MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Російському генерал-лейтенанту, якого звинувачують в ударі по Охматдиту, повідомили про ще одну підозру

27.11.2024   
Ірина Скачко
Він може бути відповідальним за удар по багатоквартирному будинку в Києві у червні 2022 року.

Підозрюваний генерал Сергій Кобилаш. Фото оприлюднене Офісом Генпрокурора.

Підозрюваний генерал Сергій Кобилаш. Фото оприлюднене Офісом Генпрокурора.

Як ідеться в публікації Офісу генпрокурора, у порушенні законів та звичаїв війни, поєднаних з умисним вбивством (ч. 2 ст. 438 КК України) правоохоронці підозрюють командувача дальньої авіації військово-повітряних сил повітряно-космічних сил збройних сил РФ.

“Досудовим розслідуванням встановлено, що 26 червня 2022 року росіяни завдали ракетних ударів по цивільному населенню, в тому числі по багатоквартирному будинку ЖК ‘Львівський квартал’. В результаті влучання стратегічних крилатих ракет в житловий будинок загинув чоловік та постраждали ще троє людей, серед яких 7-річна дівчинка”, — розповідають в прокуратурі.

Тоді було повністю зруйновано та пошкоджено багато квартир та нежитлових приміщень, а також припарковані на території ЖК автівки.

Київ після удару 26 червня 2022 року, фото: ДСНС

Київ після удару 26 червня 2022 року, фото: ДСНС

Правоохоронці вказують, що йдеться про того самого генерал-лейтенанта РФ, якому у вересні цього року вже повідомили про підозру в тому, що він наказав ударити ракетою по медичному корпусу Національної дитячої лікарні “Охматдит” у Києві. Тоді в СБУ назвали прізвище підозрюваного — Сергій Кобилаш.

Нагадаємо, 8 липня 2024 року російські війська атакували найбільшу в Україні спеціалізовану дитячу лікарню “Охматдит”, а також завдали кілька ударів по столиці. У дитячій лікарні безпосередньо від атаки загинули двоє — молода лікарка та дідусь маленької пацієнтки. Загалом у Києві того дня загинули 33 мирні мешканці. Крім того, двоє дітей з Охматдиту померли пізніше через погіршення стану здоров’я. Детальніше про воєнний злочин читайте у статті “Підступніша за рак: Росія могла прицільно вдарити по онкохворих дітях”.

Під час розслідування українські правоохоронці встановили, що саме Сергій Кобилаш наказав підпорядкованим йому підрозділам здійснити удар з бомбардувальника Ту-95МС крилатою ракетою Х-101 по приміщенню дитячої лікарні. В Офісі Генпрокурора вказували: “Ракети такого типу використовують для ураження наземних цілей із заздалегідь відомими координатами, що свідчить про те, що російські війська свідомо атакували дитячу лікарню”.

Слід зазначити, що після “героїчного удару” по лікарні генерал-лейтенанта підвищили: призначили командувачем військово-повітряними силами РФ.

Ми розповідали про Кобилаша в матеріалі “Наказав здійснити удар”.  Він встиг “засвітитися”  ще в Чечні, Грузії, Сирії.  Кобилаш разом із колишнім командувачем Чорноморського флоту РФ Ігорем Осиповим стали першими російськими військовими, яким в Україні оголосили підозру  за обстріл цивільної інфраструктури. У березні цього року Міжнародний кримінальний суд  видав ордери на арешт Сергія Кобилаша та командувача Чорноморського флоту Віктора Соколова: у МКС мають підстави вважати їх відповідальними за удари по цивільному населенню та об’єктах української енергетики. Крім того, минулого року Кобилашу заочно повідомили про підозру в порушенні законів та звичаїв війни, поєднаних з умисним убивством, зокрема його підозрюють в тому, що саме він віддав наказ ударити двома крилатими ракетами Х-101 по багатоповерхівці в Умані 28 квітня 2023 року. Тоді загинули 23 людини, з них шестеро дітей.


Згідно з міжнародним гуманітарним правом, під час військових дій не можна цілити по цивільних об’єктах. Римський Статут виділяє чотири злочини, пов’язані з обстрілами цивільних об’єктів і населення:

  • умисне спрямування нападів на цивільне населення;
  • умисне спрямування нападів на цивільні об’єкти;
  • умисне вчинення нападу з усвідомленням того, що такий напад призведе до випадкової загибелі чи поранення цивільних осіб або заподіє шкоду цивільним об’єктам;
  • умисне спрямування нападів на будівлі, призначені для релігійних, освітніх, мистецьких, наукових чи благодійних цілей, на історичні пам’ятники, госпіталі та місця зосередження хворих і поранених за умови, що вони не є військовими цілями.

Ініціатива Т4P презентувала подання до Міжнародного кримінального суду, що стосується обстрілів цивільного населення України російською армією. Детальніше про статистику обстрілів можна прочитати в аналітичному матеріалі на сайті T4P.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися