Розстріляв українського військовополоненого на Запоріжжі
В Офісі Генерального прокурора розповіли деталі справи.
За процесуального керівництва Запорізької обласної прокуратури військовослужбовцю армії РФ повідомили про підозру в порушенні законів та звичаїв війни, поєднаному з умисним вбивством (частина друга статті 438 Кримінального кодексу України). Досудове розслідування здійснювала Служба безпеки України.
Підозрюваний — стрілець штурмового загону “Шторм-V” 218-го танкового полку 127-ї мотострілецької дивізії 5-го загальновійськової армії Східного військового округу російських Збройних сил.
За даними слідства, 6 січня 2024 року поблизу села Приютне (Пологівського району Запорізької області) він штурмував бойові позиції українських оборонців. Тоді підозрюваний відкрив вогонь на ураження по українському військовополоненому.
“Український захисник склав зброю, вийшов із бліндажа та підняв руки вгору, тим самим підтвердивши свій намір щодо здачі у полон. Проте замість полону отримав вогнепальне поранення несумісне з життям”, — повідомили правоохоронці.
Слідчі встановили, що підозрюваний перебував у лавах окупаційного війська з листопада 2023 року. Він уклав контракт на проходження військової служби у російських Збройних силах, аби звільнитися з російської колонії, де він відбував покарання за крадіжку.
Після проходження відповідної підготовки на одному з військових полігонів у Ростовській області РФ, окупанта відправили воювати проти України на Запорізькому напрямку.
Наприкінці січня цього року українські оборонці затримали його та передали правоохоронним органам.
Загальний контекст
Нагадаємо, що у лютому цього року Запорізька обласна прокуратура також розпочала розслідування щодо розстрілу трьох українських військовополонених, яких 18 лютого могли вбити російські військові у селі Роботиному на Запоріжжі. Харківська правозахисна група писала про страти українських оборонців російськими військовими у статті.
Також у лютому 2024-го Генеральний прокурор України сповіщав, що станом на той час українські правоохоронці розслідували 18 кримінальних проваджень за фактами вбивства 38 військовополонених. Прикметно, що з-понад 500 підозрюваних у воєнних злочинах, 97 — підозрювали в умисних вбивствах. Восьмеро з них вже засудили, казав Андрій Костін. Генпрокурор України наголошував, що убивства українських військовополонених не є ані поодинокими випадками, ані так званим “ексцесом виконавця”. “Ми бачимо це як цілеспрямовану політику Росії, метою якої є знищення українського народу, тобто геноцид”, — відмічав Костін.
Своєю чергою призначений РФ “очільник” окупованої частини Запоріжжя Євген Балицький підтверджував, що російська влада насильно депортує українців, які виступають проти російського вторгнення. Балицький стверджував, нібито примусова депортація українських родин була для їхнього ж “блага”, адже інакше окупаційній владі довелося б “розбиратися” з людьми у ще “жорсткіший” спосіб або їх би могли вбити. Кремлівський ставленик також заявляв, що окупаційній владі довелося прийняти “надзвичайно жорсткі рішення, про які [він] не говоритиме”. В Інституті вивчення війни вважали, що такі твердження можуть натякати на те, що російські окупаційні війська вчиняють позасудові страти громадян України — вбивають мирних людей без суду і слідства.