MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Я ні про що не жалкую і ні в чому не каюсь’ — в РФ правозахисника засудили до двох з половиною років колонії

27.02.2024   
Ірина Скачко
На 70-річного співголову ‘Меморіалу’ Олега Орлова одягли кайданки прямо в залі суду. Його визнали винним у повторній ‘дискредитації армії’ держави-окупанта.

Олег Орлов біля суду 26 лютого. Фото: Дар’я Корнілова Oleg Orlov outside the court on 26 February Photo Darya Kornilova

Олег Орлов біля суду 26 лютого. Фото: Дар’я Корнілова

Головинський суд Москви повторно розглянув кримінальну справу про “дискредитацію” армії РФ (частина 1 статті 280.3 КК). Приводом для порушення справи стала антивоєнна стаття Олега Орлова “Їм хотілося фашизму. Вони його отримали”. Вона була опублікована у листопаді 2022 року французькою мовою у виданні Mediapart. Переклад Олег Орлов запостив на своїй фейсбук-сторінці.

“Кривава війна, розв’язана режимом Путіна в Україні, — це не лише масове вбивство людей, знищення інфраструктури, економіки, об’єктів культури цієї чудової країни. Не лише руйнація основ міжнародного права. Це ще й найважчий удар по майбутньому Росії, — йшлося у статті. — Країна, яка тридцять років тому пішла від комуністичного тоталітаризму, скотилася назад у тоталітаризм, але тепер фашистський. Найтемніші сили в моїй країні — ті, хто мріяв про повний реванш за розпад Радянської імперії. Ті, хто поступово ставали господарями країни, кому було замало послідовного задушення свободи слова, придушення громадянського суспільства, фактичної ліквідації незалежної судової системи. Усі вони святкували протягом останніх місяців перемогу”.

У жовтні 2023 року йому вже присудили у цій справі штраф в 150 тисяч рублів, але російські прокурори вирішили, що цього мало, і оскаржили вирок, вказавши на “мотив ідеологічної ворожнечі та ненависті”.

Під час повторного розгляду справи Олег Орлов відмовився брати участь у неправосудному процесі. Він заборонив адвокату захищати себе та викликати свідків та експертів захисту. Замість цього він показово читав “Процес” Франца Кафки.

“Я не вчинив злочину. Мене судять за газетну статтю, в якій я назвав політичний режим, який встановився в Росії, тоталітарним та фашистським. Статтю було написано понад рік тому. І тоді деяким моїм знайомим здавалося, що я надто перебираю міри, — сказав він у останньому слові. — Але зараз цілком очевидно — я анітрохи не перебільшував. Держава в нашій країні знову контролює не лише суспільне, політичне, економічне життя, а й претендує на повний контроль над культурою, науковою думкою, вторгається у приватне життя. Вона стає всеосяжною. Нас звинувачують у дискредитації, не пояснюючи, що це таке та чим вона відрізняється від легітимної критики. Нас звинувачують у поширенні свідомо хибної інформації, навіть не намагаючись доводити її хибність — так само діяла радянська влада, оголошуючи брехнею будь-яку критику. А наші спроби довести достовірність цієї інформації стають караними. Нас звинувачують у тому, що ми не підтримуємо систему поглядів та світогляду, проголошені керівництвом країни правильними, і це при тому, що державної ідеології в Росії не повинно бути. Нам виносять обвинувальні вироки за сумніви, що напад на сусідню державу має на меті підтримку міжнародного миру та безпеки. Абсурд”.

Вперше після початку повномасштабного вторгнення Олег Орлов був затриманий із плакатом “Божевільний Путін штовхає світ до ядерної війни” на Манежній площі 6 березня 2022 року. Тоді на нього склали протокол за порушення правил пікетування. 20 березня його знову затримали через три хвилини після того, як він разом з Олександром Гурьяновим вийшов на пікет на Театральній площі. Правозахисники тримали в руках плакати “СРСР 1945 — країна, яка перемогла фашизм. Росія 2022 — країна фашизму, що переміг”.

Скріншот з відео Медіазони [Олег Орлов]

Скріншот з відео Медіазони

Нагадаємо, 4 березня 2022 року в російській Держдумі ухвалили поправки про довгострокове позбавлення волі за “фейки про російську армію”. Законопроєкт додав до російського кримінального кодексу статтю, відповідно до якої за за поширення “недостовірних відомостей” про дії збройних сил Росії винним загрожує три роки колонії. У разі розповсюдження правди “у складі організованої групи” або з “підробкою доказів” максимальний термін покарання зростає до 10 років колонії. Якщо ж поширення недостовірної інформації спричинило тяжкі наслідки, винним загрожуватиме вже до 15 років колонії.

Крім того, поправки було внесено до адміністративного кодексу. За заклики до введення санкцій проти Росії, розповсюдження інформації, яка дискредитує використання російської армії заради захисту інтересів Росії, заклики до “несанкціонованих” антивоєнних мітингів російським громадянам загрожує штраф до 500 тисяч рублів.

31 січня цього року Держдума ухвалила законопроєкт про конфіскацію майна, яке “нажите злочинним шляхом” чи використовується для “фінансування незаконної діяльності”, за “фейки про російську армію”.

 Поділитися