MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Наказав здійснити удар

12.09.2024   
Марина Гарєєва
Українські правоохоронці встановили причетних до удару по дитячій лікарні “Охматдит” у Києві.

Підозрюваний генерал Сергій Кобилаш. Фото оприлюднене Офісом Генпрокурора.

Підозрюваний генерал Сергій Кобилаш. Фото оприлюднене Офісом Генпрокурора.

Про це повідомили в Службі безпеки України та в Офісі Генерального прокурора. 

За даними правоохоронців, атакою командував російський генерал-лейтенант Сергій Кобилаш. На той час він був командувачем дальньої авіації Військово-повітряних сил Повітряно-космічних сил ЗС РФ. Згодом Кобилаша підвищили та призначили командувачем російських Військово-повітряних сил. Він також є заступником російського Головнокомандувача Повітряно-космічними силами.

Заступник голови СБУ Сергій Наумюк розповів, що під час розслідування Служба безпеки України спільно з Офісом Генпрокурора допитали 112 потерпілих і 50 очевидців, проаналізували записи з камер відеоспостережень і провели вибухотехнічні, судово-медичні й інші експертизи. Про це Наумюк розповів під час робочої зустрічі з прокурором Міжнародного кримінального суду Карімом Ханом, який перебуває в Україні, та Генпрокурором Андрієм Костіним. Під час відвідин “Охматдиту” пану Каріму Хану показали фрагменти ракети (характерні саме для Х-101), які були знайдені на місці удару. Як наголошували в Офісі Генпрокурора, “ракети такого типу використовують для ураження наземних цілей із заздалегідь відомими координатами, що свідчить про те, що російські війська свідомо атакували дитячу лікарню”.

Прокурору МКС Каріму Хану показали фрагменти ракети, характерні саме для Х-101, які були знайдені на місці удару. Фото Офісу Генпрокурора.

Прокурору МКС Каріму Хану показали фрагменти ракети, характерні саме для Х-101, які були знайдені на місці удару. Фото Офісу Генпрокурора.

У СБУ також уточнили, що на місці удару “виявили залишки ворожої ракети з маркуванням, яке свідчить, що вона була виготовлена на базі російського КБ ‘Радуга’ у другому кварталі 2024 року”.

Ми детально висвітлювали російський удар по “Охматдиту” у матеріалі. Як наголошували в СБУ, “це був цілеспрямований удар рашистів”. На користь цього свідчили “не тільки уламки ракети, знайдені на місці удару, але й аналіз даних траєкторії польоту, характер завданих пошкоджень, а також велика кількість відео- і фотоматеріалів”. Україна мала передати до МКС усі матеріали та докази щодо російської атаки 8 липня.

В Офісі Генпрокурора зауважили, що, за даними слідства, саме Сергій Кобилаш 8 липня 2024 року наказав підпорядкованим йому підрозділам здійснити удар з бомбардувальника Ту-95МС крилатою ракетою Х-101 по приміщенню дитячої лікарні.

За словами заступника голови СБУ, обстріл “Охматдиту” здійснила 22-а гвардійська важка бомбардувальна авіаційна дивізія дальньої авіації Повітряно-космічних військ РФ. Слідчі встановили, що ворожий літак вилетів з аеродрому поблизу російського міста Оленєгорськ, а “запуск ракети здійснив над Саратовською областю РФ на відстані майже 600 км від кордону України”. “З території Росії Х-101 увійшла в повітряний простір нашої держави в районі Чернігівщини й почала маневрувати, постійно змінюючи траєкторію польоту через території чотирьох областей. Це свідчить про те, що ракета була запрограмована для максимального ‘обходу’ української ППО і подальшого влучання в медзаклад”, — розповіли в Службі безпеки України. Приблизно о 10 годині 45 хвилин російська Х-101 влучила у відділення інтенсивної та еферентної терапії гострих та хронічних інтоксикацій “Охматдиту”.

“Внаслідок удару Росії загинуло двоє цивільних людей — молода лікарка та дідусь маленької пацієнтки”, — нагадали в Генпрокуратурі. Руйнувань зазнали приміщення лікарні, було знищене цінне медичне обладнання, вкрай необхідне для лікування дітей. Загалом під час російського удару в приміщенні лікарні перебували понад 600 дітей, підсумували правоохоронці.

Зважаючи на вищезгадане, російському командувачу заочно повідомили про підозру в порушенні законів та звичаїв війни, поєднаному з умисним вбивством і вчиненому за попередньою змовою групою осіб (частина друга статті 28, частина друга статті 438 Кримінального кодексу України).

Як зауважили в Офісі Генпрокурора, “Міжнародний кримінальний суд вже розслідує провадження щодо цього офіцера та вже видав ордер на його арешт за обстріли енергетичної інфраструктури”. Офіс Генпрокурора не тільки “координує всі дії у цьому провадженні з Офісом прокурора МКС”, а й “розглядає різні можливості взаємодії, починаючи з надання матеріалів справи до передачі провадження”.

Пресслужба Міжнародного кримінального суду також написала про візит прокурора Каріма Хана до Києва та про відвідини атакованого Росією “Охматдиту”. “Разом з Андрієм Костіним прокурор Хан відвідав національну дитячу лікарню ‘Охматдит’, яка зазнала ракетного удару 8 липня. Злочини, від яких потерпають діти, та атаки на цивільну інфраструктуру є ключовими пріоритетами МКС”, — мовиться у повідомленні Міжнародного кримінального суду, оприлюдненому 10 вересня у соцмережі Х (колишньому твітері).

У Києві прокурор МКС також поспілкувався з постраждалими від атаки 8 липня, у тому числі з працівниками лікарні.

Прокурор МКС Карім Хан також відвідав Гостомель. Разом з Генпрокурором України він оглянув катівні, які російські військові створили у приміщеннях летовища під час окупації міста. У морозильних камерах російські окупанти утримували українських цивільних і військових, яких доставляли на територію аеродрому з різних населених пунктів Бучанського та Вишгородського районів Київщини. Як сповістили в Офісі Генпрокурора, вже встановили особи щонайменше 150 людей, котрих там піддавали тортурам і нелюдському поводженню. Прокурор МКС мав змогу особисто поспілкуватися з двома цивільними, яких окупанти спочатку утримували в цій катівні, а потім незаконно вивезли на територію Росії. Своєю чергою Андрій Костін повідомив, що прокурори та слідчі вже ідентифікували двох командирів ворожих військ, які можуть бути причетні до незаконного утримання людей та жорстокого поводження з ними, та скерували до суду обвинувальні акти. Генпрокурор нагадав, що ця катівня — одна із понад 170 офіційно встановлених катівень, організованих російськими військами на території України. “Масовість та системність злочинних дій агресора має всі ознаки злочинів проти людяності”, — наголосили в Офісі Генпрокурора. 

Що відомо про Сергія Кобилаша?

У березні цього року Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт командувача дальньої авіації Сергія Кобилаша (1965 року народження) та командувача Чорноморського флоту Віктора Соколова (1962 року народження), про відставку якого повідомляли російські блогери у лютому 2024-го. Російських командувачів підозрювали у вчиненні воєнних злочинів: умисному спрямуванні нападів на цивільні об’єкти (стаття 8 (2)(b)(ii) Римського статуту МКС) і заподіянні надмірної шкоди цивільному населенню чи пошкодженні об’єктів цивільної інфраструктури (стаття 8(2)(b)(iv) Римського статуту). Крім того, російських командувачів підозрювали у вчиненні злочину проти людяності: зокрема в тому, що вони вчиняли нелюдські діяння, які умисно заподіюють сильних страждань чи тяжких тілесних ушкоджень або серйозної шкоди психічному чи фізичному здоров’ю (стаття 7(1)(k) Римського статуту).

Як відмічали у МКС, Сергій Кобилаш і Віктор Соколов могли вчиняти воєнні злочини та злочини проти людяності щонайменше у період з 10 жовтня 2022-го до 9 березня 2023-го.

Ба більше, у МКС наголошували, що є обґрунтовані підстави вважати, що російські командувачі несуть відповідальність за ракетні удари, які під їхнім командуванням завдавали російські війська по енергетичній інфраструктурі України упродовж зими 2022 — 2023 років. Ми детально висвітлювали видані МКС ордери у статті.  

У січні 2023-го у СБУ повідомляли, що Сергій Кобилаш разом з іншим російським генералом і колишнім командувачем Чорноморського флоту РФ Ігорем Осиповим стали першими російськими військовими, яким українські правоохоронці оголосили підозру саме за обстріл цивільної інфраструктури. Тоді російським генералам повідомили про підозри за статтями про планування, підготовку та ведення агресивної війни та про посягання на територіальну цілісність і недоторканність України. Як зазначали есбівці, Сергій Кобилаш виконував вказівки вищого російського військово-політичного керівництва “щодо знищення українських міст”. “Саме за його наказом російські загарбники здійснюють масовані ракетні удари по житлових будинках, лікарнях та об’єктах критичної інфраструктури у різних регіонах України. Для проведення повітряних атак ворог використовує стратегічні ракетоносці Ту-160, Ту-95МС, а також дальні ракетоносці-бомбардувальники Ту-22М3, на озброєнні яких крилаті ракети типів Х-555, Х-101, Х-55 і Х-22”, — повідомляли в СБУ на початку 2023 року.

28 квітня 2023 року. Житловий будинок в Умані після російського обстрілу. Фото: МВС України

28 квітня 2023 року. Житловий будинок в Умані після російського обстрілу. Фото: МВС України

Наприкінці листопада 2023 року ми також писали, що Кобилашу загрожує довічне ув’язнення за удар по Умані, здійснений російськими силами у квітні 2023-го. Як зазначили в Офісі Генпрокурора, “командувач віддав злочинний наказ підпорядкованим підрозділам дальньої авіації РФ атакувати ці об’єкти високоточними ракетами”. Російський бомбардувальник Ту-95МС виконав злочинний наказ і о пів на п’яту ранку 28 квітня 2023 року випустив дві крилаті ракети Х-101 по житловій дев’ятиповерхівці, мешканці якої мирно спали. Російські ракети забрали життя 23 людей, з-поміж яких було шестеро дітей. Ще дев’ятеро людей отримали поранення, а одну людину досі вважають зниклою безвісти.

Ще влітку 2023-го Харківська правозахисна група писала, що 84% усіх воєнних злочинів, що вчиняються в Україні, припадають на обстріли. На той час Російська Федерація обстрілювала цивільні об’єкти України у середньому 75 разів щодоби. У серпні 2023-го глобальна ініціатива “Трибунал для Путіна” (T4P) презентувала подання до Міжнародного кримінального суду щодо обстрілів цивільного населення. У надісланому до Гааги поданні правозахисники зібрали та структурували дані про обстріли цивільних: описали факти, систематичність і масштабність обстрілів, надали юридичні кваліфікації, диференціювали обстріли, навели аналітичні дані й вказали задокументовані в базі T4P епізоди обстрілів, а також назвали відповідальних російських командирів, які, ймовірно, керували обстрілами. 

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися