MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Психологічні тортури: змушують співати гімн СРСР та імітують розстріл

03.06.2024   
Марина Гарєєва
Про чергові знущання з українських військовополонених, які могли мати місце на харківському напрямку, та імітацію розстрілів, яку представники РФ застосовували і щодо цивільних, — у статті ХПГ.

Ілюстративне зображення

Ілюстративне зображення

Жорстоке поводження з військовополоненими на харківському напрямку

Українські правоохоронці розпочали досудове розслідування після того, як у соціальних мережах виринуло відео, що зафіксувало факти жорстокого поводження. Імовірно, все відбувалося на харківському напрямку.

Відео зафіксувало, “як російські військові завдають українським бійцям тілесних ушкоджень, а також імітують страту шляхом пострілу з автоматичної зброї біля голови одного з військовополонених” — так у Харківській обласній прокуратурі коментують побачене. Крім того, на відеоролику окупанти застосовують до українських оборонців психологічний тиск — змушують співати гімн СРСР.

Як наголосили в Харківській обласній прокуратурі, подібні дії є порушенням Женевських конвенцій, згідно з якими військовополонені мають право на гуманне ставлення.

Скриншот з відео з телеграм-каналу Офісу генерального прокурора

Скриншот з відео з телеграм-каналу Офісу Генерального прокурора

З огляду на все вищезазначене, досудове розслідування було розпочате за фактом порушення законів та звичаїв війни (частина перша статті 438 КК України) за процесуального керівництва Харківської обласної прокуратури.

Наразі правоохоронці встановлюють особи потерпілих полонених та російських військовослужбовців. Досудове розслідування здійснює Управління Служби безпеки України у Харківській області.

‘Звична тактика окупантів’

Раніше Уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець також прокоментував сумнозвісне відео. “На жаль, таке поводження з українськими військовополоненими — не виняток з правил, а звична тактика для окупантів”, — написав він у своєму телеграм-каналі 2 червня.

Омбудсман наголосив, що цей випадок має бути зафіксовано як “черговий доказ порушення міжнародного гуманітарного права Російською Федерацією”. Він також повідомив, що звернувся з офіційними листами до Міжнародного Комітету Червоного Хреста та ООН, аби вони задокументували факт знущання. Це може послугувати “черговим доповненням доказової бази для майбутнього трибуналу над злочинцями”, переконаний Лубінець.

“Росія не дотримується жодних правил ведення війни й абсолютно не соромиться демонструвати свої жорстокі й антилюдяні дії! Світ має реагувати, аби притягнути Росію до відповідальності, інакше право сили переможе силу права!” — наголосив Омбудсман.

Імітація розстрілів як психологічні тортури

Щодо імітації розстрілів, відповідно до аналітичного дослідження Харківської правозахисної групи, представники РФ також вживали цей вид психологічних тортур щодо цивільних. Як згадували постраждалі, катування через імітацію розстрілу завжди було детально сплановане. Ба більше, представники РФ настільки переконливо імітували страти, що люди до останнього моменту вірили, ніби їх ведуть на справжній розстріл. “Деякі постраждалі навіть після пострілу убік ще деякий час не могли повірити, що не загинули”, — мовилося в дослідженні. Загалом катування шляхом імітації розстрілу спричиняло надзвичайно серйозний шок у полонених і негативно позначалося на їхньому психічному та фізичному здоров’ї. Раніше ми вже детально описували, як саме відбувалося імітування розстрілів. Російські військові могли сказати людині, що її розстріляють, та наказували жертві викопати собі могилу. За кілька годин, коли ув’язнений або ув’язнена викопували достатньо велику для поховання яму, людину били чи ставили до стінки та стріляли біля голови. Після цього людину повертали до камери чи іншого місця ув’язнення. Подекуди все відбувалося без викопування ями — ймовірно, військові РФ просто наставляли на людину зброю та починали рахувати. При цьому представники РФ продовжували ставити запитання постраждалим під час так званого “допиту”. Зрештою окупанти стріляли біля жертви, зброю відводили в останній момент. Також представники терористичної країни стріляли в людей холостими набоями. Крім цього, військові РФ могли привозити полонених до ям, де вже лежали трупи людей. Це ще більше лякало постраждалих і переконувало їх у справжності намірів окупантів: люди не сумнівалися, що зрештою їх розстріляють, наголошував юрист ХПГ Владислав Должко.  

Вбивства українських військовополонених

Нагадаємо, що у лютому цього року Генеральний прокурор України сповіщав, що станом на той час українські правоохоронці розслідували 18 кримінальних проваджень за фактами вбивства 38 військовополонених. Своєю чергою Моніторингова місія ООН зафіксувала щонайменше 12 випадків позасудових страт 32 українських військовополонених, які представники РФ вчиняли від початку грудня минулого року до кінця лютого поточного року. Харківська правозахисна група неодноразово писала про страти українських оборонців російськими військовими. У березні цього року українські правоохоронці повідомили про підозру черговому військовому російських Збройних сил: тоді підозрюваному не вдалося сховатися на території РФ.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися