Обмін полоненими, день захисту дітей посеред війни, культурний геноцид. Підсумки тижня
Обмін полоненими
31 травня вперше з лютого цього року відбувся обмін полоненими. Україна повернула з російського полону 75 людей. “Серед визволених Оборонців — 70 чоловіків і пʼятеро жінок, шестеро офіцерів та 65 представників рядового та сержантського складу. Щонайменше третина з врятованих мають поранення, тяжкі захворювання або інвалідність”, — повідомляє Головне управління розвідки Міноборони. Додому повернулися 19 захисників острова Зміїний, 14 військовослужбовців, які охороняли ЧАЕС, а також десять оборонців Маріуполя. Одну з військовополонених, яка навесні 2022 року була на “Азовсталі”, нарешті дочекався маленький син Дмитро. Йдеться про сержантку Національної Гвардії України Наталію Мануїлову.
“Дмитра повернув додому Офіс Омбудсмана з ТОТ України. Щодо мами хлопчика — військовополонену хотіли незаконно засудити росіяни. На щастя, вона вже вдома”, — розповів український Омбудсман Дмитро Лубінець.
Хроніка обстрілів
• 28 травня російські військові ударили авіабомбою по селищу Олексієво-Дружківка Краматорського району на Донеччині. Семеро цивільних зазнали поранень, серед них — чотирирічна дитина. Пошкоджено 103 будинки, 12 цивільних авто та церква. Росіяни били об’ємною детонуючою авіаційною бомбою (ОДАБ-1500), яка здатна спричинити масштабні руйнування. АрміяInform пояснює: “ОДАБ-1500 — це термобаричний снаряд часів СРСР. За 10 метрів до цілі він випускає рідину у вигляді аерозолю і запалює її. Це називають об’ємним вибухом. Ця авіабомба є доволі рідкісним виробом, як порівнювати з іншими. Вона належить до старого покоління двотактових термобаричних боєприпасів. Раніше були повідомлення, що ворог встановлює комплект УМПК на ці авіабомби, який перетворив її на плануючу. УМПК дозволяє використовувати авіабомби на значних відстанях — 50-70 км”.
• Увечері того ж дні російська армія поцілила двома авіабомбами по Селидовому Донецької області. Зруйновано будинок. Під завалами опинилася ціла родина. “Бабусю 73 років деблокували рятувальники. У жінки діагностовано множинні поранення та струс головного мозку, — повідомляє Донецька обласна прокуратура. — Також у ході пошуково-рятувальної операції знайдено фрагменти тіл. За попередніми даними, вони можуть належати 53-річному сину постраждалої та її онуку 13 років”. Попередньо ворог застосував авіабомби “УМПБ Д-30СН”.
• 30 травня о другій ночі росіяни вдарили ракетою по адміністративній будівлі комунального підприємства в Харкові. Легкі поранення дістали семеро людей. За двадцять хвилин під ворожим ударом опинилося селище Мала Данилівка у харківському передмісті. Знищено Дергачівську дитячо-юнацьку кінно-спортивну школу і гуртожиток. Про це повідомив керівник Дергачівської громади В’ячеслав Задоренко.
“Будівля зруйнована до фундаменту, а те, що вціліло, вигоріло внаслідок пожежі, — цитує Суспільне керівника Дергачівської громади Вячеслава Задоренка. — Будівля не мала жодного відношення до військової інфраструктури. Після звільнення Харківщини від російських окупантів цей заклад почав відновлюватись, тут постійно відбувались реабілітаційні заходи для дітей”. На щастя, ані вихованці, ані співробітники не постраждали. Коней встигли евакуювали на Чернігівщину два тижні тому.
• В останні хвилини 30 травня російські військові завдали ракетного удару по житловій забудові Новобаварського району, зруйнувавши п’ятиповерхівку. Щойно на місце прибули рятувальники, ворог ударив ще кількома ракетами С-300 в те саме місце. Загинуло восьмеро мирних мешканців, 26 — дістали поранень. Серед поранених — медик екстреної медичної допомоги, пошкоджене авто “швидкої”.
• Увечері 31 травня росіяни ударили ракетою з касетним боєприпасом по портовій інфраструктурі Одеси. Осколкові поранення отримали двоє цивільних.
• У ніч проти першого червня ворог здійснив чергову масовану атаку на об’єкти енергетичної інфраструктури України, застосувавши 53 ракети повітряного, морського та наземного базування, а також 47 ударних безпілотників. Під ударом опинилися енергооб’єкти у Запорізькій, Дніпропетровській, Донецькій, Кіровоградській та Івано-Франківській областях. На Львівщині було зафіксовано шість влучань крилатими ракетами, чотири людини були поранені. Також було вражено обʼєкти енергетичної інфраструктури у Кіровоградській області та на Запоріжжі. Тут зокрема ще й пошкоджено понад 20 житлових будинків та закладів соціальної сфери. Рух через Дніпровську ГЕС перекрили.
• На світанку 1 червня, в День захисту дітей, росіяни ударили по базі відпочинку в Балаклії на Харківщині. Серед 12 постраждалих — 8 дітей віком від 2 до 17 років.
• Того ж ранку — артилерійський обстріл та атака дронами у Нікопольському районі на Дніпропетровщині: поранень дістали четверо людей, зокрема семирічна дитина. Один з ворожих FPV-дронів атакував маршрутний автобус. За інформацією МВС, саме в ньому перебували постраждалі цивільні.
Знущання з полонених
Напередодні в мережі з’явилося відео, на якому зафіксовано знущання російських військовослужбовців з українських військовополонених. Наймовірніше, це відбулося на Харківському напрямку. “...Російські військові завдають українським бійцям тілесних ушкоджень, а також імітують страту шляхом пострілу з автоматичної зброї біля голови одного з військовополонених, — йдеться в повідомленні прокуратури. — Крім того, на відеоролику окупанти застосовують до українських оборонців психологічний тиск, змушуючи співати гімн СРСР”.
Харківська обласна прокуратура почала досудове розслідування за фактом порушення законів та звичаїв війни. “Такі дії є порушенням Женевських конвенцій, згідно з якими військовополонені мають право на гуманне ставлення”, — заявив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець. Він звернувся з офіційними листами до МКЧХ та ООН із закликом задокументувати факт знущання.
День захисту дітей
Першого червня, у Міжнародний День захисту дітей, правозахисники розповідали, як війна і російська окупація руйнує дитинство української малечі. Як ідеться у статті ХПГ, наразі правоохоронці розслідують понад 3800 воєнних злочинів, вчинених проти українських дітей під час російської збройної агресії. За результатами розслідування 54 фігурантам вже повідомили про підозру, а 31 людину засудили. Крім цього, до суду були скеровані акти щодо 43 осіб. Також упродовж минулого року та чотирьох місяців поточного року ювенальні прокурори захистили права 13 862 дітей. Близько чверті з них постраждали від війни.
Лише за офіційними даними 19546 українських дітей були депортовані або примусово переміщені Росією. Понад дві тисячі (2015) дітей є зниклими.
Кримськотатарський Ресурсний Центр нагадує: внаслідок окупації Криму у 2014 році та повномасштабного вторгнення РФ у 2022 на півострові “трагічно загинули 15 дітей, одне немовля було розлучене з матір’ю, десятки дітей постраждали через вбивство та насильницьке зникнення їхніх батьків; десятки тисяч дітей позбавлені права на вивчення рідних (кримськотатарської чи української) мов в окупованому Криму; десятки тисяч дітей постраждали від екоциду в окупованому Криму; сотні тисяч українських дітей з материкової частини України позбавлені права на оздоровлення та медичну реабілітацію у дитячих оздоровчих центрах та дитячих спеціалізованих санаторіях Криму”. І це далеко не повний перелік злочинів, вчинених окупантами проти дітей.
Культурний геноцид
Росія здійснює культурний геноцид в Україні. Такого висновку дійшли в Комітеті з питань культури Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), повідомляє Суспільне із посиланням на заступницю голови Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенію Кравчук. Вона розповіла, що Комітет з питань культури ПАРЄ одноголосно підтримав українську резолюцію “Протидія нищення культурної ідентичності під час війни та миру”.
Цей документ визнає, що так звані культурні “чистки”, які запроваджує РФ на окупованих територіях, є одним з інструментів війни.
Це є воєнними злочинами та злочинами проти людяності і свідчать про конкретний геноцидний намір знищити українську націю або принаймні її частину, зокрема шляхом знищення української ідентичності та культури, йдеться на сайті Верховної Ради.
“Свій виступ сьогодні я проілюструвала книгою письменника Володимира Вакуленка, яку надрукувало видавництво Vivat. В окупації Вакуленко написав щоденник і заховав його під вишнею у рідному селі на Харківщині; письменниця Вікторія Амеліна знайшла цей щоденник і написала блискучу передмову до книги. Їх обох вбила росія. Віват надрукувало книгу в Харкові в типографії Фактор-Друк, росія ж зруйнувала типографію своїм ракетним ударом, вбивши її 7 працівників та спаливши 50 тис. книжок”, — зазначила Євгенія Кравчук.
Колишні в’язні на фронті
За інформацією Офісу Генерального прокурора, наразі до суду подано 2402 клопотання засуджених щодо умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби. 1843 таких клопотань судді вже задовольнили. 775 засуджених вирушили до лав Збройних Сил України.
“Виявили бажання захищати Батьківщину найбільше засуджених, які відбувають покарання в установах у Житомирській, Кіровоградській, Миколаївській, Рівненській, Харківській, Хмельницькій, Вінницькій та Дніпропетровській областях”, — розповідає пресслужба Офісу генпрокурора.
Президент підписав закон про реалізацію прав засуджених на їхню безпосередню участь в обороні нашої держави 17 травня. Ми докладно писали про позитивні сторони і недоліки цього проєкту. Так, відповідно до ухваленого закону, засуджені зможуть служити в окремих підрозділах. На думку правозахисників, це є поверненням до практики Другої світової війни, коли колишніх в’язнів кидали у “м’ясні штурми”, а сумнозвісні загородзагони унеможливлювали їхній відступ чи втечу.
Статистика війни
Учасники глобальної ініціативи T4P (“Трибунал для Путіна”) документують події, в яких є ознаки злочинів, згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 2 червня 2024 року ініціативою зафіксовано 74027 ймовірних воєнних злочинів, вчинених російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.
Ця публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у межах Програми “Права людини в дії”, яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.
Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори.
У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать: зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за номером +380 44 521 57 53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: usaid.gov/ukraine, або на сторінку у фейсбуці: fb.com/USAIDUkraine.