MENU
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Російський військовий ледве не убив батька, який відмовився продати власну доньку

29.10.2023   
Марина Гарєєва
Військовому ЗС РФ, який застосовував фізичне та психологічне насильство до мирних мешканців Харківщини і брав участь у незаконних обшуках, повідомили про підозру. За даними слідства, у квітні 2022-го підозрюваний та інші російські військові хотіли купити неповнолітню дитину за 200 тисяч російських рублів.

Фото: СБУ.

Фото: СБУ.

Харківська обласна прокуратура ідентифікувала чергового військового російських збройних сил, якого підозрюють у порушенні законів та звичаїв війни (ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України).

Як повідомив речник Служби безпеки Харківщини Владислав Абдула, підозрюваний “брав участь у незаконних обшуках домоволодінь місцевих мешканців, застосовуючи до власників фізичне та психологічне насилля”. З огляду на це, слідчі розшукують уродженця республіки Башкортостан, Шафікова Айнура.

За даними слідства, у квітні 2022 року підозрюваний ледь не до смерті побив українця. Постраждалий чоловік проживав у селі Первомайське Купʼянського району Харківської області.

Підозрюваний разом з іншими російськими військовими вирішили помститися чоловіку за те, що він не погодився продати їм власну дитину. Напередодні побиття російські окупанти побачили чоловіка разом з дружиною та малолітньою донькою на блокпосту. Тоді російські військовослужбовці сказали батькам, “що дівчинка занадто красива і вони готові купити її за 200 тисяч російських рублів”. Як розповідають правоохоронці, “батько дитини відмовився та почав конфліктувати з окупантами”. Виникла сварка, після якої росіяни наказали родині їхати далі. Як зауважують в Офісі Генпрокурора, підозрюваний був украй здивований тим, що чоловік відмовився продати доньку за таку суму.

“Згодом російські військовослужбовці приїхали до будинку родини та побили чоловіка ледве не до смерті за його ‘непокору’, — діляться в Офісі Генпрокурора. — Після цього підозрюваний разом з іншими окупантами повели чоловіка на розстріл, а дружину змусили залишитись чекати вдома, бо пригрозили розстріляти і її”. 

Російські військові відвели незаконно затриманого до місцевого будинку культури — після чого знову побили чоловіка, зробили постріл у повітря та відпустили постраждалого.   

Незалежна комісія ООН підтверджувала, що, окупувавши території України, представники РФ вдавалися до імітації страт і жорстоко били людей. Про інші методи катувань і нелюдського поводження можна прочитати у статті ХПГ.

Слідчі також встановили, що під час російської окупації підозрюваний Шафіков шукав табельну зброю. За даними правоохоронців, у серпні 2022-го він приїхав до села Зорянське Куп’янського району та провів так званий “обшук” у підприємця, невістка якого була українською поліцейською. Імовірно, росіянин довідався, що постраждалий переховує зброю невістки у себе вдома. Коли підозрюваний не знайшов зброї, він побив підприємця та поїхав.

Наразі тривають заходи зі встановлення інших російських військовослужбовців, причетних до вчинення вказаних злочинів. Досудове розслідування здійснює Управління СБУ в Харківській області.


Нагадаємо, що у вересні 2023-го глобальна ініціатива “Трибунал для Путіна” (T4P) презентувала два подання до Міжнародного кримінального суду щодо позасудових страт українців військовими РФ та російських катівень на Харківщині. У надісланих до Гааги поданнях правозахисники обґрунтували, що дії Російської Федерації можуть становити злочини проти людяності. Про дворівневу систему тортур і катування українців, які потрапили під російську окупацію на Харківщині, можна почитати в аналітичному матеріалі Харківської правозахисної групи. Як наголошував директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров, після повномасштабного вторгнення РФ катування українських військовополонених та цивільних ув’язнених на окупованих територіях стало масовим явищем. Це підтверджували і розмови зі звільненими з-під російської варти українцями: співробітники Харківської правозахисної групи, які працювали з постраждалими, зазначали, що майже всі вони зазнали катувань.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися