MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Мене по ребрах дуже били, я не можу нормально дихати’ — ще 95 полонених повернули додому

17.07.2024   
Ірина Скачко
На розповсюдженому Офісом Омбудсмана відео звільнений з полону український боєць вперше телефонує рідним, пояснюючи, що попереду в нього — обстеження в лікарні.

Фото: Офіс Омбудсмана [полон, обмін]

Фото: Офіс Омбудсмана
54-й обмін полоненими відбувся за посередництва Об’єднаних Арабських Еміратів. Більшість чоловіків, що повернулися сьогодні на рідну землю, потрапили в полон ще у 2022 році. Загалом з полону вдалося повернути 3405 людей. У російській неволі залишаються тисячі військових та цивільних українців.

“Серед наших хлопців, які отримали нарешті свободу, 23 людини боронили Маріуполь (з них тринадцятеро — оборонці «Азовсталі»), 41 воював на донецькому напрямку, по дев’ятеро — на луганському та запорізькому, по троє — на херсонському та харківському. Один зі звільнених моряків на момент початку вторгнення перебував у Київській області та одразу приєднався до оборони свого селища від окупантів у складі Макарівської ТрО. Під час надання гуманітарної допомоги мешканцям місцевої громади потрапив у полон до російських військовослужбовців-бурятів”, — повідомляє Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими. Звільнено учасника “повітряного мосту”, коли на гвинтокрилах намагалися дістатися заблокованих на “Азовсталі” підрозділів. Додому повернувся боєць, якого вважали зниклим безвісти.

У Коордштабі зазначають, що багато українських полонених, які повертаються з неволі, потерпають від наслідків поранень та слабують на захворювання, які потребують тривалого лікування.

Про катування та жорстокі умови тримання в неволі розповідають звільнені з полону українці, а також Моніторингова місія ООН з прав людини. Наприкінці червня в міжнародній організації заявили, що розмовляли з українцями, які повернулися з полону 31 травня цього року: “Кожен опитаний під час цього недавнього обміну розповів про катування, від жорстокого побиття та тривалого перебування у стресових положеннях тіла, до ударів електричним струмом по статевих органах і цькування собаками”. Колишні полонені розповіли співробітникам ММПЛУ, що постійно голодували, не отримували медичної допомоги, через що втрачали вагу, хворіли. “Ці свідчення узгоджувалися з власними спостереженнями ММПЛУ — фізичний стан опитаних відповідав їхнім свідченням”, — йдеться в пресрелізі організації.

Як повідомляє Суспільне, станом на 30 червня 2024 року відомо щонайменше про 620 полонених українців щодо яких в РФ порушили кримінальні справи. Повернути наразі вдалося лише 29 наших співгромадян, яких у Росії вже встигли “засудити” або щодо яких триває “кримінальне провадження”.

За інформацією Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, у полоні в РФ залишаються понад вісім тисяч українців, місце утримання яких було офіційно підтверджено. При цьому тисячі людей, і цивільних, і військових, перебувають у статусі зниклих безвісти. В МВС заявили, що Реєстр зниклих безвісти за особливих обставин зараз налічує понад 51 тисячу осіб.


Нагадаємо, Харківська правозахисна група створила гарячу лінію щодо зниклих безвісти. Якщо ви є родичем або знаєте про військовополонених, ув’язнених цивільних, зниклих безвісти на окупованій території цивільних, дзвоніть за номером 0 800 20 24 02 (безплатно). Ми не можемо давати гарантії, що встановимо розташування близької вам людини. Однак за роки нашої роботи нашим фахівцям вдалося знайти понад 30% людей, про яких нам повідомили.

 Поділитися