MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Ворожі атаки — реальні та віртуальні. Підсумки тижня

18.12.2023   
Ірина Скачко
Російські хакери атакували українську телефонну мережу, а ворожі дрони — Київ. ХПГ коротко розповідає про події тижня, що минув.

© Evgheni Lachi / Shutterstock [телефон, зима]

© Evgheni Lachi / Shutterstock

Без зв'язку

12 грудня у мережі “Київстар” стався збій зв’язку. У компанії попередили про потужну хакерську атаку, але запевнили, що витоку персональних даних не відбулося. Наступного дня відповідальність за атаку взяла на себе російська хакерська група “Солнцепек”, пояснивши, що саме ця компанія була обрана через те, що вона, мовляв, забезпечує зв’язком ЗСУ.

Через збій зв’язку не працювали системи оповіщення про повітряну тривогу в кількох містах, також повідомлялося про проблеми з доступом до інтернету, безконтактною оплатою та сплатою за проїзд в міському транспорті.

Як ми повідомляли раніше, Україна зафіксувала 3974 кіберінциденти за період між січнем 2022 року — за місяць до російського повномасштабного вторгнення — і вереснем цього року. Від початку війни кількість таких атак зросла втричі. Цілями хакерів є українські державні органи, служба безпеки, підприємства, фінансові установи.

Обстріли і руйнування

Втім, минулого тижня ворог не обмежився хакерськими атаками. Протягом семи днів війська РФ завдали по Україні 41 ракетного та 237 авіаційних ударів, а також обстрілювали позиції військових і цивільну інфраструктуру понад чотири сотні разів, заявив речник Генерального штабу ЗСУ Андрій Ковальов.

Крім того, ворог активно застосовував “безпілотники”. За інформацією, яку озвучив під час вечірнього звернення 17 грудня Володимир Зеленський, за тиждень українські ППО знищили 104 “шахеди” зі 112. “Знищення кожного — це врятовані життя й врятована інфраструктура. Я дякую всім воїнам наших мобільних вогневих груп, льотчикам та інженерам Повітряних сил і всім нашим зенітникам”, — заявив Президент.

Вночі проти 13 грудня росіяни атакували Київ десятьма балістичними ракетами. ППО впоралися з усіма повітряними цілями. Однак уламки ракет наробили багато шкоди і в кількох районах столиці. За інформацією міськради, травми отримали 53 людини. Двадцять із них потребували госпіталізації, зокрема — двоє дітей.

Наслідки падіння уламків ракет у Києві, 13 грудня 2023 року. Фото: КМВА

Наслідки падіння уламків ракет у Києві, 13 грудня 2023 року. Фото: КМВА

В ніч проти 14 грудня атаки, що тривала шість годин, зазнали південні регіони України. Ворог застосував дрони і ракети. 39 “безпілотників” були випущені з тимчасово окупованого Криму. Усі вдалося збити над Херсонщиною, Миколаївщиною та Одещиною. В Одесі уламками дронів-камікадзе пошкодили житлові будинки та автівки. Відомо про 11 поранених цивільних мешканців міста, серед яких 3 дитини. В Подунав’ї росіяни атакували припортову інфраструктуру, а також зерносховища. На Херсонщині від ракетного удару загинула літня жінка. Трагедія сталася в Миролюбівці, де також пошкоджено навчальний заклад і амбулаторію.

Фото: Сили оборони Півдня

Фото: Сили оборони Півдня

17 грудня росіяни обстріляли з артилерії прикордоння Сумщини, зокрема цивільну інфраструктуру Краснопілля. Один із снарядів влучив у приватний будинок, загинула 69-річна жінка. Також пошкоджено три оселі та дві автівки.

Зруйнований будинок у Краснопіллі. 17 грудня 2023 року. Фото: Сумська обласна прокуратура

Зруйнований будинок у Краснопіллі. 17 грудня 2023 року. Фото: Сумська обласна прокуратура

Повернення дітей

До України за посередництва Катару вдалося повернути ще трьох дітей. Двоє з них перебували на тимчасово окупованих територіях, ще одна — в Росії. “Хлопчика 2008-го року народження і дівчинку 2011-го вдалося вивезти з ТОТ Херсонської області, братик з сестричкою вже поряд зі своєю мамою. Третій хлопчик 2011-го року народження вже теж поряд зі своєю мамою. За сприяння Офісу Омбудсмана мама його забрала на території Грузії. Хлопець прагнув повернутися в Україну з РФ до матері, після того, як його батько вивіз без дозволу”, — розповів омбудсман України Дмитро Лубінець.

За тиждень до цього до України повернули ще вісьмох дітей, яких незаконно вивезли російські загарбники. Це повернення також відбулося за посередництва Міжнародного Комітету Червоного Хреста та Катару. 

Фото: Офіс Омбудсмана

Фото: Офіс Омбудсмана

Обережно, міни!

Протягом минулого тижня підрозділи з розмінування Державної спеціальної служби транспорту знешкодили 928 вибухонебезпечних предметів. Найбільше мін виявили у Харківській області — 650 об’єктів. 15 грудня в Ізюмському районі в руках 15-річного підлітка здетонував вибуховий пристрій: хлопець втратив кілька пальців. Потерпілого госпіталізували.

Також багато мін знаходять у Херсонській (169) та Миколаївській (109) областях. Розміновано територію площею 1426,64 га. Усього від початку широкомасштабної агресії російської федерації підрозділами Держспецтрансслужби виявлено, вилучено і знешкоджено 91603 вибухонебезпечні предмети.

Фото: Державна спеціальна служба транспорту [міна, снаряд, розмінування]

Фото: Державна спеціальна служба транспорту

Переговори про вступ України до ЄС

Європейська рада підтримала початок переговорів про вступ України та Молдови до Європейського Союзу. “Європейська Рада вирішила розпочати переговори про вступ до ЄС з Україною та Молдовою, надала статус кандидата Грузії. А з Боснією і Герцеговиною ЄС відкриє переговори, як тільки буде досягнутий необхідний рівень відповідності критеріям членства, і запросив комісію доповісти до березня з метою прийняття такого рішення”, — заявив Президент Євроради Шарль Мішель, назвавши це “чітким сигналом надії для їхніх народів і для нашого континенту”.

© rarrarorro / Shutterstock [ЄС, Європейський Союз]

© rarrarorro / Shutterstock

Статистика T4P

Учасники глобальної ініціативи T4P (“Трибунал для Путіна”) документують події, в яких є ознаки злочинів, згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 17 грудня 2023 року ініціативою зафіксовано 59567 ймовірних воєнних злочинів, вчинених російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати. 

© Сергій Приткін

© Сергій Приткін

 Поділитися