MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Касетними снарядами по “Сонечку” — мешканці Охтирки згадують перші дні війни

15.01.2024   
Ірина Скачко
“...Мені пощастило: чи то вибуховою хвилею кинуло у сховище, чи то штовхнув хтось”, — розповідає Антон, один із тих хто пережив майже два роки тому страшний артобстріл дитячого садка “Сонечко” в Охтирці.

Ясла-садок

Ясла-садок "Сонечко" після обстрілу, лютий 2022 року. Фото з фейсбук-сторінки Дмитра Живицького
Трагедія сталася на другий день повномасштабного вторгнення. По дошкільному закладу, у підвалі якого переховувалися мешканці оточуючих багатоповерхівок, росіяни вдарили касетними боєприпасами. Тоді загинуло четверо цивільних, поранень дістали вісім осіб, серед яких було двоє дітей.

…Зараз про ті страшні події тут майже нічого не нагадує. У відремонтованому садочку затишно пахне обідом, лунають дитячі голоси. Вирви від численних обстрілів — а сюди окупанти цілили неодноразово,  росіяни взагалі чомусь “приділяли багато уваги” саме охтирським садочкам, — давно зарили і заасфальтували.

— Ми живемо тут поруч, — розповідає Антон. — 25-го лютого пішли ховатися. Спочатку прийшли у школу. Там сказали, що місць немає. Нам запропонували іншу адресу, садок “Сонечко”, і тут ще були місця. Потім люди підходили і підходили... Повітря було мало — у підвалі труби гарячого опалення. Кількість людей на ту площу була величезна. Спека, пил... Ми піднялися на вулицю подихати свіжим повітрям. Хто заходив на той момент, хто тільки виходив… І почався артилерійський обстріл. Були і поранені, і мертві. Хтось саме стояв на порозі. А хтось ішов до бомбосховища. Моєму сину тоді сім років було, він все це бачив. Ми зараз живемо не в Охтирці, він досі сюди дуже боїться повертатися, навчається онлайн.

Антон отримав скрізне уламкове поранення ноги, черепно-мозкову травму, контузію, струс мозку. Чоловік каже, зараз безробітний, виплат від держави ніяких не отримував, окрім лікарняних. До юристів ХПГ він звернувся, щоб дізнатися, на який статус і допомогу від держави він має право.

— Прийшов до тями я вже у лікарні. На другий день, як я там був, саме поцілили по військовій частині. Багато хлопців везли, кого в лікарню, а кого вже й не туди… Було дуже страшно. Важко згадувати.

Охтирка — невелике місто, що встояло, закривши собою стратегічні шляхи вглиб України: на Полтаву, Миргород, південні околиці Харкова. У перший місяць великої війни російські війська нещадно обстрілювали Охтирку з артилерії, бомбили з літаків, розбили ТЕЦ, залишивши без тепла цивільне населення, повністю зруйнували залізничну станцію. Чи не найбільше дісталося житловому масиву “Дачний”, де і розташований дитячий садок “Сонечко”.

Одна з найбільш постраждалих багатоповерхівок

Одна з найбільш постраждалих багатоповерхівок "Дачного"

— У нашому укритті ховалося багато місцевих жителів, — розповідає Валентина Нікітченко, вихователь-методист “Сонечка”. — Адже наше укриття розраховане не тільки на нас (дітей і співробітників садочка — ред.), але й для всіх мешканців “Дачного”. Вони тут навіть жили. І їсти тут готували, і спали.

Про те, що пережили мешканці багатостраждального житлового масиву, розповіла і Валентина Бабіч, що теж прийшла на прийом до юристів ХПГ:

— Як летіли літаки, бомбили, це найстрашніше було! Якось ударило так, що у нас у квартирі коляску дитячу всю осколками посікло. Добре хоч ми самі у цей час ховалися із двомісячною онукою у сватів, не були у квартирі.

Валентина Бабіч

Валентина Бабіч

— Люди жили у нашому садочку довгенько, мабуть, місяць, — веде далі вихователька Людмила Колесник. — Росіяни бомбили, поки наші не збили два їхні літаки. Після того вони вже боялися літати тут. А доки кошмарили, люди тут і жили. На кухні їсти варили, продукти брали з нашої комори. І навіть народилася тут дитина, — у сховищі жила вагітна жінка, її швидкою забрали від нас. Сховище було з цементною підлогою, дихати було нічим. Ніхто ж не думав, що таке станеться. Сидіти там годинами було неможливо. Люди виходили подихати, дітей виводили. Був у нас тут хлопчик, такий шустрий. Всі кинулися ховатися, а він побіг по майданчику, мама за ним, осколками його з мамою поранило. Коли стався обстріл, люди кинулися у сховище, але вони не встигли всі забігти, бо їх багато було. Хто залишився на подвір’ї, були поранені.

Того страшного дня, 25-го лютого, загинула і співробітниця садочка, Наталія Прокуда. Вона працювала сторожем у “Сонечку”, у сховищі стежила за порядком, опікувалася тими, хто прийшов до укриття. Коли почався обстріл, вона пильнувала, щоб усі встигли зайти, а сама втратила життя.

Харківська правозахисна група розповідала історію ще одного загиблого в “Сонечку”, Максима Максимчука. Читайте статтю ‘Для чого випустили 8 ракет у садочок?’ — Охтирчанка розповідає про загибель сина

Коли ситуація в Охтирці стала більш безпечною, персонал садочка почав відновлювати те, що залишилося від закладу.

— Ми приходили наводити лад, розбирали вікна. Садочок був у страшному стані, даху зовсім не було, — розповідає вихователька Юлія Верескун. — Після 25-го і вікна посипалися, і групи наші страшні стали, все було пошкоджено, батареї порозмерзалися, бо не було опалення, підлога, стіни, стеля — все було побите. линка у дворі росла, прямо в неї влучило.

Завдяки допомозі донорів і благодійних фондів, “Сонечко” вдалося повністю відновити. Сьогодні в ньому обладнано бомбосховище з вентиляцією, туалетами, спальнею для малюків.

В укритті діти тепер можуть навіть дивитися лялькові вистави

В укритті діти тепер можуть навіть дивитися лялькові вистави

— Місцеві сюди спускаються і зараз, але здебільшого вночі, — розповідають співробітники садочка. — А вдень під час тривог приходять вихователі з малечею. Дітки знають, що сюди треба йти, коли повітряна тривога. Вони тут можуть і снідати, і обідати, і спати. Ми почали повноцінно працювати з червня цього року. До того були на дистанційному навчанні. І зараз ми радіємо, що наші дітки все-таки до нас ходять!

За інформацією Міністерства освіти і науки України, від початку повномасштабного вторгнення ворожими обстрілами і бомбардуваннями було пошкоджено 3798 навчальних закладів, 365 повністю знищено. Зокрема у Сумській області часткових руйнувань зазнали 30 дитячих садочків.

Юристи ХПГ під час виїзду надають правову допомогу мешканцям Охтирки

Юристи ХПГ під час виїзду надають правову допомогу мешканцям Охтирки

Нагадуємо, Харківська правозахисна група надає жертвам війни всебічну допомогу — гуманітарну, правову, психологічну.

Якщо ви потребуєте такої підтримки, ви можете звернутися до наших приймалень за такими номерами:

  • у Харкові: +380 50 505 1415, +380 50 405 3015;
  • у Києві: +380 50 555 27 95.

Приймальня працює за підтримки Програми USAID Ukraine — USAID Україна “Права людини в дії”.

 Поділитися