Наступ на Вовчанськ, Стамбульська конвенція, примусова паспортизація. Підсумки тижня
Хроніка обстрілів
• Вночі проти 6 травня Росія завдала авіаційних ударів по енергетичній системі Сумщини. Через це на деякий час без електроенергії залишилися три райони області.
• Того ж дня, 6 травня, армія РФ ударила переобладнаною ФАБ-1500 по селу Моначинівка Куп’янського району на Харківщині. Удар був такої сили, що знищив цілу вулицю. Загинула 88-річна жінка, поранень дістав один цивільний. “У цьому прикордонному селі в Куп’янському районі залишилося не більше сотні місцевих і не було жодного військового. ФАБ 1500 росіяни обладнали спеціальним модулем, щоби бомба могла планувати в повітрі після пуску з літака. Озброєння такої потужності проти нас використали вперше”, — розповів начальник слідчого управління поліції Харківської області Сергій Болвінов.
• Пізно ввечері 6 травня ворог поцілив керованою авіабомбою по селищу Борова Ізюмського району на Харківщині: травмовано 16-річну дівчину, 55-річного чоловіка, 54-річну жінку.
• 8 травня російські військові знову завдали масованого удару по енергетичній інфраструктурі України. Були атаковані об’єкти генерації та передачі електроенергії у Полтавській, Кіровоградській, Запорізькій, Львівській, Івано-Франківській, Вінницькій областях. Значних пошкоджень зазнала гідроенергетика. Дві ГЕС були повністю виведені з експлуатації. В “Укргідроенерго” заявили, що вся гідрогенерація зазнала нищівних пошкоджень і потребує чималих зусиль і фінансів для ремонту й відновлення.
• 9 травня росіяни гатили по Нікополю на Дніпропетровщині. “У місті — двоє загиблих. Та загалом восьмеро постраждалих. Серед них — дівчата 15 та 16 років. Вони в стані середньої тяжкості, — розповів голова Дніпропетровської ОВА Сергій Лисак. — Пошкоджені 8 багатоповерхівок й 25 приватних будинків. Зайнялися дахи двох осель — пожежі загасили. Зачепило й 16 господарських споруд, теплиці, майже 30 сонячних панелей, лінії електропередач і газогони. Понівечені садочок, пожежна частина, будівля благодійної організації, банк, магазини. Потрощені з десяток авто. Зокрема, службовий транспорт рятувальників і ‘швидка’”.
• О третій ночі 10 травня Харків здригнувся від вибухів. Дві керовані ракети вдарили по приватному сектору Київського району міста. 11-річна дівчинка та 72-річна жінка звернулися до медиків із гострою реакцією на стрес і легкими травмами. 26 житлових будинків пошкоджені, один — зруйновано повністю. Площа пожежі становила 1 тис.кв.м.
• Тієї ж ночі ворог бив по місту Дергачі на Харківщині (керовані авіабомби пошкодили 25 будівель і 33 торговельні павільйони), а також по селах на Сумщині. За повідомленням оперативного командування “Північ”, село Локня обстріляли з реактивних систем залпового вогню фосфорними боєприпасами, а село Костянтинівка — запалювальними. “Також по селу були запущені дві некеровані авіаційні ракети з літака. Чотири вибухи були зі ствольної артилерії та два, ймовірно, з протитанкового гранатомета”, — повідомляє Суспільне.
• О сьомій ранку 10 травня розпочався артобстріл Есманської громади Шосткинського району Сумської області. Він тривав годину. Загинула 64-річна жінка, поранена її 17-річна онука.
Ворожий наступ на Харківщині
Увечері 9 травня росіяни почали масовані обстріли міста Вовчанськ, яке розташовано поблизу російського кордону. Вже зранку 10 травня під обстрілом були всі населені пункти поряд. “Це... повна руйнація нашого міста, його знищення. За добу було застосовано, ймовірно, кілька сотень ударів артилерією, мін, прилетіли десятки КАБів… Ми рекомендували людям евакуюватися або перебувати в укриттях, але коли прилітає КАБ, на жаль, не обходиться без жертв. Сьогодні є загиблі й поранені”, — заявляв у коментарі Суспільному начальник сектору реагування патрульної поліції Чугуївського ВП № 1 Олексій Харківський.
10 травня у прикордонних громадах Харківщини було поранено п’ятьох мешканців, двоє загинули. Згодом про те, що Росія почала нову хвилю наступальних дій на півночі Харківської області, заявив Володимир Зеленський. Розпочалася евакуація цивільного населення з місцевих громад.
Станом на ранок 13 травня вдалося вивезти у більш безпечні райони 5762 людини.
Близько півтисячі цивільних залишаються лише у Вовчанську, який перебуває під ворожим вогнем вже четвертий день. Загалом 13 травня планувалося вивезти ще 1600 місцевих жителів.
Військова служба ув’язнених
Верховна Рада ухвалила законопроєкт №11079-1 щодо запровадження інституту умовно-дострокового звільнення осіб від відбування покарання для безпосередньої їхньої участі в обороні країни, захисті її незалежності та територіальної цілісності. Ми докладно писали про позитивні сторони і недоліки цього проєкту. Так, відповідно до ухваленого закону, засуджені зможуть служити в окремих підрозділах. На думку правозахисників, це є поверненням до практики Другої світової війни, коли колишніх в’язнів кидали у “м’ясні штурми”, а сумнозвісні загородзагони унеможливлювали їхній відступ чи втечу.
