MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Росія використовує заборонені гранати з отруйними речовинами

26.01.2024   
Ірина Скачко
Газові гранати РГ-Во містять хлорацетофенон, речовину задушливо дії, яка вбиває людину протягом п’яти хвилин.

© Military Media Center [хімічна зброя]

© Military Media Center
Вперше таку зброю російські військові застосували проти українців у грудні 2023 року, заявив під час брифінгу в Military Media Center представник Центру досліджень трофейного та перспективного озброєння та військової техніки капітан Андрій Рудик.

“Навіть із розшифрування самої назви цієї гранати російською “ручная граната — вещество отравляющее” можна зрозуміти її призначення: вбивство живої сили, — пояснив він. — Приблизно 70 крапель такого газу вистачить, щоб вбити дорослу людину”.

Хлорацетофенон заборонений Женевським протоколом про заборону застосування на війні задушливих, отруйних або інших подібних газів та бактеріологічних засобів 1925 року, а також резолюцією Генерально асамблеї ООН “Question of chemical and bacteriological (biological) weapons” 1969 року. Російська федерація є учасником обох документів, як і Конвенції про заборону розробки, виробництва, накопичення, застосування хімічної зброї та її знищення 1993 року.

Росіяни скидають такі гранати з безпілотників. Якщо одна з них потрапляє у закрите приміщення, наприклад, бліндаж, достатньо п’яти хвилин, щоб людина померла від задухи.

Це перший з 1969 року зафіксований випадок використання хлорацетофенону в бойових умовах, наголосив Андрій Рудик. Серійне виготовлення газових гранат РГ-Во може свідчити про те, що Російська Федерація надала неправдиві відомості, заявивши у 2017 році про повне знищення запасів хімічної зброї та об’єктів її виробництва. У Центрі досліджень трофейного та перспективного озброєння та військової техніки провели дослідження трофейної гранати і встановили, що маркування “862” означає Науково-дослідний інститут прикладної хімії в місті Сергієв Посад. Екземпляр, який потрапив до рук спеціалістів, був виготовлений у 2023 році. Цей факт опосередковано може свідчити про збереження потужностей для виготовлення смертоносних отруйних речовин, що порушує взяті Росією зобов’язання відповідно до Конвенції 1993 року, вважають експерти.

— Держава-агресор намагається в черговий раз “підважити” міжнародне право та зондує реакцію світової спільноти, — припускає Андрій Рудик — Це може бути пробним каменем перед застосуванням або аналогічних бойових речовин, наприклад, адамситу, який має такий же міжнародно-правовий статус, як і хлорацетофенон, або навіть значно токсичніших газів. Останні тенденції свідчать про те, що збройні сили Російської Федерації збільшують кількість хімічних атак проти Збройних Сил України. В грудні 2023 року було зафіксовано 81 такий випадок, що на той момент складало 17 відсотків від загальної кількості з лютого 2022 року. Тобто за один місяць — майже п’ята частина всіх випадків. Це може свідчити про те, що окупанти хочуть “нормалізувати” використання хімічно зброї у воєнних цілях і готові йти на воєнні злочини.

Російські військові використовують хімічну зброю від самого початку повномасштабної війни. Трофейні зразки радянської газової гранати К-51 та російської РГР були захоплені в лютому 2022 року в Київській області на залишених позиціях окупантів. Як пояснив експерт, бойовою речовиною в цих гранатах є хлорбензальмалондинитрил, нетоксичний іритант, який використовують для розгону демонстрацій. Хлорацетофенон теж колись застосовували у цих цілях, але відмовилися через його високу токсичність.

Загалом станом на січень 2024 року с початку повномасштабно агресії російської федерації проти України зафіксовано 626 хімічних атак з боку окупантів.

Про те, що російські військові використовують на лівому березі Херсонщини хімічну зброю, наприкінці грудня повідомляв у грудні Інститут вивчення війни (ISW): “810-та бригада морської піхоти Чорноморського флоту Росії підтвердила, що навмисно використовує хімічну зброю проти українських військ, що є очевидним порушенням Конвенції про заборону хімічної зброї, учасником якої є Росія”.

Крім того, за інформацією СБУ, росіяни використовували заборонені фосфорні бомби проти цивільної інфраструктури міста Попасна. Про активне застосування росіянами фосфору в травні 2023 року говорив і колишній міністр оборони Великої Британії Бен Воллес.

 Поділитися