MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Судитимуть російського генерал-лейтенанта, який наказував завдавати ударів по Луганщині

18.10.2023   
Марина Гарєєва
З початком повномасштабного вторгнення РФ обвинувачений очолив окупаційну армію “ЛНР”, нелегітимної псевдореспубліки, підтримуваної Кремлем. За успішне виконання наказів російського керівництва йому було надано низку звань та орденів.

Фото оприлюднене Офісом Генпрокурора.

Фото оприлюднене Офісом Генпрокурора.

Прокурори Луганської обласної прокуратури скерували до суду черговий обвинувальний акт.

Цього разу йдеться про генерал-лейтенанта російських збройних сил, який очолив окупаційну армію “ЛНР”, нелегітимної псевдореспубліки, підтримуваної РФ.

Російському генерал-лейтенанту інкримінують “вчинення умисних дій з метою зміни меж території України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, які призвели до загибелі людей та інших тяжких наслідків, і ведення агресивної війни (ч. 3 ст. 110, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 437 Кримінального кодексу України)”.

Як встановили слідчі, з початком повномасштабного російського вторгнення обвинуваченого (який тоді ще був генерал-майором) призначили керувати так званим “2-гим армійським корпусом народної міліції ЛНР”.

За даними Офісу Генпрокурора, обвинувачений безпосередньо віддавав накази бійцям так званої “ЛНР”, яких Росія використовувала в агресивній війні проти України. Росіянин віддавав накази під час боїв за Рубіжне, Кремінну, Сєвєродонецьк, Лисичанськ та інші населені пункти Луганської області.

“Під його командуванням ворожі війська завдавали масованих ударів із застосуванням авіації, броньованої техніки та іншого важкого озброєння по об’єктах критичної інфраструктури регіону та житлу цивільного населення, — зауважили правоохоронці. — Це призвело до загибелі та травмування мирних жителів, у тому числі дітей, знищення об’єктів житлового фонду, майна та інфраструктури”.

За офіційною інформацією ювенальних прокурорів, станом на ранок 18 жовтня 2023 року через збройну агресію РФ в Україні загинули 508 дітей. Понад 1 136 дітей отримали поранення різного ступеня тяжкості. Загалом від початку повномасштабного вторгнення через російську збройну агресію постраждало понад 1 644 дитини. Це неостаточні цифри, наголошують правоохоронці, адже поки невідомо, скільки дітей постраждало у місцях ведення бойових дій, на тимчасово окупованих та нещодавно звільнених територіях України. За наявними даними, найбільше дітей постраждало у Донецькій області (492 дитини), Харківській (303 дитини), Херсонській (130 дітей), Київській (129 дітей), Запорізькій (99 дітей), Миколаївській (97 дітей), Дніпропетровській (96 дітей), Чернігівській (72 дитини), Луганській (67 дітей). Як повідомив Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко, правоохоронці евакуювали 345 дітей, які перебували у 12 прифронтових населених пунктах Донецької області. Усіх дітей вивезли разом з рідними під час чергового етапу обовʼязкової евакуації. “Жодної дитини не залишилося в населених пунктах: Залізне, Нью-Йорк і Північне (Бахмутський район); Ямпіль, Торське, Зарічне, Оріхуватка, Никанорівка, Малинівка, Тихонівка, Васютинське, Рай-Олександрівка (Краматорський район)”, — написав Ігор Клименко у своєму телеграм-каналі 17 жовтня.

В Офісі Генпрокурора відзначили, що подібні методи ведення війни заборонені нормами міжнародного гуманітарного права та вчергове свідчать про те, що Російська Федерація веде агресивну війну проти України.

Причетність Російської Федерації до так званої “армії ЛНР” доводить той факт, що обвинувачений отримав ряд російських державних відзнак. За успішне виконання наказів керівництва РФ йому було надано звання “Героя Росії”, “Героя ЛНР”, генерал-лейтенанта, а також нагороджено “Орденом Ахмата Кадирова”.


Нагадаємо, що у січні 2023-го Європейський суд з прав людини підтвердив, що російська збройна агресія почалася ще у 2014 році. З-поміж іншого, в рішенні ЄСПЛ зазначалося, що саме Російська Федерація, а не так звані “сепаратисти”, здійснювала ефективний контроль над окупованими нею територіями Донецької та Луганської областей України. У ЄСПЛ також вирішили, що у низці випадків Російська Федерація несе відповідальність за те, що відбувалося на окупованих нею територіях України.  

У червні 2023-го Харківська правозахисна група писала, що 84% усіх воєнних злочинів, що вчиняються в Україні, припадають на обстріли. За підрахунками дослідників, на той час Російська Федерація обстрілювала цивільні об’єкти України у середньому 75 разів щодоби. У серпні цього року глобальна ініціатива “Трибунал для Путіна” (T4P) презентувала подання до Міжнародного кримінального суду щодо обстрілів цивільного населення. У поданні правозахисники зібрали та структурували дані про обстріли цивільних: описали факти, систематичність і масштабність обстрілів, надали юридичні кваліфікації, диференціювали обстріли, навели аналітичні дані й вказали задокументовані в базі T4P епізоди обстрілів, а також назвали відповідальних російських командирів, які ймовірно керували обстрілами. Лише від 24 лютого минулого року до 30 квітня 2023-го ініціатива T4P задокументувала 32 451 обстріл цивільних об’єктів та цивільного населення із різних видів озброєння. Станом на 30 квітня поточного року в базі даних T4P було зафіксовано 24 637 жертв серед цивільного населення: ішлося про вбитих, поранених і зниклих безвісти людей. У приблизно 90% випадків ці жертви були спричинені обстрілами. Найбільше постраждали мирні мешканці прикордонних областей України, які РФ обстрілює з різних видів озброєнь. З повною статистикою цивільних втрат, яку вдалося зібрати документаторам ініціативи за вказаний період, можна ознайомитися за посиланням.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися