MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Як у 2023 році росіяни відмовлялися воювати в Україні

10.01.2024   
Марина Гарєєва
Як упродовж минулого року росіяни відстоювали власне право на мир та який опір їм чинила Росія, що прагне війни, розповіли в коаліції “Заклик до совісті”. Переповідаємо основне — у статті.

Adobe Stock [російська армія рф російські солдати війна зс рф шеврон триколор мобілізація могилізація служба по контракту]

Adobe Stock

Передусім, хоча почастішали випадки, коли російських призовників намагалися насильно доправити до армії, протягом 2023 року все ще було можливо або домогтися альтернативної державної служби, або оскаржити незаконні дії російських військкоматів, розповіла команда коаліції на власному сайті. Оскільки в Росії не було так званої “нової хвилі” мобілізації, ті, хто перебували в запасі, могли ігнорувати вербувальників і не укладати контракти, аби не йти воювати. Найгірше було тим, хто вже раніше підписали контракти, мобілізованим і мігрантам, а також людям, які нещодавно отримали російське громадянство. 

Катівні та штурмові підрозділи

Російські військовослужбовці-відмовники зазнавали насильства, щодо них розпочинали кримінальні провадження та переслідували на території інших країн. Ще у 2022 році російських відмовників утримували у катівнях-в’язницях, які періодично з’являлися на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей України. У 2023-му насильство щодо російських відмовників продовжилося у зоні бойових дій. Представники РФ катували не лише українців, проти яких вели злочинну війну, а й власних громадян, які відмовлялися воювати проти України. Як покарання російських відмовників переводили до так званих штурмових підрозділів.

Свавілля російських командирів

Російські строковики, які відмовлялися воювати, також повідомляли про насильство. Їх могли відправити до зони бойових дій, змушували укладати контракти або навіть фальсифікували контракти. Також російських строковиків відправляли на прикордонні території. В коаліції нагадали, що в лютому минулого року через знущання командирів скоїв самогубство Сергій Грідін. Напередодні його вписали у ротацію, тож він мав їхати воювати до України.

У лютому 2023-го російські телеграм-канали оприлюднювали передсмертну записку росіянина, у якій він розповідав, що просив командира залишити його в частині. Натомість йому відмовили, а командир і сержанти почали з нього знущатися. У тій самий записці Сергій зазначав, що “вирішив померти тут, на рідній землі, без чужої крові на руках”, і закликав порушити кримінальну справу проти його командирів за доведення до самогубства. 

Сергій Грідін учинив самогубство

Сергій Грідін і його передсмертна записка.

Збільшення граничного віку

Як нагадали на сайті “Заклик до совісті”, у вересні 2022-го до російського Кримінального кодексу внесли поправки, які збільшували або запроваджували відповідальність як за залишення служби, так і за відмову від участі у бойових діях. Своєю чергою указ про мобілізацію обмежував умови звільнення, на яке росіяни можуть розраховувати лише якщо: отримають каліцтво, сядуть до в’язниці або досягнуть граничного віку служби. При цьому в червні 2023-го граничний вік служби за контрактом під час мобілізації збільшили до 65 років. Прикметно, що застосовувати новий закон почали навіть до тих росіян, які укладали контракти ще до того, як закон набув чинності. 18 грудня російські адвокати домоглися того, аби це питання розглянув Конституційний Суд Росії.

Рішення судів

Окрім цього, росіянам стало складніше звільнитися за станом здоров’я, а на практиці більшість захворювань стали вважатися такими, що не обмежують можливість проходження військової служби. При цьому в судах можна було успішно оскаржувати висновки військово-лікарських комісій, відзначили в коаліції.

За минулий рік до російських судів надійшло щонайменше п’ять тисяч справ за самовільне залишення служби (стаття 337 КК РФ). Більше половини вироків у цих справах були умовними та дозволяли відправити людину назад на злочинну війну.

У березні минулого року в Росії частіше почали карати за дезертирство (стаття 338). За рік до російських судів направили понад сотню таких справ. Як зауважили в коаліції, наразі найсуворішим покаранням за дезертирство стало 13-річне позбавлення волі. Зазвичай у таких справах у Росії можуть засудити до п’яти років позбавлення волі.

Якщо російські військові відмовляються повертатися на війну чи вперше туди їхати, їх зазвичай карають за статтею 332 КК Росії: за відмову від участі у бойових діях. Таких справ понад чотири сотні, кажуть у коаліції. Майже всі російські військові, яких судили за цією статтею, отримали близько двох років колонії-поселення. У коаліції розповіли, що так вчинив і відмовник-буддист Дмитро Василець. Восени 2022-го він не повернувся на війну після відпустки, тож щодо нього порушили кримінальну справу за “відмову від участі у військових чи бойових діях”. У квітні 2023-го чоловіка засудили до двох років та п’яти місяців колонії-поселення, але у червні минулого року Північний флотський військовий суд скоротив термін на три місяці. Правозахисники “Меморіалу” визнали Дмитра політв’язнем.

У коаліції також розповіли, що подекуди відмовникам вдається виїхати з Росії. Найчастіше у таких випадках люди потрапляють до країн, де можуть перебувати з внутрішнім паспортом. При цьому навесні 2023-го росіян, яких переслідували за 337 статтею КК РФ, могли затримати в Казахстані та у Вірменії. Згодом людей відпускали. Проте у березні 2023-го відмовника, якого у 2022 році депортували з Казахстану, засудили до шести з половиною років колонії суворого режиму. Чоловіку інкримінували дезертирство під час мобілізації та незаконний перетин кордону.

У грудні 2023-го російські силовики затримали та доставили відмовника, який втік з країни, на територію бази в місті Ґюмрі, а згодом — до Росії. Як зауважили в коаліції, хоча країни ЄС заявляють про підтримку російських відмовників, притулок отримують одиниці з колишніх російських військових.

Про те, як військовий російських Збройних сил звернувся до Міжнародного кримінального суду, аби свідчити про численні злочини, які російські сили вчиняли на території України, можна прочитати у нашому матеріалі. “Під час виконання завдань від МО РФ на території України я неодноразово бачив порушення четвертої статті Женевської конвенції щодо цивільного населення; жорстокість до військовополонених та їх убивства; бачив вивезення дітей без батьків силами співробітників ФСБ на територію Білорусі”, — зазначав колишній військовий РФ. Він також розповідав, як в окупованому Донецьку російські сили мінували територію, не попереджаючи про це мирних мешканців, та підтверджував, що під час так званого “референдуму на Донбасі” відбувалися численні фальсифікації, а на людей чинили тиск і застосовували фізичну розправу. Колишній російський військовий визнавав, що у 2014-му насправді йшлося про державний переворот, організований Кремлем в Україні. 

Реєстр повісток та заочне зарахування у запас

Хоча в Росії підтвердили право на альтернативну службу під час мобілізації, тим, хто перебуває в запасі, буде складніше чинити опір її “новій хвилі”, зауважили в коаліції.

На відміну від 2022 року, у 2023-му фактично не було призову чи то пак мобілізації. Натомість росіян вербували на війну, вдаючись до обману та погроз або мотивуючи людей грошима. При цьому запасники могли не підписувати контракт — і не нести жодної відповідальності за таку відмову.

Проте, як відмітили в коаліції, навесні та влітку минулого року в Росії змінювали закон про військову службу. Відтепер російські військкомати зможуть оперативно обмінюватися інформацією з роботодавцями, медичними та освітніми організаціями, МВС, Прикордонною службою ФСБ, а також заочно зараховувати росіян у запас та ставити на облік за актуальною адресою. Як зауважили в коаліції, коли реєстр повісток почне працювати, по суті стане неможливим не отримати повістки. Інформатизацію обліку та електронні повістки планують запускати з жовтня 2024 року. Також у Росії підвищили граничний вік перебування у запасі до 55 років. Натомість для запасників немає кримінальної відповідальності за ухилення: в Росії говорили про неї, проте не запровадили.

Альтернативна служба

Сам закон про альтернативну службу не зазнав змін, а робочих місць для тих, хто її вимагає, навіть побільшало. Восени 2023 року російське Мінпраці запропонувало понад сотню нових місць (144) для проходження альтернативної служби у медичних дослідницьких центрах, ветеринарних центрах, реабілітаційних центрах, установах соціального обслуговування, будинках для людей похилого віку тощо.

За рік право на альтернативну цивільну службу під час мобілізації підтвердили всі судові інстанції. У коаліції розповіли про випадок Павла Мушуманського, який користався правом альтернативної служби з 2019 по 2021 рік. 2022 року Павла мобілізували, проте він заявив про свої антивоєнні переконання та оскаржив рішення призовної комісії з мобілізації в суді. Російський суд визнав мобілізацію незаконною. На цьому історія не скінчилася: військкомат оскаржив рішення суду, апелюючи до того, що можливість проходити альтернативну службу під час мобілізації не прописана у російських законах. У цей час Павло перебував у військовій частині, але не брав до рук зброю, не приймав присягу та навіть не вдягав військову форму. У березні минулого року Ленінградський обласний суд став на бік Павла й підтвердив, що Конституція РФ гарантує право на відмову від військової служби через переконання. Після цього Павло повернувся додому. Проте військкомат продовжив наполягати на своєму. У липні Третій касаційний суд залишив чинним попередні рішення про визнання мобілізації Павла незаконною. Тоді військкомат звернувся до російського Верховного Суду. 15 листопада 2023 року Верховний Суд відмовив у передачі скарги військкомату у справі Павла Мушуманського для розгляду в судовому засіданні. Усі судові інстанції погодилися, що відсутність закону, який передбачає порядок реалізації конституційного права на альтернативну службу, не може позбавляти громадян права, закріпленого в російській Конституції.

У 2023 році альтернативну службу в Росії проходили 1140 людей, — майже стільки, скільки було у 2022 році, повідомили на сайті.

Ухилення від призову і насильницький призов 

У коаліції також розповіли, що коли призовники не з’являються у військкоматі, такі дії можуть розглядатись як ухилення, лише якщо людина не з’явилася у військкоматі щонайменше два рази. У 2023 році за ухилення від призову покарали біля тисячі призовників, не більше ніж у 2022 році. При цьому, як свідчить статистика за перше півріччя 2023 року, нікого з них не ув’язнили.

Проте в коаліції відмітили, що у середині жовтня 2023-го в Росії розпочався насильницький призов, який став більш масовим, ніж раніше. До цього призову часто залучали російських силовиків. Людей могли забирати з навчання, стан їхнього здоров’я ігнорували. Вже в російських військкоматах та на збірних пунктах росіян залякували в’язницею, людям погрожували насильством, а іноді на призовників вдягали кайданки та силоміць садовили у транспортні засоби.

На сайті також нагадали, що з 1 січня 2024 року на строкову службу в РФ будуть призивати чоловіків віком від 18 до 30 років. Реєстр повісток планують запустити під час осіннього призову 2024 року. Коли запрацює реєстр, російські призовники не зможуть виїхати з країни після того, як отримають повістку.

Петрозаводський громадський активіст Микола Домнін. Фото: Activatica

Петрозаводський громадський активіст Микола Домнін. Фото: Activatica

Ксенофобія

Вести злочинну війну проти України Російська Федерація могла коштом мігрантів та “нових громадян”. Російські депутати заявляли, нібито служба в російській армії допоможе “адаптувати” мігрантів та знизити злочинність. Крім того, “неминучість армійської служби стане для мігранта причиною ще раз замислитися, чи дійсно йому так потрібен паспорт РФ”, цитували на сайті позицію російської влади.

Як зауважили в коаліції, станом на кінець 2023 року російські пропагандисти посилили ксенофобну риторику. Відповідно зросло й вуличне насильство, спрямоване проти мігрантів. Унаслідок цього людям, які народилися не в Росії, було найскладніше не потрапити до лав російських Збройних сил, наголосили в коаліції. Зокрема, наприкінці літа минулого року так званих “нових громадян” насильно ставили на військовий облік, а мігрантам відмовляли у російському громадянстві, якщо ті не укладали контракти.

Щобільше, восени 2023-го ОМОН влаштовував рейди у московських мечетях і гуртожитках: звідти людей насильно привозили до військкоматів і зрештою відправляли до російської армії. Якщо люди тікали з військкоматів, проти них порушували кримінальні справи. Під час рейдів, які відбувалися на території усієї Росії, людям вручали повістки та призначали штрафи за порушення військового обліку.

Крім цього, у середині грудня минулого року двох людей довільно позбавили громадянства РФ. Російський суд вирішив, що вони надали неправдиві відомості про себе: склали присягу, але згодом не стали на військовий облік.

Харківська правозахисна група неодноразово писала, що на тимчасово окупованих територіях України представники РФ незаконно провадять насильницьку паспортизацію та намагаються змусити українців воювати проти власної країни. У грудні минулого року надходила інформація про те, що російські окупанти хочуть ставити на військовий облік підлітків у Маріуполі. Раніше Харківська правозахисна група писала, що російські окупаційні сили незаконно мобілізують мешканців окупованих частин Донецької області, формують систему військового обліку “військовозобов’язаних” з-поміж мешканців тимчасово окупованих територій, створюють “федеральні комісаріати” на окупованих частинах Херсонської та Запорізької областей, призивають мешканців Криму. Наприкінці грудня 2022-го ХПГ писала, що росіяни шантажують українських полонених побаченнями з рідними й обманом вручають повістки. При цьому відкрита, прихована й насильницька мобілізація, до якої вдається РФ на тимчасово окупованих територіях України, порушує міжнародне гуманітарне право, зокрема статтю 51 IV Женевської конвенції. Відповідно до неї, державі-окупанту заборонено примушувати цивільне населення окупованої території служити в збройних (або допоміжних) силах держави-окупанта. Будь-який тиск або пропаганда на користь добровільного вступу до армії також заборонені, а призов жителів тимчасово окупованих територій України до лав загарбницької армії є черговим воєнним злочином РФ. 

Тиск на ініціативи, які допомагають росіянам не воювати, та правозахисників

Щобільше, в Росії чинили тиск на ініціативи, які відстоювали право росіян не воювати. У квітні минулого року до списку “іноземних агентів” додали “Школу призовника”, у червні — Рух свідомих відмовників. Олену Попову, засновницю Руху свідомих відмовників, восени оштрафували за “дискредитацію армії”. Ще у 2022 році організацію “Громадянин. Армія. Право” додали у список “іноагентів”, а влітку 2023-го “іноагентом” оголосили і директора організації.

У червні минулого року “небажаною” організацією в РФ стала правозахисна група “Агора”, юристи якої допомагали російським призовникам і військовослужбовцям. У грудні 2023-го “небажаною” визнали “Службу підтримки”, співробітники якої роз’яснювали, як відмовитися від військової служби. Окрім цього, до списків “небажаних” або “іноагентів” потрапили майже всі російські ЗМІ, які писали про відмовників та публікували правозахисні інструкції для росіян, які не хочуть воювати.

Харківська правозахисна група також писала про вирок російському опозиціонеру та журналісту Володимиру Кара-Мурзі, якого засудили до 25 років колонії суворого режиму. Як зазначав міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський, його засудили “лише за те, що він розповів правду про війну Росії проти України та жахливі умови в Росії”.  

Робота коаліції “Заклик до совісті”

У “Заклику до совісті” розповіли, що протягом 2023 року юристи коаліції створювали та знаходили інструменти й шляхи захисту, які б допомогли усім громадянам РФ не воювати.

Зокрема, понад чотири з половиною тисячі росіян отримали консультації експертів на гарячій лінії @agsnowarbot.

Понад пів сотні людей отримали допомогу в російських судах — у справах про оскарження рішень призовних комісій, рішень військово-лікарських комісій, у кримінальних справах та штрафах за російським Кодексом про адміністративні правопорушення. Окрім цього, десятки росіян повідомляли команду коаліції, що змогли домогтися альтернативної служби та не зазнали при цьому значних труднощів.

У березні 2023 року коаліція “Заклик до совісті” створила сайт, що містить інструкції для різних категорій громадян: призовників; військових-контрактників і мобілізованих; учнів шкіл і коледжів; мігрантів і людей, які щойно отримали громадянство РФ; а також для усіх, кого можуть мобілізувати, або тих, кого спіймали під час облав. Цими інструкціями вже скористалися 53 тисячі людей. Наприкінці 2023 року 100 тисяч людей стежило за матеріалами коаліції у соцмережах.

За участі коаліції у квітні 2023-го Правозахисний центр “Меморіал” створив генератор позовів @ne_poedu_bot, за допомогою якого російські відмовники підготували сотні документів для судів.

Як казав один росіянин, якого за допомогою коаліції рідні звільнили зі збірного пункту, “ви пояснили мені, що можна чинити опір, що є надія, і за це я вам безмежно вдячний”. “Коли відмовники кажуть нам про надію — це взаємно. Усі, хто чинять опір російській воєнній машині, не лише самі відмовники, а й всі, хто: поширюють пояснення та інструкції, допомагають близьким і знайомим захищати свої права, жертвують гроші відмовникам і правозахисним ініціативам, — цю надію підтримують і посилюють”, — наголосили в коаліції.

З детальними інструкціями, як громадянам Росії відмовитися від військової служби та уникнути злочинної війни проти України, можна ознайомитися за посиланням.

 Поділитися