MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Розстріл українських військовополонених: прокуратура почала розслідування

28.12.2023   
Ірина Скачко
Поблизу Роботиного Запорізької області у полон потрапили троє наших вояків. За годину росіяни їх розстріляли. Прокурори підозрюють у скоєнні злочину псковських десантників.

©Alex Vog / Shutterstock [російський військовий, окупант, форма]

©Alex Vog / Shutterstock

Відео злочину активно поширюють користувачі соцмереж. Його справжність підтвердили в Офісі генпрокурора. Розстріл полонених є грубим порушенням Росією міжнародного гуманітарного права, зокрема Женевської конвенції про поводження з військовополоненими.

Запорізька обласна прокуратура розпочала кримінальне провадження за фактом порушення законів та звичаїв війни, поєднаного з умисним вбивством (ч. 2 ст. 438 КК України). Правоохоронці підозрюють у скоєнні злочину військових сумнозвісної 76-ої гвардійської десантно-штурмової дивізії.

“На цей час ми можемо підтвердити справжність відео. Нами були встановлені наші військовослужбовці, які були жорстоко вбиті. Більше того, ми зараз встановлюємо причетних осіб до цього злочину. Ми маємо припущення вважати, що до здійснення цього злочину має відношення 76-а десантна дивізія Російської Федерації. Але ці дані ми наразі перевіряємо. Ця дивізія вже відома воєнними злочинами, які вчинялися в Україні, зокрема на Київщині”, — заявив керівник департаменту протидії злочинам в умовах збройного конфлікту Офісу генерального прокурора Юрій Бєлоусов в ефірі Радіо Свобода.

Чим відомі псковські десантники?

До складу псковської 76-ї десантно-штурмової дивізії входить 234-ий десантно-штурмовий полк, який, згідно з розслідуванням The New York Times, був причетний до масових вбивств цивільних під час окупації Бучі у 2022 році.

З високою ймовірністю саме військові 234-го десантно-штурмового полку розстрілювали людей на вулиці Яблунській. Доказами цього є численні записи телефонних розмов, перехоплені радіоперемовини, записи з камер спостереження, а також речей, що належали псковським десантникам.

Журналісти дійшли висновку, що більшість загиблих на вулиці Яблунській “померли не внаслідок перехресного вогню між російськими й українськими військовими, їх не застрелили помилково у ‘тумані війни’..., а російські військові навмисно вбивали людей”.

Стріляючи “в усе, що рухається”, росіяни планомірно вбивали цивільних, щоб забезпечити безперешкодне просування російської армії до Києва.

“Військові допитували й страчували беззбройних чоловіків боєздатного віку і вбивали людей, які мимоволі трапилися на їхньому шляху, — будь то діти, які рятувалися втечею разом зі своїми родинами; місцеві, які сподівалися знайти харчі; чи люди, які просто намагалися дістатися домів на велосипедах”, — йдеться в дослідженні.

Командир полку, підполковник Городілов, після відступу російської армії з Київської області отримав підвищення — звання полковника.

Артем Городілов (праворуч) перебуває у Білорусі перед повномасштабним вторгненням. Скриншот з розслідування The New York Times

Артем Городілов (праворуч) перебуває у Білорусі перед повномасштабним вторгненням. Скриншот з розслідування The New York Times

У квітні 2022 року стало відомо, що близько 60 псковських десантників після Бучі відмовилися від участі у бойових діях на території України, адже командування перекидало їх на найскладніші ділянки фронту, щоб позбутися свідків і винуватців скоєних на Київщині воєнних злочинів.

Інші порушення росіянами законів і звичаїв війни

2 грудня у соцмережах з’явилося відео розстрілу беззбройних українських військових представниками російської армії біля села Степове Покровського району Донецької області. На відео видно, як люди в російській формі впритул розстрілюють двох беззбройних військовослужбовців у формі ЗСУ, які здавалися в полон. Українські слідчі та прокурори вже розпочали розслідування і за цим фактом.

“Російські окупанти щоденно цинічно порушують правила ведення війни. І це відео — кричуще тому підтвердження. Воно проходить процедури перевірки і документування. Такі злочини не мають строку давності, всі докази будуть передані у відповідні міжнародні інституції, які займаються воєнними злочинами” — заявив в коментарі “Українській правді” речник ОСУВ “Таврія” Олександр Штупун.

Український Омбудсман Дмитро Лубінець звернувся до ООН та Червоного Хреста: “Це чергове порушення Женевських конвенцій та вияв неповаги до міжнародного гуманітарного права!.. На відео чітко видно, що українські військові виконують необхідні кроки, які показують, що вони здаються у полон! Воїни були обеззброєнні, а їхні руки — піднятими догори. Вони не несли жодної загрози! Російська сторона мала взяти їх у полон та надати статус військовополонених”.

А два тижні тому стало відомо про використання росіянами українських полонених у якості “живого щита”. На відео з дрона, яке від українських військових отримали журналісти “Радіо Свобода”, видно, як російські військовослужбовці рухаються в бік українських позицій з піднятими автоматами, а попереду них ідуть беззбройні люди, що тримають руки піднятими догори. Зав’язується бій, один із полонених відривається від окупантів, російський солдат стріляє в його бік. Згодом на відео видно, що тіло бійця у формі ЗСУ лежить на землі.

Фото оприлюднене Офісом Генпрокурора.

Фото оприлюднене Офісом Генпрокурора.

Журналісти встановили, що в цьому випадку теж може йтися про 234-тий десантно-штурмовий полк у складі 76-ї десантно-штурмової дивізії.

Голова Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко заявив, що зафіксована на відео ситуація є порушенням 23-ї статті Третьої Женевської конвенції, яка захищає військовополонених від того, щоб їх відправляли у район, де вони потрапляють під загрозу вогню.

Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець направив до Міжнародного комітету Червоного Хреста та ООН верифікований відеозапис цього злочину, однак в міжнародних інституціях досі ніяк на це не відреагували. Про це Лубінець розповів під час телемарафону.

 Поділитися