MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Наша головна мета — переконати Офіс прокурора МКС, що насильницька передача дітей до Росії — це геноцид’

27.12.2023   
Ірина Скачко
26 грудня Харківська правозахисна група представила громадськості нове подання до Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду, що стосується переміщення українських дітей на територію РФ.

Українські діти у євпаторійському таборі

Українські діти у євпаторійському таборі
Лише за офіційною інформацією від початку повномасштабного вторгнення окупанти вивезли до Росії 19 з половиною тисяч українських дітей. Реальна цифра ще більша. 17 березня 2023 року Палата попереднього розслідування МКС видала ордери на арешт президента РФ Володимира Путіна та російської уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової. За визначенням МКС, вони ймовірно несуть відповідальність за воєнний злочин незаконної депортації та незаконного переміщення дітей з окупованих територій України до Російської Федерації (за статтями 8(2)(a)(vii) та 8(2)(b)(viii) Римського статуту). ХПГ вважає: сукупність обставин цілком вказує на те, що примусова депортації українських дітей до території РФ може і має бути кваліфікованою за п. Е ст. 6 Римського Статуту як геноцид.

— Головна наша мета полягає в тому, що ми намагаємося переконати Офіс прокурора МКС перекваліфікувати вже відкрите провадження зі статті 8 Римського Статуту, яка має назву “Воєнні злочини”, на статтю 6, “Злочин геноциду”, — каже юрист ХПГ Микола Комаровський, автор подання “Насильницька передача дітей з України до Росії: геноцид”. — Наше подання не є першим: ще у 2022 році правозахисні організації звертали увагу на цю проблему. Але головна мета попередніх подань, інформаційних повідомлень до Кримінального суду полягала в тому, щоб просто надати інформацію про те, що вчиняється, а питання стосовно кваліфікації злочинів залишити на розсуд Міжнародного кримінального суду. Це перше комплексне подання, яке містить не тільки суто фактичну частину, але й присвячене саме теоретичному обґрунтуванню. Щодо злочину геноциду існує багато питань. Це доволі складна категорія для доведення. Ми розуміємо, що в МКС працюють одні з найкращих юристів у світі, але оскільки це питання є дискусійним, ми намагалися поєднати фактичну складову із теоретичною. В такому форматі це перше таке подання.

Українські правозахисники і раніше звинувачували РФ у “злочині злочинів”. Наприкінці серпня ініціатива T4P презентувала подання до Міжнародного кримінального суду, де обґрунтувала, що Росія не просто скоїла в українському Маріуполі низку воєнних злочинів, а вчинила справжній геноцид. Юристи вказали, що злочин відбувся в трьох формах: це вбивства, створення життєвих умов, які призводять до знищення захищеної групи, і депортація дітей.

Чому це геноцид?

Злочин геноциду, який проявляється у діяннях щодо примусового переміщення дітей з однієї групи в іншу групу, недостатньо досліджений у прецедентному праві МКС і міжнародних трибуналів, мовиться в поданні. Попри те, що у минулому країнами вчинялися такі дії — вилучення дітей аборигенів з їхніх корінних громад в Австралії або вилучення гренландських дітей Данією, — жоден такий акт не був кваліфікований як злочин геноциду. Тож дії РФ в Україні потенційно можуть стати першим прецедентом у світі, коли цей злочин буде кваліфікований саме як геноцид.

— Точка відліку, суттєва ознака того, що ми маємо справу саме з геноцидом, на мою думку, — це підписання Володимиром Путіним наприкінці травня 2022 року відповідного указу про спрощене надання російського громадянства українським дітям, — розповідає Микола Комаровський.

Йдеться про закон, відповідно до якого із заявою про прийом до російського громадянства дитини може звернутися будь-хто: опікун, піклувальник, керівник організації для дітей-сиріт, керівник освітньої організації або організації, що надає соціальні послуги, якщо та розташована на території так званих “ДНР/ЛНР”, а також Запорізької або Херсонської областей України.

