MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Репортери без кордонів: російська армія навмисно атакує журналістів

27.08.2024   
Ірина Скачко
“Репортери без кордонів” подали вісім скарг про воєнні злочини як до українських правоохоронних органів, так і до Міжнародного кримінального суду.

Готель

Готель "Сапфір" в Краматорську. Фото: ДСНС

Увечері 24 серпня російські військові поцілили “Іскандером” по готелю “Сапфір” у Краматорську: загинув громадянин Великобританії, радник з питань безпеки британського інформагентства Reuters Раян Еванс. Поранень дістали семеро людей, серед них двоє журналістів Reuters.

“Під прицілом окупантів опинився житловий квартал, де на території зруйнованого готелю дістали тілесні ушкодження четверо журналістів іноземного медіа 38, 40, 41 та 46 років. Чоловіки отримали мінно-вибухові травми, забій головного мозку, перелом ноги, контузії, різані рани та забої тіла. Крім того, травмувались 32- та 34-річна містянки, які на момент ворожої атаки перебували у своїх оселях”, — йдеться у повідомленні Донецької обласної прокуратури. Тим часом в Національній поліції називали громадянство постраждалих медійників: це репортери з США, Німеччини, Латвії та України.

Пізніше стало відомо, що серед поранених — американський журналіст Ден Пелещук та український оператор Іван Любиш-Кирдей. Стан українця — критичний, він перебуває в лікарні у Дніпрі й переніс кілька операцій. Американець вже виписався. Також у “Сапфірі” жили ще троє співробітників Reuters, вони не постраждали.

Крім того, польська журналістка Моніка Андрушевська повідомила в соцмережах, що дістала травм під час атаки. Вона була не в готелі, а їхала містом в автівці.

В міжнародній організації “Репортери без кордонів” (RSF) засудили атаку на готель, де зупинялися журналісти, і закликали правоохоронні органи ретельно розслідувати цей злочин.

“RSF висловлюють жаль з приводу загибелі радника з безпеки Reuters Раяна Еванса та стурбовані станом здоров’я двох його колег-журналістів, які отримали поранення в результаті російського ракетного обстрілу, один з яких перебуває у важкому стані. Всі наші думки з постраждалими та їхніми близькими. На даному етапі ми не знаємо чи був готель ціллю обстрілу через присутність у ньому медіа. Одне можна сказати напевно: з початку війни російська армія навмисно атакує журналістів та їхні команди, щоб перешкодити їм інформувати, що суперечить міжнародному праву. RSF закликають до ретельного розслідування для виявлення та притягнення до відповідальності винних”, — заявила Жанна Кавельє Керівник відділу Східної Європи та Центральної Азії RSF

Те, що окупанти навмисно били по журналістах, які зупинилися в готелі “Сапфір”, підтверджують і російські пропагандисти. Журналіст Денис Казанський оприлюднив на своїй фейсбук-сторінці скриншот із телеграм-каналу “Два майора”. Росіяни пишуть, що медійників покарали за “незаконний перетин державного кордону Росії”, адже окупанти вважають Донецьку область частиною РФ.

Скриншот з телеграм-каналу

Скриншот з телеграм-каналу "Два майора"

“Канал ‘Два майора’ має понад мільйон підписників і є рупором міністерства оборони Росії. Як бачимо, ніхто навіть не намагається вдавати, що удар по журналістах Reuters був випадковістю. Навпаки, навіть пишаються, що знищили ‘представника західного світу’”, — написав Денис Казанський.

Росіяни не вперше цілять по готелях, де можуть перебувати журналісти. 30 грудня 2023 року під ударом опинився розташований у центрі Харкова готель Kharkiv Palace, а вже за два тижні російська ракета вразила інший готель у Харкові. Тоді поранень зазнали дев’ять осіб, що на момент удару були в готелі, а також четверо людей, що мешкають поруч. Серед постраждалих були журналісти турецького ЗМІ (громадянка Туреччини та громадянин Грузії).

Вночі проти 27 серпня російські військові вдарили балістикою по готелю “Аврора” у Кривому Розі. Загинуло дві людини, п’ятеро — поранені.

В RSF зазначили, що від початку повномасштабного вторгнення Раян Еванс — це вже 12-й медійник, який загинув в Україні під час виконання службових обов’язків. За цей період загалом понад 100 українських та іноземних журналістів стали жертвами насильства. “Репортери без кордонів” подали вісім скарг про воєнні злочини як до українських правоохоронних органів, так і до Міжнародного кримінального суду (МКС). Крім того, дві скарги надійшли до французьких судів. Вже 4 березня 2022 року організація звернулася до МКС щодо російських ударів по українських радіо- і телевежах. 

 Поділитися