MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Кожен приїзд білого автобуса ефесбівців означав, що людей катуватимуть’

25.10.2023   
Марина Гарєєва
Незалежна міжнародна слідча комісія ООН з розслідування порушень в Україні оприлюднила дані щодо катувань, які вчиняли представники РФ. Зібрані Комісією свідчення доводять глибоку зневагу представників РФ до життя та гідності постраждалих.

Розмальований коридор у катівні. © Анна Черненко/ Громадське радіо

Розмальований коридор у катівні. © Анна Черненко/ Громадське радіо

Незалежна міжнародна слідча комісія ООН з розслідування порушень в Україні оприлюднила дані щодо катувань, вчинених представниками РФ щодо українців і українок. Зібрані свідчення викладені в доповіді Комісії, яка містить і чимало інших фактів. У статті ми розглянемо лише частину даних, що стосуються катувань.

У поданій до Ради ООН з прав людини доповіді Комісія встановила, що представники РФ часто вчиняли катування у семи областях України і на території самої Росії, та детально описала, як вчиняли катування у місцях затримання людей. Під час другого мандату Комісія продовжила документувати випадки катувань, яких зазнавали люди, що опинилися в російській окупації. Документуючи випадки катувань, дослідники зосередилися на територіях Херсонської і Запорізької областей України, які перебували під контролем російських збройних сил упродовж тривалого часу.

Раніше Харківська правозахисна група вже писала про висновки, які Незалежна міжнародна комісія з розслідування порушень в Україні оприлюднила у вересні цього року. Тоді в ООН наголошували, що військові російських збройних сил систематично й повсюдно вдавалися до катувань на територіях України, які тривалий час перебували під російською окупацією, а самі катування вчиняли настільки жорстоко, що закатовані люди помирали.

Свідчення про застосування тортур у облаштованих представниками РФ катівнях підтверджують попередні висновки Комісії про те, що катування вчиняли повсюдно. Переслідування певної категорії людей, спільні елементи, які представники РФ використовують під час так званих “допитів”, і методи тортур свідчать про те, що катування вчиняли систематично.

Зараз Незалежна комісія зібрала докази того, що підконтрольна РФ окупаційна влада та російські військовослужбовці не надавали медичної допомоги закатованим людям, а подекуди застосовували до незаконно затриманих українців невідомі речовини, після яких люди помирали.

Убивства цивільних

“У місці тримання, облаштованому у приміщенні школи у селі Біляївка Херсонської області, співкамерники звернулися по медичну допомогу, коли в потерпілого виникли ознаки дихальної недостатності одразу після катувань. Проте військовослужбовці російських збройних сил відмовилися надати допомогу — і постраждалий помер менше ніж за годину” — це лише один випадок, який наводять автори доповіді. Як зауважили в Комісії, у цій справі йдеться не лише про катування, а й про незаконне вбивство.

В ООН встановили, що в тій самій катівні, облаштованій у школі в Біляївці, у камері померла ще одна затримана росіянами людина. Ймовірно, людина померла унаслідок тортур, зневоднення та голоду. У доповіді зазначено, що за день після смерті російські військові витягли тіло померлого за ноги з камери.

“У цьому випадку Комісія дійшла висновку, що, крім катувань, представники російських збройних сил порушили право потерпілого на життя та призвели до його смерті тортурами, жорстоким поводженням та нелюдськими умовами”, — прокоментували автори доповіді описаний вище злочин.

Методи катувань

Незалежна комісія задокументувала, що в усіх досліджених катівнях незаконно затриманих людей жорстоко били. Вцілілі розповідали, що для цього представники РФ використовували найрізноманітніші предмети: кийки, бити, приклади гвинтівок, кулемети, дерев’яні кувалди та пластикові труби. Затриманих також били ногами й колінами. Одна постраждала розповідала, що втратила зуби, після того як російські військові вдарили її головою об стіну. Інший постраждалий розповідав, що після того як його разом з другом тяжко побили, один із катів запитав, “яким коліном вони готові пожертвувати”.

Ще раніше Комісія встановила, що представники РФ використовували “тапік”, аби катувати полонених, і нагадала, що таке катування називали “дзвінком Путіну”. Подальше розслідування підтвердило, що катування електрострумом застосовувалося і в інших місцях утримання. Подекуди під час катувань струмом на людей лили воду, аби посилити їхні страждання.

Прилад для катування струмом — телефонний апарат ТА-57. Фото з фейсбук-сторінки Харківської обласної прокуратури [воєнні злочини катування катування струмом тапік] An instrument of torture by electric shock: field telephone TA-57 (Facebook page of Kharkiv Region Procuracy)

Прилад для катування струмом — телефонний апарат ТА-57. Фото з фейсбук-сторінки Харківської обласної прокуратури

Кілька вцілілих розповідали про існування спеціальних приміщень для катувань чи так званих “допитів”. Один свідок розповідав, як представники РФ привели його до кімнати, де він побачив інструменти, які вочевидь слугували для катувань: плоскогубці, кусачки, ножі, пили та металевий прилад з дротами для катувань електрострумом. У переважній більшості випадків полонених утримували в нелюдських умовах.

Окрім цього, Незалежна комісія отримала свідчення про методи катувань, які представники РФ застосовували не в усіх досліджених катівнях, а в одному чи декількох місцях утримання людей. З-поміж них: сумнозвісні імітації страти, опускання голови людини в ємність з водою (так зване “утоплення”), різання різних частин тіла, позбавлення бранців сну, примушування полонених вдихати невідому речовину або введення невідомої речовини затриманим. За наявними даними, через невідомі речовини, які представники РФ примушували вдихати або вводили потерпілим, померло щонайменше двоє людей.

Психологічні травми

Окрім фізичних травм, вчинені росіянами тортури призводили до тривалих психологічних страждань. Подекуди бранці росіян не витримували тортур і вчиняли самогубство.

“Один з потерпілих повідомив, що під час перебування під вартою він двічі намагався вчинити самогубство, зокрема під час сеансу ‘утоплення’. Інший потерпілий вчинив самогубство за кілька місяців після затримання та катувань. Як свідчили спустошені втратою рідні, він не міг упоратися з психологічними наслідками того, через що пройшов”, — пишуть автори доповіді.

Білий автобус ефесбівців й інші кати 

За свідченнями вцілілих і свідків, “допити” та катування здійснювали співробітники ФСБ, військовослужбовці російських збройних сил, особовий склад Національної гвардії РФ, особовий склад “Групи Вагнера”, а також військові самопроголошеної “Донецької народної республіки”, цілком і повністю підконтрольної РФ.

“Як розповідав один вцілілий, якого незаконно утримували в управлінні поліції у Новій Каховці на Херсонщині, ‘усі, хто були в тому місці утримання, знали: кожен приїзд білого автобуса Федеральної служби безпеки РФ означав, що людей катуватимуть’”.

Зневага до життя і гідності постраждалих

Як наголошують автори доповіді, зібрані Комісією свідчення доводять глибоку зневагу представників РФ до життя та гідності постраждалих.

Катівня на Херсонщині. Фото з фейсбук-сторінки © Херсонської обласної прокуратури [херсонщина катівня катівні херсонщини тортури воєнні злочини] Torture chamber in Kherson oblast Photo from Kherson Regional Prosecutor

Катівня на Херсонщині. Фото з фейсбук-сторінки © Херсонської обласної прокуратури

В ООН зазначили, що представники РФ здебільшого катували українців і українок, яких вони звинувачували у передачі інформації українській владі чи Силам оборони. Відповідно до наразі зібраних свідчень, тортур зазнавали українці та українки різного віку: в доповіді згадували потерпілих віком від 29 до 57 років. Представники РФ здебільшого катували людей під час так званих “допитів”. Як свідчили вцілілі, деякі приміщення були відведені виключно для “допитів” і катувань. Щобільше, в ООН вчергове підкреслили, що в різних місцях утримання росіяни вдавалися до схожих методів катувань.

Як зазначав юрист Харківської правозахисної групи Владислав Должко, так звані “допити” не мають нічого спільного з допитами в кримінально-процесуальному розумінні цього слова, адже фактично є методичним катуванням постраждалого або постраждалої.

Організована частина державної політики РФ

У вересні 2023-го Спецдоповідачка ООН з питань катувань Еліс Джилл Едвардс наголошувала, що катування і нелюдське поводження представників РФ з цивільними українцями і з військовополоненими не можна оцінювати як випадкові. Радше йдеться про “організовану частину державної політики РФ, яка має на меті залякування, покарання або отримання інформації та зізнань”, підкреслювала Спецдоповідачка ООН з питань катувань під час пресконференції в Києві. 

Раніше Mobile Justice Team (група міжнародних слідчих, що разом з Офісом Генпрокурора України займаються злочинами, ймовірно скоєними представниками РФ в Україні) встановила, що Російська Федерація планувала та фінансувала мережу катівень на Херсонщині. Керівник Mobile Justice Team Вейн Джордаш підкреслював, що “численні катівні, фінансовані російською державою, не випадкові, а радше є частиною ретельно продуманого та профінансованого плану, який має на меті знищення української національної та культурної ідентичності”. Як зазначав Генеральний прокурор України, близько 90% українських військовополонених пройшли через катування, зґвалтування, погрози сексуального насильства або інші форми жорстокого поводження. Андрій Костін наголошував, що Росія вибудувала розвинену систему тортур та жорстоко поводиться як з військовополоненими, так і з цивільними.

Еліс Джилл Едвардс також відмічала, що кількість свідчень про катування та інші види нелюдського поводження з боку представників російської влади щодо цивільних осіб і військовополонених постійно зростає.

Спецдоповідачка також згадувала, що в ООН зібрали свідчення про катування струмом, побиття, імітацію страт і утоплення, змушення до перебування у певних позах протягом тривалого часу, погрози зґвалтуванням чи смертю та інші дії представників РФ, які мають на меті принизити затриманих.

Окрім цього, ішлося про неналежні умови утримання: зокрема, цивільні українці свідчили про утримування в тісних підвалах, а один український військовослужбовець за дев’ять місяців полону втратив вагу: зі 100 до 55 кілограмів. Щобільше, подекуди вцілілі розповідали, що непритомніли від побоїв та ударів струмом, а також втрачали памʼять унаслідок катувань.

Злочини проти людяності

Нагадаємо, що 27 вересня цього року глобальна ініціатива “Трибунал для Путіна” (T4P) презентувала два подання до Міжнародного кримінального суду щодо позасудових страт українців військовими РФ та російських катівень на Харківщині. У надісланих до Гааги поданнях правозахисники обґрунтували, що дії Російської Федерації можуть становити злочини проти людяності. Про дворівневу систему тортур і катування українців, які потрапили під російську окупацію на Харківщині, можна почитати в аналітичному матеріалі Харківської правозахисної групи. Як наголошував директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров, після повномасштабного вторгнення РФ катування українських військовополонених та цивільних ув’язнених на окупованих територіях стало масовим явищем. Спілкуючись зі звільненими з-під російської варти, співробітники Харківської правозахисної групи зауважили, що майже всі вони зазнали катувань.

Передача свідчень про тортури до ООН

23 жовтня у Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими нагадали, що Спецдоповідачка ООН з питань катувань Еліс Джилл Едвардс продовжує приймати свідчення про тортури в російському полоні. Свідчення можна подавати до 31 жовтня 2023 року.

Свідчення будуть враховані у фінальному звіті організації, якщо вони будуть оформлені відповідно до викладених нижче вимог.

  • Матеріали слід надсилати на електронну пошту [email protected], в темі повідомлення зазначати: Input for SRT’s country visit to Ukraine.
  • Обсяг тексту має бути не більше 2000 слів.
  • Файли мають подані у форматі Word, PDF англійською або французькою мовами.

Як зазначили у телеграм-каналі Координаційного штабу, інформацію щодо питань, пов’язаних із абсолютною забороною катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження, можуть подавати всі зацікавлені організації, включно з громадськими, а також об’єднання членів родин захисників України та цивільних заручників.

У Координаційному штабі наголосили, що усі матеріали будуть розглянуті з дотриманням конфіденційності.

У разі виникнення запитань щодо процедури подання можна звертатися

  • на консультаційну лінію Координаційного штабу, яка працює з десятої ранку до п’ятої вечора: 0 800 300 529;
  • до юридичного відділу, який працює з десятої ранку до п’ятої вечора: +380 68 929 62 60.
Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися