MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Замінована Харківщина: за тиждень постраждало семеро цивільних

18.10.2023   
Ірина Скачко
17 жовтня у полі поблизу села Піски-Радьківські Борівської громади на Харківщині трактор наїхав на вибухонебезпечний предмет. Чоловік загинув. За останній тиждень це вже шостий випадок, коли на мінах підриваються мирні мешканці.

Фото: ДСНС

Фото: ДСНС

Як повідомляє Управління ДСНС у Харківській області, 11 жовтня у полі між селами Леб’яже та Гракове Чкаловської громади Чугуївського району на протипіхотній міні підірвалися двоє чоловіків: вони загинули на місці.

Наступного дня сталося одразу дві трагедії. У селі Явірське Ізюмського району місцевий мешканець наступив на протипіхотну міну. Постраждалого доправили до лікарні. А в селі Рубіжне Чугуївського району чоловік отримав поранення прямо на своєму подвір’ї.

13 жовтня знов підрив, і знову біля села Явірське: на російську протитанкову міну наїхав бензовоз. Водій загинув.

15 жовтня в селі Кам’янка Ізюмського району на “пелюстку” наступив підліток. “За попередньою інформацією, він разом з батьком збирав металобрухт, — повідомляють у ДСНС. — Хлопчика з мінно-вибуховою травмою та пораненням правої стопи госпіталізували до медзакладу”.

Такими пелюстками всіяна земля в Кам’янці © Оксана Комарова

Такими "пелюстками" всіяна земля в Кам’янці © Оксана Комарова
Харківщина залишається одним із найбільш забруднених мінами регіонів України. За останній рік на деокупованих територіях області сталося 234 випадки підривів, загинуло 47 людей та 187 отримали поранення. Щільність замінування надзвичайно висока. У травні цього року лише на одному полі, розташованому між селами Новий Бурлук та Леб’яже Чугуївського району на Харківщині, вибухотехніки знищили понад 70 мін “пелюстка”.

Розмінування проводять як “вручну”, так і за допомогою спеціальної техніки. У першому випадку вибухотехніки виявляють міни візуально, а також  спеціальними саперними щупами, а потім переносять знахідки в більш безпечне місце, де підривають. У другому — використовують спеціальні машини: їхні важкі вали, наприклад, здатні підірвати вже вгрузлі в землю і непомітні протитанкові міни.

Машина механізованого розмінування, фото: ДСНС

Машина механізованого розмінування, фото: ДСНС

“Ці машини дозволяють саперам ДСНС працювати швидше, а головне — безпечніше. Нині ДСНС має 15 таких машин, які постійно працюють на деокупованих ділянках. Загалом з їх допомогою вже обстежено майже 300 га, — розповідають надзвичайники. — Машини механізованого розмінування — техніка, яку, перш за все, потребують сапери ДСНС. Адже вона рятує життя не лише мирного населення, але й піротехніків”.

Роботи для саперів настільки багато, що фермери намагаються самостійно очищувати свої поля. Суспільне розповідало про ізюмського підприємця Олега Гірмана, який переробив свій трактор: додав до нього каток і радіокерування. Винахід коштував фермеру трохи більше мільйона гривень. За півтора місяця роботи він встиг розчистити близько 500 гектарів полів. 28 серпня трактор остаточно підірвався і згорів.

"Як власник прийняв рішення. Я розумію, що у людей, які мають паї, немає таких коштів, воно буде стояти 5-10 років. Тому вирішив йти на витрати. Хочу, щоб все було розміновано, державі йшли податки, людям гроші й мені трішки, — цитує Суспільне підприємця. — …Де стояли українські військові, у нас там був тільки один підрив. Потім минуло тижні 3-4, ми добрий місяць попрацювали, переїхали ближче, де Росія стояла, і тут вже через кожні три дні пішов підрив”. Олег Гірман планує придбати ще один трактор і знову створити з нього радіокеровану машину для розмінувань.

Фото: ДСНС

Фото: ДСНС

Як заявляв навесні цього року Президент України Володимир Зеленський під час промови перед Національною радою Австрії, загальна площа забруднених мінами українських земель становить 174 тисяч квадратних кілометрів: “Ці заміновані території удвічі більші за площу Австрії. Це — сотні тисяч протипіхотних та протитанкових мін, авіаційних бомб, мінометних снарядів та боєприпасів, які не розірвалися і застрягли в полях”.

“Найбільше від ворожих мін і вибухонебезпечних речовин постраждали Харківська, Херсонська та Миколаївська області. Першочерговими місцями, де проводиться розмінування, є об’єкти критичної інфраструктури, а також об’єкти, які забезпечують електроенергією, здійснюють газо- чи водопостачання. Також до цих пріоритетів належать місця проживання населення й землі сільськогосподарського призначення”, — розповідав начальник управління екологічної безпеки та протимінної діяльності Міноборони Руслан Берегуля.

Як ми повідомляли, росіяни замінували навіть Запорізьку атомну електростанцію. Експерти Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) у липні виявили протипіхотні міни у буферній зоні між внутрішнім і зовнішнім бар’єрами майданчика ЗАЕС.

Вибухотехніки, які проводять розмінування, нерідко стають ціллю для ворога. Так 6 травня на Херсонщині російські військові вбили шістьох працівників ДСНС, що проводили гуманітарне розмінування. Ще двоє дістали поранень. Спочатку було повідомлено, що українські піротехніки потрапили під прицільний обстріл росіян, пізніше стало відомо, що на них скинули вибухівку з російського безпілотника.

Рятівники нагадують основні правила безпеки на ймовірно замінованих землях.

  • Оминайте ліси, лісосмуги, поля, парки та водойми на територіях, де велися активні бойові дії. Там є загроза натрапити на вибухонебезпечний предмет.
  • Не підходьте та не чіпайте покинуті на вулиці речі. Ворог маскує міни під них чи ховає усередині.
  • Якщо бачите підозрілий предмет — одразу телефонуйте 101.
 Поділитися