“Через свій вік та вразливе становище українські діти, переміщені до РФ, не мали іншого вибору, окрім як підкоритися процедурі, і, таким чином, їхнє переміщення має вважатися ‘насильницьким’ для цілей Римського Статуту. Водночас операція з переміщення була проведена російською владою відкрито і публічно, на тлі низки кроків, які можуть слугувати доказом вчинення насильницького переміщення, як описано в Римському Статуті та практиці міжнародних трибуналів” (Насильницька передача дітей з України до Росії: геноцид. Подання до офісу прокурора Міжнародного кримінального суду)

— Показовою є історія Львової-Бєлової, яка взяла у свою родину українського хлопця, — каже автор подання. — Дитині надано російське громадянство. Враховуючи, що Львова-Бєлова — медійна особа, що вона використовує медійні майданчики для того, щоб пропагувати свою діяльність, звичайно, це є вагомим доказом того, що це геноцид. Це рекламування таких дій. Якщо така особа всиновлює українську дитину, вона прагне, щоб інші люди також копіювали її дії і були також залучені до цього процесу. Це включено до нашого подання і допомагає доводити нам багато інших юридичних конструкцій, які необхідні, щоб казати, що відбувається злочин геноциду.

Скільки жертв?

— Ми спираємось на офіційні дані, які надають органи влади України, — пояснює Микола Комаровський. — Наразі мова йде про щонайменше 19546 переміщених дітей. Але порахувати точну кількість дуже складно. Є група дітей, які були вивезені з територій, що були окуповані після 24 лютого. Але є й діти з окупованих з 2014 року територій Донецької та Луганської областей. Там також діяли дитячі заклади. Визначити точну кількість дітей звідти немає можливості. Немає фактичного контролю над цією територією. Ми можемо тільки висувати припущення. Тобто фактична цифра переміщених дітей більша.

Як довго чекати покарання винних?

— Наразі триває стадія досудового розслідування, йде збір доказів, попередньо кваліфікуються ці діяння, — наголошує Микола Комаровський. — Але процес цей може тривати роками. Тут ми маємо враховувати певну політичну складову: багато чого залежатиме від того, як будуть далі розвиватися події. Саме визнання того, що це діяння є геноцидом, буде мати суттєве значення. Це буде величезне інформаційне значення для всього світу. Головний наслідок, якого ми добиваємося, — це, звичайно, притягнення всіх винних до відповідальності. Немає жодних сумнівів, що рішення про переміщення дітей ухвалило вище політичне керівництво Росії, це політика знищення української держави, знищення української національної групи.


Це вже п’яте подання ХПГ та ініціативи “Трибунал для Путіна” до Офісу прокурора МКС від початку великої війни. Попередні стосувалися геноциду у Маріуполі, обстрілів України, позасудових страт українців військовими РФ та російських катівень на окупованій частині Харківської області.

Крім того, Харківська правозахисна група подавала заяви до МКС і до початку повномасштабного вторгнення. У першій із них йшлося про широкий спектр воєнних злочинів та злочинів проти людяності, які, ймовірно, були скоєні російськими військовими на території України. Ще дві заяви стосувалися примусових зникнень, а також злочинів проти людяності, скоєних проти осіб, які опинилися під контролем російських військових та незаконних збройних формувань на тимчасово окупованих територіях Донецької і Луганської областей з 2014 року.

У 2014 — 2018 роках ХПГ зібрала та представила інформацію щодо вбивств, вчинених на Донбасі з боку ЗС РФ. Тоді ХПГ задокументувала 108 випадків убивств на Сході України.

Повні тексти подань до Міжнародного кримінального суду розміщено в онлайн-бібліотеці Харківської правозахисної групи.

Більше про порушення прав українських дітей представниками РФ і Білорусі можна прочитати в рубриці Харківської правозахисної групи — Права дітей.

 Поділитися