MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Підземний дитсадок, замінована АЕС, обстріл Донецька — підсумки тижня

22.01.2024   
Ірина Скачко
У Харкові дошкільнята ходять у садок у метро. Окупаційна влада у так званій “ДНР” повідомила про обстріл ринку в Донецьку. Запорізька атомна станція знову замінована. ХПГ коротко розповідає про події тижня, що минув.

Садок на станції метро.Фото з телеграм-каналу Ігоря Терехова

Садок на станції метро.Фото з телеграм-каналу Ігоря Терехова

Спочатку — метрошкола, тепер і метросадочок: у Харкові дошкільнята зможуть відвідувати заняття у підземці. Садочок почав працювати на трьох станціях Харківського метрополітену. На черзі — ще на дві станції. У перший день роботи до вихователів прийшло 411 малюків з різних районів міста. “Ми говорили, що спокійно охопимо 400-500 дітей, маючи на увазі заняття в суботу. А оскільки охочих виявилося більше — 600 — то ми вирішили працювати й у неділю”, — заявила директорка міського департаменту освіти Ольга Деменко. Харків регулярно потерпає від обстрілів. Підземна школа працює тут з вересня. Проте більшість харківських школярів навчаються онлайн.

Хроніка обстрілів

• 15 січня російські військові скинули чотири керовані авіабомби на селище Нью-Йорк на Донеччині. Зруйновано п’ять приватних будинків та шість багатоквартирних. Як повідомив голова обласної військової адміністрації Вадим Філашкін, троє людей поранені, ще п’ять перебувають під завалами. За дві доби пошуково-рятувальні роботи у Нью-Йорку на місці авіаудару тимчасово призупиняли: спецтехніка не могла проїхати на місце події через масовані обстріли.

Селище Нью-Йорк, 15 січня 2024 року. Фото з фейсбуку Вадима Філашкіна

Селище Нью-Йорк, 15 січня 2024 року. Фото з фейсбуку Вадима Філашкіна

• 16 січня російські військові двома ракетами С-300 вдарили по Харкову, пошкодивши 23 житлові будинки, кафе, навчальний заклад, лікарню. 17 людей отримали поранення, одна загинула. Одна з ракет поцілила по цивільній багатоповерхівці.

Наслідки обстрілу Харкова 16 січня 2024 року. Фото: Харківська обласна прокуратура

Наслідки обстрілу Харкова 16 січня 2024 року. Фото: Харківська обласна прокуратура

• 17 січня під російським ракетним ударом опинилося місто Чугуєв у Харківській області. Знищено школу. Загинула операторка котельні при цьому навчальному закладі. Двоє осіб були поранені, 82-річна жінка отримала гостру реакцію на стрес.

• Того ж дня ворог обстріляв Малий Бурлук на Харківщині. Керована авіабомба поцілила по адмінбудівлі. “Абсолютно цивільна інфраструктура, будівля сільради. Там зазнали поранень двоє дітей. Черговий терор і злочин проти нашого народу. Це село розташоване не на самому прикордонні, на відстані, але влучили”, — сказав Синєгубов. 10-річний хлопчик втратив ногу. 13-річна дівчинка отримала уламкові поранення тулуба. Одна жінка загинула.

Малий Бурлук Харківської області, 17 січня 2024 року. Фото: Національна поліція України

Малий Бурлук Харківської області, 17 січня 2024 року. Фото: Національна поліція України

• А в Марганецькій громаді Дніпропетровської області 17 січня дрон-камікадзе поцілив по цивільній автівці, в якій перебували діти. “13-річна дитина — важка. Юнак 19 років — у стані середньої тяжкості. Лікарі надають всю необхідну допомогу”, — розповів очільник Дніпропетровської ОВА Андрій Лисак.

Фото з телеграм-каналу Сергія Лисака [розстріляна автівка, Нікополь, Дніпропетровська область]

Фото з телеграм-каналу Сергія Лисака

• 19 січня на Херсонщині росіяни обстріляли аварійно-ремонтний автомобіль комунального підприємства. На щастя ніхто не постраждав. В Дніпровському району Херсона поранення дістав 16-річний хлопець.

• 21 січня окупаційна влада у так званій “ДНР” повідомила про обстріл ринку в Донецьку. Російські ЗМІ заявляють, що загинуло 27 цивільних осіб. Цю інформацію підтверджує також видання Reuters. Ватажок “ДНР” Денис Пушилін звинуватив у обстрілі українську армію. Тим часом об’єднаний пресцентр Сил оборони таврійського напрямку повідомив, що українські війська не вели обстрілів у цьому районі. “Росіяни розповсюджують інформацію про удар по ринку в Донецьку. Відповідально заявляємо, що сили, які знаходяться в підпорядкуванні ОСУВ “Таврія”, в цьому випадку бойової роботи засобами ураження не вели. Донецьк — це Україна! Росії доведеться відповідати за відібрані життя українців”, — йдеться в заяві пресцентру ОСУВ “Таврія”.

Фото: Reuters [Донецьк, 21 січня 2024 року]

Фото: Reuters

Судилища над полоненими

У “ДНР” до довічного ув’язнення засудили українського військовополоненого “азовця” Сергія Михайленка. Про судилище повідомляє “ZMINA” із посиланням на російську генеральну прокуратуру. Старшого кулеметника полку “Азов” окупанти звинуватили у вбивстві чотирьох цивільних, серед яких була дитина, в Маріуполі у березні 2022 року — нібито він “виконував наказ із ліквідації цивільного населення”.

Сергій Михайленко на

Сергій Михайленко на "суді" в так званій "ДНР"

Судові засідання над українськими військовополоненими тривають як у Росії, так і на тимчасово окупованих територіях України. Як ми розповідали, 1 листопада у “ДНР” буцімто за “розстріл цивільних в Маріуполі” до довічного ув’язнення було засуджено начальника служби радіаційного, хімічного та біологічного захисту Олега Колмичевського. Ще двоє бійців 56-ї ОМПБр — Дмитро Добровольський та Олександр Ромашин — отримали по 30, а інспектор Державної прикордонної служби України Сергій Ростовський — 27 років ув’язнення.

“Вкотре наголошую, оголошені вироки здійснюються невизнаними світовою спільнотою квазіутвореннями і є незаконними. Такий ‘суд’ — це порушення права на справедливий судовий процес та черговий воєнний злочин Росії, — заявляв тоді український Омбудсман Дмитро Лубінець. — Ухвалені так званими ‘судами’ квазіутворень (на кшталт ‘ДНР’) ‘вироки’ є грубим порушенням Третьої Женевської конвенції в частині права полонених на справедливий суд та недопущення катування, їх можна вважати воєнним злочином. Донецька область є частиною України в міжнародно визнаних кордонах, на них розповсюджується юрисдикція українських судів”.

Викрадений хліб

Росія минулого року викрала з окупованих після початку повномасштабного вторгнення територій щонайменше 4 млн тонн зерна, повідомляє Економічна правда із посиланням на заяву Володимира Путіна. “Росія продовжує утримувати перше місце у світі з продажу пшениці на глобальних ринках. Люди, які раніше працювали в сільгоспвиробництві такого, напевно, навіть уявити собі не могли”, — заявив диктатор. Цікаво, що саме з 2022 року Росія почала різко нарощувати обсяги валового збору зернових.

Фото: Vitalii Stock, Shutterstock [зерно, хліб]

Фото: Vitalii Stock, Shutterstock

Як повідомляло на початку грудня видання Bloomberg, за період з лютого 2022 року Україна втратила щонайменше $1 млрд доларів через те, що пшеницю з окупованих територій вивезли в Росію.

Ми вже розповідали, що розкрадати українську агропродукцію росіяни почали одразу після початку повномасштабного вторгнення. І попри санкції РФ заробила чимало коштів, продаючи наше зерно. Хоч світові покупці часто відмовляються купувати крадене, росіяни винайшли схему “відмивання українського збіжжя”. Згідно з розслідуванням The Wall Street Journal, у 2022 році кораблі, пов’язані російським зернотрейдером “РІФ Трейдинг”, відправили тисячі тонн вкраденого українського зерна по всьому світу. Для контрабанди росіяни використовували складну систему: малі судна переправляли зерно з кримських портів на великі вантажні судна, що перебували у відкритому морі. Після таких перевантажень справжнє походження зерна встановити було майже неможливо.

Атомна енергетика в заручниках

Росіяни знову замінували Запорізьку АЕС. Про це йдеться у звіті Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) за 19 січня: “Міни по периметру ЗАЕС, у буферній зоні між внутрішньою та зовнішньою огорожами об’єкта, які раніше були ідентифіковані групою МАГАТЕ та вилучені в листопаді 2023 року, тепер знову на місці. Це зона обмеженого доступу, недоступна для робочого персоналу заводу. Генеральний директор Гроссі повторив, що наявність мін не відповідає нормам безпеки МАГАТЕ”.

Через погіршення ситуації на ЗАЕС очільник МАГАТЕ Рафаель Гроссі планує найближчим часом відвідати Україну. Можливо, перед цим він приїде на Запорізьку АЕС, заявив міністр енергетики України Герман Галущенко під час марафону “Єдині новини”.

Запорізька АЕС, фото з відкритих джерел

Запорізька АЕС, фото з відкритих джерел

Тим часом НАЕК “Енергоатом” попередньо оцінила шкоду, яку заподіяли російські окупанти Запорізькій АЕС: 30 мільярдів гривень. Крім того, понад 167 млрд грн компанія недоотримала через окупацію.

Загиблі волонтери

Рідні Ендрю Бегшоу — британського волонтера, який разом з іншим британцем, Крістофером Перрі, загинув минулого року в Донецькій області, — заявили, що його стратили “Вагнерівці”.

Ендрю Бегшоу. Фото: Reuters

Ендрю Бегшоу. Фото: Reuters

Нагадаємо, волонтери Ендрю Бегшоу й Крістофер Перрі допомагали з евакуацією людей із зони бойових дій та розвозили гуманітарну допомогу. 6 січня 2022 року о 8-ій годині ранку чоловіки виїхали з Краматорська в Соледар. Після цього з ними зник зв’язок. 12 січня у пресслужбі Пригожина заявили, що найманці з ПВК “Вагнер” виявили тіло одного з волонтерів і документи обох чоловіків. У телеграм-каналах найманців смерть іноземців виправдовували “занадто складним спорядженням” у одного з них.

Однією з версій загибелі британців був артилерійський обстріл. Як заявив в інтерв’ю Sky News батько Ендрю Філіп Бегшоу, результати розтину вказують на інше: чоловіки були страчені. На тілі його сина виявлені поранення на тулубі і голові. Такі ж сліди від куль є на тілі Крістофера Перрі. Філіп Бегшоу назвав це “класичним стилем виконання” страти. Він з дружиною припускає, що страту здійснили “Вагнерівці”.

Статистика

• 520 дітей загинули в Україні внаслідок повномасштабної російської збройної агресії, повідомляють ювенальні прокурори. 1195 отримали поранення різного ступеня тяжкості. “Ці цифри не остаточні. Триває робота з їх встановлення в місцях ведення бойових дій, на тимчасово окупованих та звільнених територіях”, — зазначають в прокуратурі. Найбільше постраждало дітей у Донецькій, Харківській, Херсонській областях.

• Підозру у вчиненні воєнних злочинів вже оголошено 477 особам, 77 осіб засуджено, заявив Генеральний прокурор України Андрій Костін. Підсумовуючи роботу української делегації на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, він наголосив: “Наші партнери почули жахливі свідчення українців, які пережили воєнні злочини, скоєні російськими військовими: 16-річного хлопця, чийого батька застрелили окупанти просто перед його очима, та молодої жінки, яка зазнала сексуального насильства від російського військовослужбовця. Ці люди заслуговують на справедливість. І саме заради них та інших постраждалих ми будуємо нашу мережу всеосяжної відповідальності за всі злочини агресора”.

• Учасники глобальної ініціативи T4P (“Трибунал для Путіна”) документують події, в яких є ознаки злочинів, згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 14 січня 2024 року ініціативою зафіксовано 61917 ймовірних воєнних злочинів, вчинених російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.

© Сергій Приткін

© Сергій Приткін

 Поділитися