MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

“Доведення геноциду стане своєрідною крапкою у взаємовідносинах України і Росії”, — Бєлоусов

02.11.2023   
Марина Гарєєва
Від 24.02.2022 росіяни скоїли понад 107 тисяч воєнних злочинів в Україні. Про засуджених за злочин агресії депутатів Держдуми, навантаження на українських правоохоронців, коли прокурор у Харкові може розслідувати до двох тисяч справ, і доведення геноциду в окремих населених пунктах України, розповів керівник Департаменту протидії злочинам в умовах збройного конфлікту.

Маріуполь, зруйнований ПК “Молодіжний”. Фото з телеграм-каналу Маріупольської міськради Mariupol, the destroyed recreation center “Molodizhny”. Photo from the Telegram channel of the Mariupol City Council Мариуполь, разрушенный ДК “Молодежный”. Фото из телеграм-канала Мариупольского Горсовета

Маріуполь, зруйнований ПК “Молодіжний”. Фото з телеграм-каналу Маріупольської міськради

Понад 107 тисяч воєнних злочинів

З моменту повномасштабного вторгнення РФ українські правоохоронці вже зафіксували понад 107 тисяч воєнних злочинів, скоєних представниками РФ в Україні.

Такі дані озвучив керівник Департаменту протидії злочинам в умовах збройного конфлікту Офісу Генпрокурора України Юрій Бєлоусов у інтерв’ю “РБК-Україна”. 

Наразі йдеться про 107 863 воєнні злочини. Ця цифра не стосується злочинів агресії, геноциду і злочинів проти людяності, наголосив Бєлоусов.

“Ми маємо 446 підозрюваних осіб — це не просто ті, кого ми вважаємо причетними, це ті, щодо кого ми зібрали докази і офіційно повідомили про підозру”, — пояснив Бєлоусов і зауважив, що до суду вже були скеровані  обвинувальні акти щодо 267 осіб. 63 з них вже мають вироки, “тобто ми вже офіційно можемо назвати їх воєнними злочинцями”, зауважив посадовець. З 63-х осіб 15 обвинувачених отримали очні вироки, решта — заочні.

Керівник департаменту також підкреслив, що після звільнення українських територій кількість злочинів невпинно зростатиме.

“Коли ми зайдемо в Маріуполь, то побачимо, що, попри намагання росіян приховати це все, злочинів в рази більше. Офіційна цифра загиблих, яку ми зараз маємо, — це 11 362 людини, з них 508 дітей. Але я думаю, що це мінімум в 10 разів більше, на жаль”, — зауважив прокурор.

96 засуджених депутатів Держдуми

Юрій Бєлоусов окремо розповів про злочин агресії, який стосується вищого військового керівництва Російської Федерації. “У нас є магістральне велике провадження, ми маємо 680 підозрюваних — це сенатори РФ, депутати Держдуми, керівники палат Федеральних зборів, вище політичне і військове керівництво, навіть різного роду культурні діячі, пропагандисти. Це всі, хто через свій вплив на ситуацію в РФ підготував і зробив вторгнення можливим або виправдовує його, — пояснив Бєлоусов.

Представник Офісу Генпрокурора зауважив, що наразі у судах є обвинувальні акти стосовно 401 особи, з-поміж яких 96 осіб вже були заочно засуджені. Усі засуджені є депутатами російської Держдуми. “Це ті люди, які своїми рішеннями зробили військове вторгнення можливим, вони за це мають нести відповідальність”, — наголосив прокурор.

Він також окреслив етапи, які передують заочним вирокам. Спочатку правоохоронці починають розслідування, потім отримують дозвіл на спеціальне досудове розслідування за заочною процедурою. Тоді держава призначає підозрюваному адвоката, який отримує всі матеріали розслідування і бере участь у засіданнях суду. “Безумовно, якщо підозрюваний захоче призначити свого адвоката, закон дає йому таке право”, — підкреслив посадовець. Зрештою суд виносить вирок за відсутності обвинуваченого. Як тільки засуджений потрапить на територію України (при цьому неважливо, коли саме це станеться), він відбуватиме покарання.

Крім цього, Юрій Бєлоусов згадав так звані “геноцидальні” зґвалтування, які російські військові застосовували як “певний вид покарання”, і сумнозвісний аудіозапис, де дружина закликала чоловіка ґвалтувати українських жінок.

Нагадаємо, що після цього жінку оголосили в міжнародний розшук. Українські правоохоронці вбачали у діях росіянки порушення ч. 2 ст. 27 Конвенції про захист цивільного населення під час війни та Женевських конвенцій в частині, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів. Детальніше про те, як Російська Федерація використовує сексуальне насильство як тактику ведення війни, читайте у матеріалі Харківської правозахисної групи.

На думку пана Юрія, такі заклики можна пояснити ненавистю до України, яку “методично і десятиріччями” формували як вище керівництво РФ, так і російські пропагандисти. Бєлоусов відзначив, що українські правоохоронці також займаються російськими пропагандистами, які спричинилися до повномасштабного вторгнення.

Вчинені росіянами злочини мають величезний діапазон, наголошує прокурор. Це і сексуальне насильство, яке росіяни чинять щодо дітей у присутності їхніх батьків, і вбивства батьків на очах у дітей і навпаки, — “це маніакальні речі”. “Таке враження, що їх вчиняють маніяки, а це ж військові”, — каже пан Юрій.

