки Міжнародний кримінальний суд (МКС) уже видав ордери на арешт президента Росії Володимира Путіна та російської Уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової, євродепутати закликають МКС розглянути аналогічний ордер на арешт Олександра Лукашенка”, — йшлося у доповіді.

Раніше голова Народного антикризового управління (НАУ) Павло Латушко наголошував, що з тимчасово окупованих територій України до Білорусі відправляють неповнолітніх: віком від шести до п’ятнадцяти років. Часто до Білорусі потрапляють діти-сироти, які втратили годувальника. Як підкреслював білоруський дипломат, у таких випадках лише Україна (як уповноважений орган з питань громадянства) може надавати дозвіл на виїзд. Зважаючи на те, що Україна не давала згоди на вивезення дітей, може йтися про порушення IV Женевської конвенції, пояснював Латушко.

“Білорусь не є нейтральною країною, тому таке вивезення [неповнолітніх осіб з території України] можна визнати незаконним”, — наголошував голова НАУ. Крім цього, вивезення українських дітей до Білорусі порушує Римський статут Міжнародного кримінального суду, в якому зазначено, що незаконна депортація дітей під час війни є злочином.

Улітку цього року Народне антикризове управління передало документи, які свідчать про причетність представників режиму Лукашенка до депортації українських дітей, до МКС. У НАУ не сумніваються, що самопроголошений президент Лукашенко “є основним винним у насильницькому переміщенні цих дітей до Білорусі” та “безпосередньо давав вказівки щодо організації фінансування цих процесів”. Окрім цього, до МКС передали документ, підписаний держсекретарем російсько-білоруської “Союзної держави” Дмитром Мезенцевим, у якому міститься прохання про співпрацю між залізничними операторами країн, потрібну для організації “перевезення дітей Донбасу на реабілітацію до братньої Білорусі”. Детальніше про це можна почитати у матеріалі ХПГ.

Нагадаємо, що у квітні 2023-го року Парламентська асамблея Ради Європи визнала, що примусова депортація та насильницьке переміщення українських дітей є елементом злочину геноциду, до якого причетний не лише Путін, а й Лукашенко. Детальніше про злочини РФ та Білорусі, вчинені проти української малечі, можна почитати у нашій рубриці Права дітей.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися