‘Суди’ над полоненими: у ‘ДНР’ до тривалого ув’язнення засудили десятьох ‘азовців’
Як повідомляє російський слідчий комітет, незаконний “суд” у так званому “ДНР” визнав Іллю Вороновича, Леоніда Глущенкова, Євгена Горяйнова, Костянтина Олейника, Олега Пономаренка, Яна Сергієнка, Вадима Цолана, Сергія Щепківа, Миколу Щербатова та Артема Філіна винними у воєнних злочинах проти цивільного населення: буцімто вони обстрілювали оселі мирних мешканців та цивільну інфраструктуру на околицях Маріуполя. Крім того, у звинуваченні фігурують і загальнокримінальні статті — зокрема пошкодження чужого майна та груповий замах на вбивство.
На думку обвинувачення, “азовці” служили в мінометній батареї і в період з 25 лютого до 19 березня 2022 року нібито обстрілювали з гаубиці селища Старий Крим та Лебединське. Слід зауважити, що при цьому ніхто з цивільних не загинув, йдеться про пошкодження п’яти цивільних будівель. Попри це “суд” виніс полоненим суворий вирок: 26 та 27 років в колонії суворого режиму. Бійців ЗСУ визнали винними “в жорстокому поводженні з цивільним населенням, убивстві з мотивів ненависті та ворожнечі, замаху на вбивство двох і більше осіб, а також у навмисному пошкодженні чужого майна загальнонебезпечним способом”.
“Судова машина” окупантів
Судилища над полоненими на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей набирають обертів. Лише в лютому “судді” у так званому “ДНР” винесли вироки 42-м українським військовим.
Ми писали про суд над 33 захисниками із 36-ї бригади морської піхоти та 17-ї танкової бригади, яких засудили до позбавлення волі строком від 27 до 29 років у колонії суворого режиму. “Слідство” запевняє, що від 24 лютого до 10 березня 2022 року вони нібито обстрілювали житлові будинки на Донеччині: у Сартані, Саханці, Талаківці, Старому Кримі, селі Заїченко і Торецьку.
Крім того, 2 лютого “суд” у “ДНР” виніс вирок Ренату Алієву: довічне ув’язнення. Оператора БТРа звинуватили у вбивстві цивільних у Маріуполі.
22 лютого також до довічного ув’язнення було засуджено “азовця” Олексію Буру. Стрілка взводу розвідки спеціального призначення 1-го батальйону загону спеціального призначення окупанти звинуватили в тому, буцімто 9 березня 2022 року він розстріляв цивільну автівку.
21 лютого 25 років ув’язнення отримав стрілок “Азова” Артем Ступницький.
Навіщо це їм?
“Судилища, які нам показують, — вершина айсберга, їх значно більше. Ви бачите те, що вони вам показують… Країна агресор, щоб показати дотримання Женевських конвенцій, демонструє: російська сторона провела розслідування та визнала полонених винними, згідно зі своїми законами. Так вони себе ‘відбілюють’ перед міжнародними організаціями. Показують, що вони просто так не тримають полонених”, — розповідала в інтерв’ю Суспільному головна консультантка Східного регіонального центру Олена Матвієнко.
Крім того, звинувачуючи українських військовополонених у розстрілах маріупольців, показуючи їх як “терористів” і “нацистів”, окупанти намагаються приховати власний геноцидний злочин, вчинений проти мирного населення міста.
Правовий вимір
Як нещодавно зазначав Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець, такі вироки є незаконними з огляду на міжнародне право.
“Вкотре зауважу, оголошені вироки здійснюються невизнаними світовою спільнотою квазіутвореннями, і є незаконними, — зазначив Омбудсман. — Такий ‘суд’ — це порушення права на справедливий судовий процес та черговий воєнний злочин Росії. Ухвалені так званим ‘судом’ квазіутворення ‘ДНР’ вироки є грубим порушенням Третьої Женевської конвенції в частині права полонених на справедливий суд та недопущення катування, їх можна вважати воєнним злочином. Донецька область є частиною України в міжнародно визнаних кордонах, на них розповсюджується юрисдикція українських судів. Лише вони мають право здійснювати правосуддя на цій території”.
За даними Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, точно відомо, що в російській неволі залишаються понад вісім тисяч українців — і військових, і цивільних. Їхнє місцеперебування було підтверджено. “Але десятки тисяч людей, і цивільних, і військовополонених, перебувають у статусі зниклих безвісти”, — заявляв представник Коордштабу Юрій Таранюк. За свідченням звільнених з полону українців, а також за інформацією Моніторингової місії ООН з прав людини, у російській неволі людей жорстоко катують та тримають в умовах, які можна прирівняти до тортур. Згідно з останнім звітом ООН, Росія систематично порушує міжнародне гуманітарне право у питаннях поводження з полоненими. “Свідчення потерпілих показують всю нещадність та жорстокість цього поводження, що завдавало жертвам сильного болю та страждань під час тривалого утримання під вартою. Все це здійснювалося з кричущою зневагою до людської гідності та спричинило довготривалі фізичні та психічні травми”, — повідомляє пресслужба міжнародної організації.
Нагадаємо, Харківська правозахисна група створила гарячу лінію щодо зниклих безвісти. Якщо ви є родичем або знаєте про військовополонених, ув’язнених цивільних, зниклих безвісти на окупованій території цивільних, дзвоніть за номером 0 800 20 24 02 (безплатно).
Ми не можемо давати гарантії, що встановимо розташування близької вам людини. Однак за роки нашої роботи нашим фахівцям вдалося знайти понад 30% людей, про яких нам повідомили.