Фіксація і структурування воєнних злочинів

“Наше завдання зараз — фіксувати та структурувати”, — говорить Бєлоусов. До прикладу, якщо один підрозділ російських збройних сил постійно обстрілював певний населений пункт України, якщо у цьому населеному пункті було знищено купу об’єктів, загинули люди, усі ці злочини можна буде об’єднати, пояснював прокурор. “Тобто злочинці будуть одні й ті самі — це командири підрозділів, які надавали накази, і люди, які це робили. Ми будемо групувати це все”, — каже Бєлоусов.

Керівник департаменту протидії злочинам в умовах збройного конфлікту також пояснив, що українські правоохоронці працюють за принципом спеціалізації. Інакше кажучи, правоохоронці не обирають між обстрілами інфраструктури і сексуальним насильством, а мають окремі підрозділи по всіх видах воєнних злочинів. Навіть якщо в регіонах України немає можливості працювати таким чином, на рівні центрального апарату це цілком можливо, зауважив представник Офісу Генпрокурора.

Пріоритизація справ

Керівник департаменту також наголосив, що українські правоохоронці намагаються документувати всю інформацію, попри шалене навантаження. Юрій Бєлоусов розповів, що в Харкові на одного прокурора припадає близько двох тисяч кримінальних проваджень. “Тому ми розставляємо пріоритети, розуміємо, на що треба кидати основні зусилля у першу чергу. Якщо мова йде про загиблих людей — це, безумовно, пріоритет”, — зауважив представник Офісу Генпрокурора і додав, що наразі правоохоронці розробляють критерії пріоритизації справ.

Геноцид і злочини проти людяності РФ

Юрій Бєлоусов укотре відзначив, що однакові моделі простежуються на всіх звільнених територіях України, які перебували під контролем російських збройних сил.

“Воєнний злочин — це неналежне ставлення до цивільного населення. Я не знаю, де росіяни до нього належно ставляться. Ніде”, — говорить керівник департаменту.

Юрій Бєлоусов відмітив, що в усіх випадках, коли представники РФ брали під контроль частину української території, вони вчиняли вбивства, вдавалися до зґвалтувань та грабували мирне населення. “Це таке масове зневажливе ставлення, яке дає нам підстави вважати, що це геноцид”, — наголосив Бєлоусов.

Прокурор також розповів, що наразі Україна намагається “просувати ширше поняття геноциду, яке просував Рафал Лемкін”. Американський юрист, який уперше назвав Голодомор геноцидом, стояв на засадах того, що у випадку геноциду не обов’язково має йтися саме про фізичне знищення. Знищення певних атрибутів нації також може бути геноцидом, вважав Лемкін. “Це те, що роблять росіяни, щоб Україна перестала існувати”, — зауважив Бєлоусов і підкреслив, що подекуди росіяни намагаються перетворити українців на представників іншої нації. Окрім цього, посадовець нагадав, що існує “культурний геноцид”, проте його немає в Конвенції, він не криміналізований. “Тому ми зараз розглядаємо й варіанти доведення геноциду в певних населених пунктах, де агресор масово знищував місцеве населення”, — відмітив Бєлоусов.

При цьому представник Офісу Генпрокурора наголосив, що покарання вищого керівництва РФ за злочини проти людяності не буде більш мʼяким, ніж покарання за злочин геноциду. Проте вкрай важливо довести, що в Україні Росія вчиняла саме геноцид. “Це буде своєрідна крапка у взаємовідносинах України і Росії”, — підсумував Юрій Бєлоусов.

Нагадаємо, що цього вересня глобальна ініціатива “Трибунал для Путіна” (T4P) презентувала два подання до Міжнародного кримінального суду щодо позасудових страт українців військовими РФ та російських катівень на Харківщині. У надісланих до Гааги поданнях правозахисники обґрунтували, що дії Російської Федерації можуть становити злочини проти людяності. 

Обґрунтування “злочину злочинів” 

Наприкінці серпня 2023-го T4P презентувала подання до Міжнародного кримінального суду щодо геноциду, вчиненого РФ в Маріуполі. Тоді правозахисники вперше представили юридичне обґрунтування “злочину злочинів”. Як відмічав один зі співавторів подання, експерт Харківської правозахисної групи Михайло Романов, на території міста Маріуполь ішлося про три форми геноциду: вбивства, створення життєвих умов, які призводять до знищення захищеної групи, і депортацію дітей.  Інша співавторка подання Катерина Буряковська докладно розповідала про те, як за допомогою голоду й відсутності питної води росіяни знищували жителів Маріуполя. 

У жовтні 2023-го депутати Парламентської асамблеї Ради Європи також заявили, що Російська Федерація веде геноцидну війну в Україні. У резолюції ПАРЄ було зазначено, що прихований характер деяких злочинів, які скоюють російські окупанти в Україні, зокрема депортація українських дітей і сексуальне насильство, а також риторика представників російської влади “свідчать про спробу Російської Федерації знищити український народ, ведучи проти нього геноцидну війну”. Розпочавши повномасштабне військове вторгнення, Росія “без вагань використовує як зброю енергетику, екоцид, економічні важелі, паспортизацію громадян України <…> та фейкові незаконні вибори та референдуми” на тимчасово окупованих територіях України. Європарламентарі переконані, що усі ці факти свідчать про те, що російський режим веде проти українського народу геноцидну війну. Як  повідомляли в Офісі Генпрокурора, наразі над доведенням злочину геноциду, скоєного російськими військовими в Україні, працює спеціальна група українських правоохоронців і міжнародних експертів. 

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися