MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Енергетична безпека, російський полон, людина, яка підірвала Каховську греблю. Підсумки тижня

10.06.2024   
Ірина Скачко
Через російські атаки в Україні зруйновано 73% великих ТЕС. Усі сім основ ядерної безпеки були порушені на тимчасово окупованій ЗАЕС. Журналісти ідентифікували російського окупанта, що збиткувався з українських військовополонених. ХПГ коротко розповідає про події тижня, що минув.

Наслідки ракетного обстрілу Полтавського району. Фото:телеграм-канал Філіпа Проніна

Наслідки ракетного обстрілу Полтавського району. Фото:телеграм-канал Філіпа Проніна

Хроніка обстрілів

• Вночі 3 червня російські військові щонайменше п’ятьма ракетами ударили по селу Дачне Чугуївського району на Харківщині, поціливши по базі відпочинку. Загинув цивільний чоловік, який був внутрішньо переміщеною особою з Донецької області. Поранень зазнали співробітники бази відпочинку — чоловік і жінка.

Розбита 3 червня база відпочинку в Дачному. Фото: Харківська обласна прокуратура

Розбита 3 червня база відпочинку в Дачному. Фото: Харківська обласна прокуратура

• Увечері того ж дня окупанти скинули дві авіабомби на дитячий садок у Мирнограді на Донеччині. Поранені п’ятеро цивільних. “Зруйновано заклад дошкільної освіти, пошкоджено 12 багатоквартирних будинків, три цивільних авто. До повномасштабного вторгнення дитсадок вміщував понад 200 дітей”, — повідомили в Національній поліції.

Зруйнований дитсадок у Мирнограді. Фото: Національна поліція України

Зруйнований дитсадок у Мирнограді. Фото: Національна поліція України

• 4 червня росіяни атакували Дніпро двома ракетами. Силам ППО вдалося їх збити, але через падіння уламків є руйнування, поранені шестеро місцевих мешканців. Серед них — немовля та 17-річний хлопець.

Дніпро, 7 червня. Фото: Дніпропетровська ОДА

Дніпро, 7 червня. Фото: Дніпропетровська ОДА

• 5 червня дві російські авіабомби впали у місті Селидовому на Донеччині. Поранені 6 цивільних, пошкоджено 13 багатоповерхівок.

• Вранці 6 червня під ворожим ударом перебувала вся північна частина Донецької області. “У Часовому Яру загинула 59-річна жінка, а чоловік пенсійного віку отримав поранення. У Зеленому Полі Іллінівської громади поранено людину і пошкоджено приватний будинок. Під артобстріл потрапив Нью-Йорк — там також відомо про 1 пораненого і 1 пошкоджений будинок” — йдеться в повідомленні очільника Донецької ОВА Вадима Філашкіна.

• Того ж ранку росіяни атакували Нікополь. “Ворожий БпЛА поцілив у рейсовий автобус. Він зайнявся, рятувальники пожежу оперативно загасили”, — розповів голова Дніпропетровської обласної військової адміністрації Сергій Лисак. Постраждали пасажири — четверо чоловіків і жінка. Крім того, в місті пошкоджені інфраструктурний об’єкт, дев’ятиповерхівка, 3 приватні будинки, господарська споруда. Наступного дня через російський обстріл в Нікопольському районі загинула жінка.

Нікополь, 7 червня. Фото: телеграм-канал Сергія Лисака

Нікополь, 7 червня. Фото: телеграм-канал Сергія Лисака

• Вдень 7 червня у селищі Козача Лопань на Харківщині ворожий дрон влучив у цивільну автівку. Водійка і пасажирка зазнали поранень.

• 7 червня під ракетним обстрілом перебував Полтавський район. Ракета влучила у приватний будинок. Жінка, яку витягли з-під завалів, згодом померла у лікарні.

Наслідки ракетного обстрілу Полтавського району. Фото:телеграм-канал Філіпа Проніна

Наслідки ракетного обстрілу Полтавського району. Фото:телеграм-канал Філіпа Проніна

• 8 червня росіяни ударили з артилерії по Милівській громаді на Херсонщині. “Внаслідок обстрілу загинула місцева жінка. В момент атаки вона знаходилась в власному будинку”, — повідомляють в місцевій прокуратурі. Того ж дня російський дрон скинув вибухівку на автівку швидкої допомоги, що поспішав на виклик у Білозерській громаді. У водія — вибухова травма та контузія, у фельдшерки — контузія.

• Тоді ж російські військові ударили авіабомбою по селу Хотімля Чугуївського району Харківської області. Один місцевий мешканець загинув, дві жінки зазнали поранень. Зруйновано будівлю школи, пошкоджено магазин та приватні житлові будинки. Крім того, 8 червня збройні сили РФ здійснили артилерійський обстріл селища Дворічна Купʼянського району — поранень дістала цивільна жінка.

• А 9 червня під артобстріл з РСЗВ “Ураган” потрапило селище Борова в тому ж регіоні. Поранено літнього чоловіка.

• Також 9 червня росіяни ударили КАБом по Київському району Харкова. Пошкоджені кілька будинків.

Наші в полоні

• Журналістам Суспільного вдалося ідентифікувати одного з російських окупантів, що збиткувався з українських військовополонених у Харківській області. Нагадаємо, наприкінці травня в мережі з’явилося відео, на якому зафіксовано знущання російських військовослужбовців з полонених українців. “...Російські військові завдають українським бійцям тілесних ушкоджень, а також імітують страту шляхом пострілу з автоматичної зброї біля голови одного з військовополонених, — йдеться в повідомленні прокуратури. — Крім того, на відеоролику окупанти застосовують до українських оборонців психологічний тиск, змушуючи співати гімн СРСР”. У кількох росіян — відкриті обличчя. Серед них — той, хто безпосередньо знімав відео. Ним виявився 32-річний Кіпрін Алєксєй Леонідович з позивним Барс, який воює проти України з 2014 року. Журналісти зв’язалися з ним через Whatsup і росіянин, вважаючи їх російськими пропагандистами, сам підтвердив, що на відео він.

Фото: Суспільне

Фото: Суспільне

• Тим часом українські правоохоронці встановили 2200 потерпілих, яких піддавали тортурам та нелюдському поводженню в російському полоні, 500 із них свідчили про застосування до них фізичного насильства, повідомив Генеральний прокурор Андрій Костін в ефірі національного телемарафону. “Відео знущань з українських полонених, які поширюються в мережі є лише частиною злочинної стратегії кремля, — заявив він. — Кожен, хто був у російському полоні, піддавався жорстокому поводженню або тортурам з боку окупантів. Військовополонених катують та утримують у нелюдських умовах. Навіть за спілкування українською мовою вони зазнають побиття та інших форм фізичного насильства. Є випадки, коли українські бранці, які повернулися з полону, розповідають, що були свідками вбивств інших полонених”.

Українських полонених утримують у щонайменше 25 місцях у 15 регіонах РФ. Від лютого 2022 року в Україні зареєстровано понад 450 кримінальних проваджень за фактами жорстокого поводження з військовополоненими, 27 кримінальних проваджень стосуються страти 61 українського військовополоненого.

Діти і війна

Минулого тижня з тимчасово окупованої української території вдалося вивезти 11 дітей. Шестеро з них виїхали з окупації з родинами. На жаль, троє недавно стали напівсиротами. “Батько багатодітної родини на очах у своїх 3 дітей загинув від російського снаряда, який влучив у подвірʼя родини. Діти й досі не вірять, що тата вже не має, — розповів голова організації “Save Ukraine” Дмитро Кулеба. — Діти з іншої сімʼї декілька разів ставали свідками того, як російські військові били й катували їхнього батька. Молодший син родини після побаченого навіть перестав розмовляти. Але побиттям усе не закінчилося: росіяни регулярно погрожували безпосередньо дітям. Вони їм казали, що батька вбʼють, маму змусять обслуговувати російських військових, а їх заберуть в інтернат. І жити в таких умовах вже було неможливо”.

Загалом команді “Save Ukraine” вдалося повернути 359 українських дітей.

Енергетика

• За інформацією прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, через російські атаки в Україні зруйновано 73% великих ТЕС. В робочому стані перебувають лише 27% теплових електростанцій. Зруйновані 42 енергоблоки, не працюють 20 гідроенергетичних блоків, втрачено 9,2 ГВт потужності, що становить половину від усієї спроможності України.

• На тимчасово окупованій росіянами Запорізькій АЕС ситуація залишається вкрай складною. “Усі сім основ ядерної безпеки були повністю або частково скомпрометовані. На початку квітня Запорізька АЕС зазнала прямих атак вперше майже за півтора року, — заявив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. — Ці напади порушили перший із п’яти принципів захисту Запорізької АЕС, які я вперше виклав на Раді рік тому. Атаки та часте відключення зовнішніх ліній електропередач через військову діяльність створюють серйозну ситуацію. Питання, пов’язані з укомплектуванням персоналом, плановою перевіркою та обслуговуванням конструкцій, систем і компонентів безпеки; надійністю ланцюгів постачання, а також з механізмами на випадок надзвичайних ситуацій на місці продовжують залишатися складними та створювати ризики для ядерної безпеки та охорони станції”.

Запорізька АЕС, фото з відкритих джерел

Запорізька АЕС, фото з відкритих джерел

Сім основ ядерної безпеки:

  1. Необхідно підтримувати фізичну цілісність усіх ядерних об’єктів: реакторів, паливних басейнів, сховищ радіоактивних відходів;
  2. Усі системи захисту та безпеки, а також обладнання мають бути повністю функціональними в будь-який час;
  3. Персонал, залучений до експлуатації, повинен бути в змозі виконувати свої відповідні обов’язки з безпеки та охорони, а також мати спроможність приймати рішення без надмірного тиску;
  4. Для всіх ядерних майданчиків має бути забезпечене надійне електропостачання від мережі за межами майданчика;
  5. Повинні існувати безперебійні логістичні ланцюжки поставок і транспортування до та з об’єктів;
  6. Повинні існувати ефективні системи радіаційного моніторингу на об’єкті та за його межами, а також заходи готовності та реагування на надзвичайні ситуації;
  7. Має бути надійний зв’язок із регулятором та іншими залученими сторонами.

• 6 червня минув рік від дня підриву росіянами Каховської ГЕС. Українські правоохоронці заочно повідомили про підозру у порушенні законів та звичаїв війни, поєднаному з умисним вбивством, російському генерал-полковнику, екскомандувачу російського угруповання “Днєпр”. “За даними слідства, підозрюваний координував підпорядковані йому підрозділи, зокрема, інженерно-саперну служби та 205-ту окрему мотострілецьку бригаду з метою підготовки до руйнування греблі, — йдеться на сайті Офісу Генпрокурора. — А в ніч на 6-те червня 2023 року забезпечив здійснення підриву. При цьому він не міг не усвідомлювати, що гребля є цивільним об’єктом, а її руйнування призведе до тяжких наслідків для цивільного населення”. Через підрив греблі загинули щонайменше 35 цивільних осіб, 24 — зникли безвісти. 66 населених пунктів Херсонської та Миколаївської областей були затоплені.

Наслідки підриву греблі Каховської ГЕС. Фото: Національна поліція України

Наслідки підриву греблі Каховської ГЕС. Фото: Національна поліція України

Статистика війни

Учасники глобальної ініціативи T4P (“Трибунал для Путіна”) документують події, в яких є ознаки злочинів, згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 9 червня 2024 року ініціативою зафіксовано 74597 ймовірних воєнних злочинів, вчинених російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.

© Сергій Приткін

© Сергій Приткін

 Поділитися