MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Нічого взагалі не було. Все вигоріло’

31.10.2023    доступно: in English | На русском
Олексій Сидоренко
Сергію Радченко з села Макарів — 70 років. Попри вік він разом із сусідами змушений був самостійно лагодити дах і наводити лад у будинку, який постраждав від російських обстрілів. Чоловік каже, що квартиру досі підтоплює, іноді йому доводиться вибирати по 15 відер води.

Ці плити [на даху], якщо стояти — хитаються. Ви уявіть, як ми у перші дні ходили: ходиш і ноги трусяться, думаєш, що провалишся.

Я мешкаю з жінкою, діти мають своє житло, онуки є. Син подзвонив вночі, як почалася війна. “Тато, війна!” Ми зібралися з жінкою. У мене гараж неподалік, метрів 300. Мешкали у гаражі до п’ятого числа, а п’ятого виїхали у Богуславський район, село Чайки. Вже були обстріли будинку. А п’ятого тут так гатили, що страшне. Ми мусили тікати.

Сергій Радченко, селище міського типу Макарів, Київська область

Сергій Радченко, селище міського типу Макарів, Київська область

Воно свистіло, гуділо, стріляло. Вже міст був розбитий, але будинок ще цілий був. А в березні вже мені подзвонили, що і гаражі згоріли. До мого гаража один лише залишився і загасили. Мені пощастило. Мені і з квартирою пощастило, бо в мене квартира на той бік, її не зачепило. Навколо літало… Вони ж [росіяни] і в Маковичах були, і в Макарові були. Вони жили он там у чотириповерховому будинку.

Повернулися ми чи 24-го, чи 26-го квітня, подзвонила сусідка і каже: “Сергію, приїжджайте, усе тече, без вас тут нічого не буде”. І ми поїхали додому. За два дні почали усе організовувати, зрізати дерева біля будинку, знімати дах, щоб захистити те, що залишилося.

Так зараз виглядає технічний поверх багатоповерхівки, де мешкає пан Сергій

Такий вигляд зараз має технічний поверх багатоповерхівки, де мешкає пан Сергій.

Тут багато чого прилітало, тут і сходи усі попадали у цьому будинку. У нас сходовий майданчик залишився, але квартир зовсім не залишилося. Нічого взагалі не було. Взагалі! Все вигоріло. Повністю усе і це все розібрали. А як розбирали, працювала така техніка, що ми сиділи і боялися, що будинок увесь завалиться. Воно все тріщало, але провели експертизу і сказали, що будинок ще підлягає ремонту, будуть добудовувати. Але коли?

У будинку згорів дах. Повністю! Даху взагалі немає. Руберойд той згорів. Ми живемо вже другий рік і постійно отримуємо холодний душ.

Ось так виглядав дах будинку у квітні 2022р.

Ось такий вигляд мав дах будинку у квітні 2022-го.

Був шатровий дах, як у сусідньому будинку. А тепер латаємо усе руберойдом. Тут два-три шара руберойду ми поклали, воно хоч трохи тримається, але все одно, як іде дощ, то тече.

Ми усе робимо своїми силами. Я вчора тільки зліз з даху. 70 років, я латаю самотужки дах. Немає кому. У мене під’їзд такий — одні дівчата, жінки без чоловіків. Мусимо усе самі [робити].

Росіяни були скрізь, і по навколишніх селах також. У мене сусіди є, хата поруч у селі згоріла, тут квартира згоріла, гараж той згорів. Нічого взагалі немає. Отак люди живуть. А я ще живий, квартира жива, але її підтоплює, оце і все. Я за квартиру нічого не маю. Я маю тільки те, що мені на голову тече вода. Живу на першому поверсі й вибираю по 15 відер! Це не літрів, це 15 відер. Чесно кажу.

 Поділитися