MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Росія продовжує порушувати міжнародне гуманітарне право. Підсумки тижня

04.12.2023   
Ірина Скачко
Росіяни розстріляли беззбройних українських військових під час здачі в полон. У Херсоні ворожим обстрілом пошкоджено приймальню УГСПЛ. У ніч проти 30 листопада шість російських ракет одночасно вдарили по жилих кварталах Покровського району на Донеччині. ХПГ коротко розповідає про події тижня, що минув.

Ілюстративне фото © PumpedVisuals/Shutterstock [військовий, війна, людина в формі]

Ілюстративне фото © PumpedVisuals/Shutterstock

Убивство українських полонених

2 грудня у соцмережах з’явилося відео розстрілу беззбройних українських військових представниками російської армії. Вказується, що це могло статися біля села Степове Покровського району Донецької області. “На відео зафіксовано, як група осіб в російській формі впритул розстрілює двох беззбройних військовослужбовців у формі ЗСУ, які здавалися в полон, — повідомляє Офіс Генпрокурора. — Нараз слідчі та прокурори розпочали розслідування за цим фактом. Вбивство військовополонених є грубим порушенням Женевських конвенцій та кваліфікується як тяжкий міжнародний злочин”.

Український Омбудсман Дмитро Лубінець заявив, що планує звернутися до ООН та Червоного Хреста: “Це чергове порушення Женевських конвенцій та вияв неповаги до міжнародного гуманітарного права!.. На відео чітко видно, що українські військові виконують необхідні кроки, які показують, що вони здаються у полон! Воїни були обеззброєнні, а їхні руки — піднятими догори. Вони не несли жодної загрози! Російська сторона мала взяти їх у полон та надати статус військовополонених”.

Статистика обмінів

Від початку великої війни з російського полону в Україну вдалося повернути 2598 наших співгромадян, повідомляє Управління стратегічних комунікацій ЗСУ із посиланням на Об’єднаний центр з координації пошуку та звільнення незаконно позбавлених волі. Відбулося 48 обмінів. “Лише офіційно встановлено, що росіяни викрали в полон 4337 людей: 3574 військових та 763 цивільних” — така інформація є у Мінреінтеграції.

Обмін полоненими 26 квітня 2023 року. Фото: Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими

Обмін полоненими 26 квітня 2023 року. Фото: Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими

За інформацією МВС України, зараз рідні шукають понад 26 тисяч людей, які зникли безвісти через війну. З них 11 тисяч — це цивільні, і близько 15 тисяч — це військові. Міжнародна комісія з питань зниклих безвісти називає ще більшу кількість: лише цивільних від початку повномасштабного вторгнення зникло 30 тисяч.

Обстріли цивільних

Опівночі 27 листопада російська армія обстріляла Херсон, пошкоджено приймальню Української Гельсінської спілки з прав людини. “Постраждалих серед працівників нашої приймальні немає. Наразі ми проводимо документування воєнного злочину та відновлюємо нашу приймальню, — повідомляють в організації. — Особистий прийом громадян тимчасово призупиняємо, якщо вам потрібна допомога наших юристів у Херсоні — звертайтесь за телефоном: +380669456560; +38(066) 790 90 21”. Усього того ж дня вороги здійснили 56 обстрілів по Херсонщині, поціливши у житлові квартали, адмінбудівлю, медичну установу та магазин, повідомляє Херсонська ОВА.

Фото: фейсбук-сторінка УГСПЛ

Фото: фейсбук-сторінка УГСПЛ
Опівдні 28 листопада російські військові з РСЗВ обстріляли цивільну інфраструктуру міста Середини-Буди Сумської області. Як інформує Сумська обласна прокуратура, було зруйновано щонайменше п’ять приватних будинків, з-під завалів дістали тіла двох загиблих жінок та двох поранених чоловіків. “Також у власному авто поранення отримали цивільний чоловік та його 7-річна падчерка, — мовиться у повідомленні. — Згодом дівчинка померла в лікарні”.

Середина-Буда Сумської області, 28 листопада 2023 року. Фото: Сумська обласна прокуратура

Середина-Буда Сумської області, 28 листопада 2023 року. Фото: Сумська обласна прокуратура

В ніч проти 30 листопада росіяни шістьма ракетами С-300 одночасно вдарили по Покровському району на Донеччині. Під обстрілом опинилися Покровськ, Новогродівка та Мирноград. “Внаслідок обстрілів постраждало 10 осіб, серед них чотири дитини. Ще п’ятьох людей шукають під завалами, — заявив міністр внутрішніх справ Ігор Клименко. — Покровськ: серед постраждалих — родина з двома дітьми: 16-річним хлопцем та 6-місячним немовлям. Також поранення отримав ще 13-річний хлопчик. Попередньо пошкоджено багатоквартирний та дев’ять приватних будинків, відділ поліції, автомобілі, гаражі”. У Новогродівці, де ракета влучила по багатоповерховому будинку, 4 грудня з-під завалів дістали тіло 8-річної дитини. Її батьків досі шукають. У громаді оголошено триденну жалобу.

Новогродівка, Донеччина, 30 листопада 2023 року. Фото: ДСНС

Новогродівка, Донеччина, 30 листопада 2023 року. Фото: ДСНС

Того ж дня о пів на одинадцяту ранку російські війська вдарили з міномета по житловому кварталу в Торецьку на Донеччині. Троє осіб, які чекали на гуманітарну допомогу, дістали поранень.

Торецьк, 30 листопада 2023 року, фото: Донецька обласна прокуратура

Торецьк, 30 листопада 2023 року, фото: Донецька обласна прокуратура
“Від влучання засобів ураження зазнали тілесних ушкоджень троє цивільних, які прийшли отримати гуманітарну допомогу до адмінбудівлі. 86-річну жінку та двох чоловіків віком 63 й 34 роки доставили у лікарню з осколковими пораненнями. Останній перебуває у тяжкому стані. Вибухами пошкоджено багатоповерхові житлові будинки”, — йдеться в повідомленні Донецької обласної прокуратури.

З небезпечних районів Харківщини вивезли дітей

Очільник Харківської ОВА Олег Синєгубов під час телемарафону повідомив, що евакуація сімей з дітьми з найбільш небезпечних районів Куп’янщини завершена.

“Останні дві сім’ї з дітьми шукали майже тиждень. Вчора з батьками вивезли останню дівчинку, що залишалася в небезпечному районі, — заявив він. — Як встановила Нацполіція, ще одна сім’я з двома дітьми самостійно виїхала за межі Харківської області. Усього з трьох громад Куп’янського району, де була оголошена евакуація, разом з батьками вивезено 299 дітей”. 

Евакуація з Куп’янського району Харківської області, фото: телеграм-канал Олега Синєгубова

Евакуація з Куп’янського району Харківської області, фото: телеграм-канал Олега Синєгубова

У Бердянську окупанти так і не віддали батькам тіла убитих росіянами підлітків  

У Бердянську російська окупаційна адміністрація понад п’ять місяців не віддає рідним тіла двох убитих росіянами підлітків — Тіграна Оганнісяна і Микити Ханганова. Про це заявила під час щорічної зустрічі Ради міністрів ОБСЄ у Скоп’є голова Медійної ініціативи за права людини (МІПЛ) Ольга Решетилова.

Нагадаємо, юнаків з проукраїнською позицією вбили на міській набережній, буцімто “під час бою”. Омбудсман Дмитро Лубінець писав тоді, що двоє хлопців “вступили в бій з окупантами й знищили військового РФ та колаборанта-поліцейського”. У мережі набуло розповсюдження відео, в якому Оганнісян, тримаючи зброю в руках, каже: “Усе, це смерть, пацани. Прощавайте. Слава Україні”.

Микита Ханганов та Тігран Оганнісян. Світлина: Медійна ініціатива за права людини

Микита Ханганов та Тігран Оганнісян. Світлина: Медійна ініціатива за права людини

З дітьми мали попрощатися 29-го червня, проте поховання не відбулося: тіла вбитих дітей так батькам і не повернули.

Нагадаємо, у вересні минулого року Тіграна Оганнісяна та Микиту Ханганова окупанти звинуватили у підготовці диверсії на залізниці. Їм загрожувало 20 років ув’язнення. Тоді на захист Тіграна і Микити виступив Європарламент, закликавши росіян звільнити обох хлопців.

Документи ВЛК — відтепер в електронному вигляді

Міноборони спільно з Міністерством охорони здоров’я, Міністерством цифрової трансформації та громадськими організаціями розробили зміни до законодавства, які дозволяють спростити процеси, пов’язані з проходженням військово-лікарської комісії (ВЛК) для поранених військовослужбовців ЗСУ та Міноборони.

Ще на початку травня депутати Верховної Ради проголосували за законопроєкти, які мали б спростити обіг документів і лікування для військових. Щоб це запрацювало, треба було ще прописати порядок у підзаконних актах. Цього тижня у Міноборони відзвітували: кілька міністерств спільно з громадськими організаціями розробили відповідні зміни до законодавства.

© rospoint / Shutterstock [війна поранений милиці]

© rospoint / Shutterstock

“Як результат — пораненому військовому більше не треба возити документи особисто до військової частини після рішення ВЛК про відпустку або непридатність, — йдеться в повідомленні Кабміну. — Відтепер заклади охорони здоров’я можуть обмінюватися документами з військовими частинами й ТЦК та СП через систему електронного документообігу”.

Про які документи йдеться? Це довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва); постанова ВЛК про потребу у відпустці для лікування; постанова ВЛК про непридатність до військової служби та інші документи, необхідні для формування рішення ВЛК.

Систему електронного документообігу розгортають у військових частинах, ТЦК та СП, військових госпіталях та тих цивільних закладах охорони здоров’я, де можна пройти військово-лікарську комісію.


Учасники глобальної ініціативи T4P (“Трибунал для Путіна”) документують події, в яких є ознаки злочинів, згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 3 грудня 2023 року ініціативою зафіксовано 58603 ймовірні воєнні злочини, вчинені російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.

© Сергій Приткін

© Сергій Приткін

 Поділитися