MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Минулого року російські війська використовували заборонені фосфорні бомби у Попасній

16.12.2023   
Марина Гарєєва
Це підтвердили мешканці Луганщини, які перейшли на бік окупаційної влади та воювали у лавах російських Збройних сил. Чоловіків засудили до 10 і 15 років позбавлення волі. Більше про засуджених і про небезпеку фосфорних боєприпасів — у статті ХПГ.

Фото, яке увечері 13 березня 2022 року оприлюднили очільник Луганської ОВА Сергій Гайдай і заступник голови Патрульної поліції Олексій Білошицький.

Фото, яке у березні 2022 року оприлюднили заступник голови Патрульної поліції Олексій Білошицький та очільник Луганської ОВА Сергій Гайдай.

Про те, що російська армія вчиняла фосфорні атаки в Україні, розповіла Служба безпеки України 15 грудня 2023 року в своєму телеграм-каналі.

Черговий злочин російських військ підтвердили два чоловіки, які самі були у російських Збройних силах. Обох чоловіків, які воювали на боці РФ, взяли у полон українські оборонці під час контрнаступу під Бахмутом. Затримані зізналися у тому, що використовували заборонені фосфорні бомби проти цивільної інфраструктури міста Попасна, що на Луганщині.

Крім цього, чоловіки, які воювали за РФ, зізналися в розграбуванні Миронівської ТЕС і приватних будинків на Донеччині.

Як стверджують слідчі, один із засуджених воював проти України ще від 2014 року. Мешканець Луганщини приєднався до терористичних угруповань, які очолював російський бойовик Козіцин, та обстрілював позиції українських оборонців в районі Світлодарської дуги. Після того як Росія розпочала повномасштабне вторгнення, він вступив до 85-ї окремої мотострілецької бригади ЗС РФ. Окрім цього, засуджений також брав участь у боях у районі Бахмута і стримував український контрнаступ поблизу селища Кліщіївка.

Інший засуджений, який також є уродженцем Луганщини, долучився до окупантів у лютому 2022-го. Тоді він пішов служити до 6-го мотострілецького “козачого” полку 2-го армійського корпусу РФ. Його відправили на полігон, де він пройшов тактичну та вогневу підготовку для ведення штурмових дій в умовах міської інфраструктури. Згодом засуджений воював на Бахмутському напрямку та обстрілював позиції українських Сил оборони неподалік селища Курдюмівка.

Зважаючи на співпрацю зі слідством, один із засуджених отримав 10 років ув’язнення, а інший — 15 років.

Розслідування проводили співробітники Служби безпеки України у Львівській, Донецькій і Луганській областях за процесуального керівництва обласних прокуратур.

Передісторія

У березні минулого року в місті Попасна, розташованому в Луганській області, російські війська застосували фосфорні боєприпаси.

“Воєнні злочинці — російські війська — застосували фосфорні боєприпаси у Попасній. Нищівна, руйнівна, потворна сила. Це те, що фашисти називали Brennende Zwiebel [палаючий купол]. Це те, що рашисти зараз випускають по наших містах. Неймовірні страждання і пожежі”, — писав очільник Луганської ОВА Сергій Гайдай на своїй фейсбук-сторінці 13 березня 2022 року. Він також викладав відповідні фото і відео. Ще раніше, увечері 12 березня, те саме фото і відео оприлюднив заступник голови Патрульної поліції Олексій Білошицький у своєму фейсбуці.

Фосфорні боєприпаси вкрай небезпечні, адже вони містять білий фосфор, який займається від контакту з киснем. За даними Міжнародного Комітету Червоного Хреста, фосфор, який запалився, горить при температурі понад 800 градусів за Цельсієм, а пожежі можуть поширюватися на значні площі й охоплювати аж до декількох сотень квадратних кілометрів, пояснював Сергій Гайдай. Річ у тім, що горіння триває доти, доки не вигорить увесь фосфор або не зникне доступ до кисню.

Білий фосфор надзвичайно отруйний: він викликає хімічні опіки та глибокі рани, які довго не можуть загоїтися. Білий фосфор також вражає кістки та кістковий мозок і призводить до змертвіння тканин. Як зазначав очільник Луганської ОВА, застосування фосфорної зброї може спричинити дуже тяжкі та болісні каліцтва та призвести до повільної та болісної смерті. Для людини смертельна доза становить 0,05–0,15 грама фосфору. Людина може померти, навіть якщо опіки від фосфору вразили не більше 10% шкіри, оскільки смерть настає через гіпокальціємію (вимивання кальцію з крові) упродовж однієї або двох діб після ураження. Навіть продукти згоряння є вкрай небезпечними: якщо їх вдихнути, можна знищити легені. Ба більше, для лікування поранень, отриманих від фосфорних боєприпасів, потрібен спеціально навчений медперсонал, а лікарі й самі можуть отримати фосфорні рани.

Окрім цього, використання фосфорних боєприпасів спричиняє хімічне забруднення ґрунтів. Самі фосфорні сполуки можуть ще декілька років залишатися у землі. Щобільше, частинкам фосфору властиво залишатися та накопичуватися у водоймах, болотах, вологих ґрунтах і снігу. Як зазначали журналісти видання Рубрика, в історії були випадки, коли фосфор після вибухів на полігоні зберігався у ґрунтах понад 20 років і при цьому не зазнавав жодних суттєвих змін. Отруйною може ставати навіть використана для пожежогасіння вода, адже коли така вода знов потрапить у ґрунти та/або стічні та підземні води, вона їх отруюватиме. Зрештою накопичений у воді фосфор потраплятиме й в організми тварин і птахів. Оскільки фосфор може накопичуватися та довго зберігатися у воді, під загрозою опиняться передусім водоплавні птахи. Небезпечні речовини, які утворюються від горіння фосфору, також можуть осідати на сільськогосподарській продукції, що нестиме загрозу людям, які її вживатимуть. 

Про додаткові викиди вуглекислого газу, збитки від яких вже сягають десяти мільярдів доларів, червонокнижних тварин, викрадених російськими окупантами, та іншу шкоду, заподіяну агресивною війною РФ, можна прочитати у нещодавньому матеріалі ХПГ.

Нагадаємо, що використання фосфорних боєприпасів заборонене Женевською конвенцією. Як наголошував Сергій Гайдай, “додаткові протоколи 1977 року до Женевської конвенції забороняють застосування боєприпасів з білим фосфором, якщо цивільні особи через це наражаються на небезпеку”. Попри це Російська Федерація неодноразово використовувала заборонені фосфорні боєприпаси під час агресивної війни проти України. 

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися