MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Іл-76, масований обстріл, незаконне всиновлення українських дітей — підсумки тижня

29.01.2024   
Ірина Скачко
У Бєлгородській області впав літак, у якому, як запевняють росіяни, нібито перебували українські військовополонені. Подробиці досі невідомі. Російський військовий, підозрюваний у вбивстві цивільних у Бучі, незаконно всиновив українську дитину. ХПГ коротко розповідає про події тижня, що минув.

Фото: Радіо Свобода [ІЛ-26]

Фото: Радіо Свобода

Падіння літака

Уранці 24 січня російські ЗМІ повідомили про падіння в Бєлгородській області російського військово-транспортного літака Іл-76 — з уточненням, що всі, хто перебував на борту, загинули. Згодом почала розповсюджуватися інформація про те, буцімто літак переправляв для обміну 65 українських полонених, а збила його, мовляв, Україна. Через пропагандистські ресурси росіяни розповсюдили “список загиблих українців”, в якому згодом виявили невідповідності, зокрема, прізвище полоненого, обміняного ще 3 січня.

Станом на кінець тижня ситуація залишалася такою ж незрозумілою. На оприлюднених Росією світлинах з місця падіння літака не видно тіл загиблих. Також викликає питання озвучена РФ кількість росіян, які мали охороняти українців, — усього троє осіб. За свідченнями звільнених раніше військовополонених, під час попередніх обмінів охоронців зазвичай було на порядок більше. Україна звернулася до ООН з вимогою провести незалежне розслідування авіатрощі.

“Росія відразу заявила, що не допустить міжнародних експертів до розслідування катастрофи Іл-76М. Проте Україна буде залучати всі інструменти, аби зʼясувати істинні причини того, що сталося, так і те, хто або що насправді перевозилося в тому літаку”, — заявили в СБУ.

Що стосується імен українців, ймовірно загиблих у катастрофі, в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими повідомили, що “російська сторона на неодноразові звернення, з великою затримкою надала відповідь, пославшись на один із списків, раніше опублікованих на російських пропагандистських ресурсах”.

Хроніка обстрілів

• 23 січня російська армія завдала масованого ракетного удару по території України. Основними цілями ворога стали Київ, Харків та Павлоград на Дніпропетровщині.

Харків росіяни атакували тричі за добу — о четвертій та сьомій ранку, а також о десятій вечора. Повністю зруйновано під’їзд п’ятиповерхівки, пошкоджено багато житлових та офісних будинків, Академія правових наук, гуртожиток Юридичного університету, кав’ярні у середмісті. Станом на 29 січня через ракетний удар у Харкові загинуло 11 людей, серед яких одна дитина. Поранення різного ступеня тяжкості отримали 80 осіб.

Наслідки удару по Салтівці, Фото з телеграм-каналу Володимира Зеленського [23 січня 2024 року, Харків]

Наслідки удару по Салтівці, Фото з телеграм-каналу Володимира Зеленського

У Києві постраждали 22 людини, з них четверо дітей. Один чоловік втратив життя.

У Павлограді російською ракетою було пошкоджено вісім багатоповерхівок, інфраструктуру, дві школи. Загинула одна жінка.

• 24 січня харків’яни знову чули вибухи: російські військові ударили по селищу Рогань — повністю зруйновані два приватні будинки, пошкоджені 15 осель. Четверо людей зазнали поранень, серед них 15-річний підліток.

• Того ж дня ворог ударив ракетами по житловій забудові в місті Гірник на Донеччині: загинуло двоє людей, вісім поранено. Серед постраждалих — 16-річний хлопець. Пошкоджено дві багатоповерхівки і 43 приватні будинки.

Наслідки обстрілу Гірника на Донеччині. Фото: телеграм-канал Вадима Філашкіна

Наслідки обстрілу Гірника на Донеччині. Фото: телеграм-канал Вадима Філашкіна

• 26 січня через російські обстріли в місті Мирноград Донецької області поранень зазнали дві дівчинки 8 та 16 років, а також четверо дорослих. Ракетою зруйнована адмінбудівля, пошкоджені сім п’ятиповерхівок, крамниця, підприємство, школа і 29 автомобілів, а також багато приватних будинків.

Мирноград, 26 січня 2024 року. Фото: Донецька обласна прокуратура

Мирноград, 26 січня 2024 року. Фото: Донецька обласна прокуратура

• 27 січня у лікарні померла дівчинка, що дістала поранень 17 січня під час ракетного удару по Малому Бурлуку на Харківщині. Нагадаємо, тоді керована авіабомба поцілила по адмінбудівлі: загинула жінка, поранень дістали двоє дітей — 10-річний хлопчик втратив ногу.

• 27 січня в Хотінській громаді на Сумщині російські військові розстріляли автівку, що прямувала по дорозі між двома селами. В ній були цивільні, брат і сестра з села Андріївка. Вони загинули. В обласній прокуратурі розпочали досудове розслідування за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним убивством.

Фото: Сумська обласна прокуратура [розстріляна автівка]

Фото: Сумська обласна прокуратура

• 28 січня стало відомо, що на Сумщині в селі Степок через російський обстріл загинув останній мешканець. 60-річний Олександр не евакуювався з прикордонного села через те, що не хотів залишати господарство.

Розтрощена хата останнього мешканця Степка на Сумщині. Фото: Суспільне

Розтрощена хата останнього мешканця Степка на Сумщині. Фото: Суспільне

“Він не хотів виїжджати, там вже світла не було, гатили кожен день, ми йому генератор та акумулятор купили і він там жив. Була в нього кобила, собака, кури. Снаряд потрапив прямо йому в кімнату, там кухню побило, сарай. Зараз чекаю на маму та сестру, щоб поховати батька”, — розповів у коментарі “Суспільному” син загиблого. Російський снаряд поцілив прямо в хату Олександра.

Діти і війна

• Ще чотирьох дітей вдалося повернути з окупованих територій, повідомив очільник організації Save Ukraine Микола Кулеба. Серед них є такі, що не бачили рідних майже два роки. “Декого — батьки не могли забрати вже кілька місяців, і дитину росіяни хотіли віддати в реабілітаційний центр. На щастя, ці випробування вже позаду, і зараз усі діти в безпеці, — розповів Микола Кулеба. — Це вже 15 рятувальна місія Save Ukraine, і всього нам вдалося повернути вже 231 українську дитину з росії та тимчасово окупованих територій”. 

Скріншот з відео

Скріншот з відео "Save Ukraine"

• Тим часом у РФ ЗМІ розповсюдили інформацію, що у Пскові українського хлопчика всиновила родина російського військового Віктора Філонова, якого підозрюють у вбивствах цивільних у Бучі. Філонов перебуває в базі “Миротворець”. Зазначається, що рідні батьки хлопця на ім’я Олег загинули на Донеччині. Дитину вивезли до Великолуцького дитячого будинку Псковської області у 2022 році. “Усиновителі” повідомили російським ЗМІ, що Олега віддали навчатися до корекційної школи, “щоб підтягнути знання”, вони планують виховати українську дитину “патріотом Росії”.

Скріншот з російських ЗМІ / ZMINA

Скріншот з російських ЗМІ / ZMINA

• Через війну в Україні зруйновано понад 200 шкіл, пошкоджено щонайменше 1600, заявив заступник міністра освіти та науки України Андрій Сташків. “Якщо перевести це у відносні цифри, то це кожна сьома школа в Україні зазнала пошкоджень. І це безумовно спричиняє відсутність доступу до освіти в дітей”, — розповів він. Близько 900 тисяч дітей в Україні зараз змушені навчатися дистанційно.

Черкаськолозівський ліцей. © ХПГ [зруйнована школа документування руйнування освіта]

Черкаськолозівський ліцей. © ХПГ

• За повідомленням ювенальних прокурорів, щонайменше 1736 дітей постраждали в Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії Росії. Станом на ранок 27 січня 521 дитина загинула та понад 1215 отримали поранення різного ступеня тяжкості. Найбільше постраждало дітей у Донецькій (505), Харківській (326) та Херсонській областях (146).

Статистика

• Від початку великої війни російські військові пошкодили понад 530 українських храмів різних конфесій. Такі дані навів релігієзнавець, очільник проєкту “Релігія в огні” Руслан Халіков у Медіацентрі Україна. Чверть з пошкоджених храмів зазнали значних руйнувань. “Найбільше пошкоджених релігійних споруд у Донецькій області — понад 100. В Київській області пошкоджено понад 80 релігійних споруд, в Луганській та Харківській областях — понад 60, в Херсонській — понад 55, в Запорізькій — понад 30”, — йдеться в повідомленні.

Храм у Кам’янці [камянка кам’янка харківська область харківщина ізюм церква]

Храм у Кам’янці

• Учасники глобальної ініціативи T4P (“Трибунал для Путіна”) документують події, в яких є ознаки злочинів, згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 28 січня 2024 року ініціативою зафіксовано 63360 ймовірних воєнних злочинів, вчинених російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.

© Сергій Приткін

© Сергій Приткін

 Поділитися