Рішення про умовно дострокове звільнення ухвалюватиме суд.
Стамбульська конвенція
Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт, який має привести українське законодавство у відповідність до Стамбульської конвенції. Йдеться про проєкт закону №10249 щодо удосконалення механізму запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі.
“Законопроєкт важливий, тому що дозволяє збільшити на рівні громад кількість уповноважених служб, які можуть надати допомогу постраждалим від насильства, надати доступ до спеціалізованих послуг тим людям, які постраждали від насильства, пов’язаного з війною, в тому числі СНПК, закріпити зобов’язання проведення моніторингу та контролю надання допомоги постраждалим, в тому числі якості такої допомоги”, — розповіла заступниця міністра соціальної політики Уляна Токарєва.
Стамбульська конвенція про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами набула в Україні чинності у 2022 році. Стамбульська конвенція захищає від насильства як жінок, так і чоловіків — людей будь-якої сексуальної орієнтації.
Дорога додому
• 11 дітей вдалося повернути з тимчасово окупованої частини Херсонщини на підконтрольну Україні територію. “Повернули дві дівчинки-сироти 10 та 13 років. А також дев’ять дітей, які мають батьків або одного з них. Це п’ять дівчаток та четверо хлопчиків віком від одного до 16 років, — повідомив голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін. — Це стало можливим завдяки благодійній організації Save Ukraine, органам опіки та піклування, а також службі у справах дітей області та батьків дітей”.
Загалом від початку цього року в Херсонській області з окупації повернули 78 дітей.
• А Офіс Омбудсмана розповів про порятунок з окупації мами і бабусі колишньої української військовополоненої. “Росіяни погрожували не відпустити жінок, вони все лишили і просто втекли звідти”, — йдеться в повідомленні.
Примусова паспортизація
Комітет ООН визнав примусове нав’язування російського громадянства мешканцям тимчасово окупованого Криму дискримінацією за національною ознакою та порушенням права людини, повідомляє Мінреінтеграції.
“Крім того, Комітет встановив, що рф незаконно переміщує громадян України із Кримського півострова на свою територію для відбування покарання, що теж є порушенням прав людини, — пояснюють в міністерстві. — Комітет ООН визнав, що рф дійсно порушила права людини відповідно до Міжнародного пакту про громадянські та політичні права, учасницею якого вона є”.
Рішення Комітету ґрунтувалося на кількох індивідуальних зверненнях громадян України, яких затримали ще до окупації українські правоохоронні органи, а вироки в їхніх справах виносив уже російський суд.
Як заявили в Кримськотатарському Ресурсному Центрі, таке рішення Комітету ООН “автоматично розповсюджується на всіх інших мешканців окупованого півострова й інших окупованих територій України”.
Нагадаємо, Росія розпочала примусову паспортизацію українських громадян ще у 2014 році, після окупації Криму. Тоді всіх мешканців півострова, що постійно проживали та були зареєстровані в Криму, автоматично визнали російськими громадянами. Для того, щоб відмовитися від такого “подарунку долі”, треба було у вкрай обмежений термін (до 18 квітня 2014 року) особисто подати заяву про бажання зберегти українське громадянство. Це можна було зробити лише в чотирьох пунктах півострова, відстоявши величезну чергу. Той, хто бажав залишитися українським громадянином, мав отримати посвідчення на проживання.
Крим
• Родина засудженого окупаційним судом кримського художника Богдана Зізи три місяці не має з ним зв’язку. В січні його етапували до “Владимирського централу”. Про це розповіла у коментарі Суспільне Крим сестра політв’язня Олександра Баркова.
Нагадаємо, у травні 2022 року Богдан облив жовтою та блакитною фарбами двері міської адміністрації в окупованій Євпаторії. 6 червня 2023 року військовий суд у російському Ростові-на-Дону засудив його до 15 років за обвинуваченням у тероризмі.
• Тим часом Центр національного спротиву попереджає про збільшення кількості співробітників російських служб на окупованому півострові. “Окупанти завозять на півострів Крим додаткові загони ФСБ, аби ловити інформаторів Сил Оборони й зменшити кількість витоку даних. На півострові посилені перевірки телефонів та почастішали випадки допитів місцевого населення”, — йдеться в повідомленні.
Статистика війни
Учасники глобальної ініціативи T4P (“Трибунал для Путіна”) документують події, в яких є ознаки злочинів, згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України. Станом на 12 травня 2024 року ініціативою зафіксовано 72011 ймовірних воєнних злочинів, вчинених російськими військовими на нашій землі. Представлені дані не претендують на повноту та остаточність. Реальна кількість деяких видів злочинів майже напевно суттєво вища за те, що можливо зафіксувати.
Ця публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у межах Програми “Права людини в дії”, яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.
Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори.
У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать: зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за номером +380 44 521 57 53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: usaid.gov/ukraine, або на сторінку у фейсбуці: fb.com/USAIDUkraine.