MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Харківщина — в жалобі. Підсумки тижня

20.05.2024   
Ірина Скачко
Сьогодні, 20 травня, на Харківщині — день жалоби за загиблими внаслідок ударів по Ківшарівці, Новоосиновому та Черкаській Лозовій. В Ізюмі знищено сторічну будівлю. Чверть українських дітей не можуть нормально навчатися. ХПГ коротко розповідає про події тижня, що минув.

База відпочинку в Черкаській Лозовій після удару 19 травня, фото з телеграм-каналу Олега Синєгубова

База відпочинку в Черкаській Лозовій після удару 19 травня, фото з телеграм-каналу Олега Синєгубова
19 травня на Харківщині загинули щонайменше 13 людей. Майже чотири десятки цивільних були поранені. О десятій ранку російські військові обстріляли з РСЗВ “Ураган” села Ківшарівка та Новоосинове Куп’янського району. У Ківшарівці — четверо загиблих місцевих мешканців, у Новоосинівці — двоє. Поранення дістали 10 осіб.

Близько одинадцятої ранку росіяни атакували “Іскандерами” рекреаційну зону в селі Черкаська Лозова поблизу Харкова. Коли на місце удару приїхали правоохоронці та медики, ворог завдав повторного удару, під час якого поранень зазнали фельдшер і поліцейські, які надавали першу допомогу. Загинуло семеро людей, серед них — жінка на сьомому місяці вагітності. Поранені 28 осіб, включно з восьмирічною дитиною. Зруйновано базу відпочинку, житлові будинки, автівку поліції та автомобіль швидкої допомоги.

“Було два влучання, я чудом лишилася жива, бо всі загинули навколо мене, в п’яти метрах. Лікареві, який прийшов накласти мені джгут на ногу, у друге влучання відірвало руку”, — розповіла Суспільному одна з постраждалих. Російські військові давно застосовують тактику “подвійних ударів”.

Фото з телеграм-каналу Олега Синєгубова

Фото з телеграм-каналу Олега Синєгубова

Того ж дня дві російські керовані авіабомби УМПБ Д-30 влучили в землю в Центральному парку та на міському цвинтарі. Постраждали дві жінки. “Пошкоджено кінотеатр, приміщення вокзалу дитячої залізниці, вікна вагонів, автомобілі, АЗС, гуртожиток, адмінбудівлю”, — повідомляють у поліції.

• Під ворожими ударами Харків перебував весь попередній тиждень.

14 травня Харків обстріляли кілька разів за добу. “Сім влучань — такого давно не було. Росіяни активізувалися. Це тактика залякування людей, розтрощення нам житлової сфери, комунікацій. Це все тактика залякати людей, змусити їх виїжджати з міста Харкова, це ми чудово розуміємо. Але ж ви бачите, що ніхто нікуди не їде, паніки немає. Це не пройде у росіян”, — заявив міський голова Ігор Терехов. О шостій ранку російські військові скинули на Київський район дві керовані авіаційні бомби, зруйнувавши гаражі та пошкодивши будинки. О четвертій дня знову КАБи: цього разу по спальному району Олексіївці та центру міста, де один з ударів прийшовся по багатоповерхівці.

Фото: Харківська обласна прокуратура [Харків, Шевченківський район, 14 травня 2024]

Фото: Харківська обласна прокуратура

О шостій — обстріл ракетами С-300. Одна з ракет упала в Слобідському районі, інша — між багатоповерхівками Київського району, але, на щастя, не розірвалася. За день у Харкові було поранено 21 людину. Серед них — троє дітей.

17 травня росіяни завдали два удари КАБами по Холодногірському району міста — четверо загиблих і 30 поранених, деякі з них — у важкому стані. 18 травня о третій дня ворожі КАБи влучили по Шевченківському району міста. Постраждало шестеро цивільних, серед них — двоє дітей.

• Минулого тижня обстріли тривали й у інших регіонах Україні. 13 травня російські війська завдали масованого удару касетними боєприпасами по прикордонному місту Сновськ у Чернігівській області. Поранені четверо цивільних.

Сновськ Чернігівської області, фото: Національна поліція

Сновськ Чернігівської області, фото: Національна поліція

• 15 травня ворог атакував Дніпро. Загинуло двоє людей. Пошкоджено інфраструктуру.

• Того ж дня під обстрілом опинився Центральний район Херсона. Поранень зазнали семеро людей, серед них — підліток. Пошкоджено житлові будинки та освітній заклад.

Херсон, 15 травня, фото: Олександр Прокудін

Херсон, 15 травня, фото: Олександр Прокудін

• 17 травня РФ двічі атакувала Одещину ракетами. Одна людина загинула, 8 поранені.

• 19 травня у Бериславі Херсонської області російський дрон скинув вибухівку просто на цивільних: постраждало троє членів однієї родини. Згодом за допомогою звернулися ще двоє постраждалих.

Евакуіція

Станом на ранок 20 травня з Чугуївського, Харківського, Богодухівського районів вдалося евакуювати 10573 людини. Також триває евакуація на Сумщині. З прикордонних Сумського, Охтирського, Конотопського та Шосткинського районів вивезли 13770 місцевих мешканців. Зовсім без людей залишилися 28 сіл, повідомляє “Суспільне”.

Тим часом із захоплених ворогом населених пунктів на півночі Харківської області надходить інформація про злочини, які скоюють російські військові щодо мирного населення. Окупанти беруть місцевих мешканців у полон, страчують цивільних і обстрілюють евакуаційні автівки.

16 травня вони обстріляли автівку, на якій намагалися виїхати з Вовчанська четверо жителів міста. “Дорогою містом вони потрапили під ворожий обстріл. 70-річний водій автівки та 83-річна пасажирка загинули на місці. Дружина водія та пасажир отримали поранення”, — повідомили в обласній прокуратурі.

Того ж дня російські військові обстріляли касетними боєприпасами село Вовчанської громади в той час, коли там працювали волонтери та цивільні екстрені служби. Серед поранених — двоє медиків, двоє водіїв, начальник Вовчанської міської військової адміністрації Тамаз Гамбарашвілі.

Крім того, правоохоронці підозрюють, що військові РФ розстріляли у Вовчанську людину з інвалідністю. В соціальних мережах з’явилося відео з дрона, зняте над районом неподалік лікарні, захопленої росіянами. На цьому записі видно тіло загиблої людини в колісному кріслі. “Правоохоронці розглядають версію, що потерпілий намагався відʼїхати подалі від медичного закладу, але військові зс рф розстріляли його та кинули у кріслі колісному стояти посеред розбитої вулиці”, — зазначають у прокуратурі.

Скриншот з відео з телеграм-каналу

Скриншот з відео з телеграм-каналу "ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS"

“Іскандерами” по культурі

Вночі проти 20 травня російська армія зруйнувала пам’ятник архітектури в Ізюмі. За повідомленням заступника керівника МВА Володимира Мацокіна, ворог поцілив по сторічній споруді будинку культури “Залізничник”. “Десятки гуртків, унікальна сцена, бібліотека, десятки тисяч дітей повʼязували своє дитинство з цим закладом. Жодного військового, приміщення зазнало уражень ще під час окупації”, — заявив він. За повідомленням правоохоронців, росіяни ударили “Іскандером”. 

Зруйнований БК

Зруйнований БК "Залізничник" в Ізюмі. Фото з фейсбук-сторінки Володимира Мацокіна

Діти і війна

• Станом на ранок 20 травня щонайменше 546 українських дітей загинули і понад 1345 отримали поранення внаслідок збройної російської агресії. Такі цифри наводить Офіс Генерального прокурора. Найбільше постраждало дітей у Донецькій, Харківській та Херсонській областях.

• Чверть дітей, які перебувають в Україні, не можуть повноцінно навчатися через воєнні дії та російські ракетні обстріли, пишуть “Тексти” з посиланням на дослідження Інституту освітньої аналітики. “Станом на квітень 2024 року 628 489 дітей в Україні навчається дистанційно, ще 298 833 — у змішаному форматі (тобто частково в школі, частково онлайн). Регулярно відвідує школу 2 727 483 дитини. Але навіть ті, хто ходить до школи, часто позбавлені можливості навчатися під час повітряних тривог”, — йдеться в статті.

Перша підземна школа в Харкові, фото: Ігор Терехов

Перша підземна школа в Харкові, фото: Ігор Терехов

Наші в полоні

Стало відомо, де росіяни утримують викраденого з Нової Каховки письменника та журналіста Сергія Цигіпу. Національна спілка журналістів України із посиланням на дружину полоненого Олену Цигіпу  повідомила, що він прибув до Скопіна Рязанської області.

Сергій Цигіпа, фото з фейсбук-сторінки

Сергій Цигіпа, фото з фейсбук-сторінки

Від 8 квітня, коли журналіста вивезли з Сімферопольського СІЗО, про його місцеперебування рідні нічого не знали. Сергія Цигіпу росіяни викрали в березні 2022 року. 6 жовтня 2023 року його засудили до 13 років колонії за “шпигунство”.

Статистика війни

• За інформацією Омбудсмана Дмитра Лубінця, наразі відомо про 292 випадки сексуального насильства, яке представники РФ могли вчиняти в Україні від початку російського повномасштабного вторгнення. На жаль, це неостаточні цифри. Подробиці — у статті.

• Учасники глобальної ініціативи T4P (“Трибунал для Путіна”) документують події, в яких є ознаки злочинів, згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 19 травня 2024 року ініціативою зафіксовано 72329 ймовірних воєнних злочинів, вчинених російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.

© Сергій Приткін

© Сергій Приткін

Ця публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у межах Програми “Права людини в дії”, яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори.

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать: зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за номером +380 44 521 57 53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: usaid.gov/ukraine, або на сторінку у фейсбуці: fb.com/USAIDUkraine.
 Поділитися