MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

В ООН зафіксували понад 10 000 випадків загибелі цивільних в Україні від 24.02.2022

21.11.2023   
Марина Гарєєва
Як показує моніторинг ООН, переважно мирні люди гинуть і зазнають поранень далеко від лінії фронту через російські далекобійні ракети та баражуючі боєприпаси. Про висновки ООН і удар РФ по місту Селидовому у ніч проти 21 листопада — у статті Харківської правозахисної групи.

Селидове, 15 листопада 2023 року. Фото: ДСНС

Селидове, 15 листопада 2023 року. Фото: ДСНС

Російські ракети вбивають мирних людей далеко від лінії фронту

Від початку російського повномасштабного вторгнення ООН зафіксувала в Україні щонайменше 10 тисяч випадків загибелі цивільних людей, понад 560 з яких становили діти. Також в ООН зафіксували понад 18 500 випадків поранення цивільних.

Такі дані повідомила 21 листопада Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні.

Як зазначила голова Моніторингової місії Даніель Белль, десять тисяч загиблих мирних людей — “це похмура віха для України”.  

“Війна Російської Федерації проти України триває вже 21-ий місяць і загрожує перетворитися на тривалий конфлікт, що потягне за собою втрати людських життів, масштаби яких годі й уявити”, — наголосила пані Даніель.

В ООН зауважили, що цифра в 10 000 відображає лише ту кількість випадків загибелі цивільних, яка була перевірена за допомогою методології ООН. При цьому реальні цифри можуть бути значно вищими, адже перевірка таких даних є доволі складною та вимагає часу.

Як показує моніторинг ООН, значна кількість випадків загибелі й поранення цивільних відбувається далеко від лінії фронту. Переважно мирні люди гинуть тому, що російські збройні сили використовують далекобійні ракети та баражуючі боєприпаси, які вражають цілі у населених пунктах по всій Україні.

“За останні три місяці майже половина випадків загибелі й поранення цивільних осіб сталася далеко від лінії фронту, — відмітила Даніель Белль. — Можна констатувати, що в Україні зараз немає повністю безпечних місць”.

Місія ООН окремо згадала російський удар по місту Селидовому у Донецькій області, завданий російськими силами 15 листопада цього року. Тоді через влучання ракети в чотириповерховий житловий будинок загинули щонайменше четверо мирних людей.

“Інцидент у місті Селидове минулого тижня є типовим прикладом атак, які призводять до загибелі й поранення цивільного населення. Протягом останніх трьох місяців із серпня по жовтень, переважна більшість підтверджених випадків загибелі й поранення серед цивільного населення, що становили 86% від загальної кількості, сталася на території, підконтрольній уряду України. Більшість випадків сталася в результаті застосування зброї вибухової дії з широкою зоною ураження, наприклад, артилерійських снарядів, касетних боєприпасів, ракет і баражуючих боєприпасів”, — зазначили в ООН.

Російський обстріл Селидового у ніч проти 21 листопада

Як повідомили в Донецькій обласній прокуратурі 21 листопада, наразі відомо, що через ракетний обстріл Селидового у ніч проти 21 листопада загинули дві людини. Щонайменше восьмеро людей зазнали поранень. Кількість постраждалих може зростати.

Слідчі встановили, що 20 листопада 2023 року, о 23:35, російська армія вдарила по місту Селидовому, ймовірно, застосувавши ракетний комплекс С-300.

Як відмітили в Донецькій обласній прокуратурі, мішенню для російських військ стала міська лікарня, у якій перебували люди. Внаслідок російського обстрілу восьмеро людей отримали контузії та осколкові поранення, а одна людина загинула.

Місто Селидове, Донецька область, 21 листопада 2023 року. Лікарня після російського обстрілу.

Місто Селидове, Донецька область, 21 листопада 2023 року. Лікарня після російського обстрілу.

Крім цього, російські ракети влучили у підприємство, розташоване на території Новогродівської територіальної громади. Росіяни поцілили по шахті, повідомляв Міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко.

“Від отриманих тілесних ушкоджень загинув 63-річний працівник, який перебував у одному з приміщень, — сповістили в прокуратурі. — Значних руйнувань від влучання засобів ураження зазнали будівлі медичного закладу та підприємства, пошкоджено транспортні засоби”.

Як зазначав Ігор Клименко, російські війська завдали два ракетні удари по шахті за кілька хвилин після того, як атакували лікарню. Міністр також підтверджував, що унаслідок російського удару загинув працівник шахти, а 39 гірників опинилися заблокованими під землею. На щастя, усіх шахтарів вдалося дістати з-під землі. Також російські війська пошкодили чотири будівлі, 19 транспортних засобів і лінію електропередач. 

За процесуального керівництва Донецької обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом порушення законів та звичаїв війни (частина друга статті 438 КК України). Наразі правоохоронці документують нові воєнні злочини, вчинені представниками російських збройних сил.

Станом на 21 листопада Офіс Генерального прокурора зареєстрував 113 522 провадження про ймовірні воєнні злочини та злочини агресії РФ. Наразі підозрюваним є 681 представник військово-політичного керівництва РФ, повідомляють в Офісі Генпрокурора. 

Читайте також: Ідеолога ‘денацифікації’ України засудили до 10 років позбавлення волі
Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися