MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Генасамблея ООН назвала дії РФ загарбницькою війною. Вперше

18.12.2024   
Ірина Скачко
Генасамблея ООН ухвалила оновлену резолюцію “Ситуація з правами людини в тимчасово окупованих територіях України, включно з Автономною Республікою Крим та містом Севастополем”.

Фото: Міністерство закордонних справ України

Фото: Міністерство закордонних справ України

81 голос за текст резолюції, 14 — проти, утрималися 80 членів Генасамблеї — про такі результати голосування повідомляє Міністерство закордонних справ України. Серед тих, хто голосував проти — Білорусь, Буркіна-Фасо, Бурунді, Китай, Куба, Північна Корея, Еритрея, Іран, Малі, Нікарагуа, Нігер, Росія, Судан, Зімбабве.

“Документ охоплює ситуацію з правами людини на всіх тимчасово окупованих РФ територіях України, що забезпечує посилений моніторинг з боку ООН та міжнародної спільноти до усіх злочинів та грубих порушень, які вчиняє російська окупаційна влада проти місцевих людей на цих територіях”, — розповідає пресслужба міністерства.

Цю резолюцію оновлюють майже щороку. Раніше вона стосувалася лише окупованого Криму, а після 2022 року до неї додалися й інші захоплені РФ українські території. В минулорічній резолюції, наприклад, вперше заговорили про цивільних заручників в контексті агресії РФ, а також поклали на Росію відповідальність за наслідки підриву Каховської ГЕС і засудили ненадання Російською Федерацією гуманітарного доступу для ООН до окупованих територій, що найбільше постраждали через руйнування греблі. Цього року документ став першою резолюцією ООН, де російські військові дії названі “загарбницькою війною РФ проти України” (англ. “War of aggression against Ukraine”). В ООН вимагають вивести російські збройні сили з території України в межах її міжнародно визнаних кордонів.

Також в документі йдеться про долю вивезених до РФ українських дітей. “Генасамблея закликає рф припинити депортацію українських дітей та надати вичерпну інформацію відповідним агенціям ООН та міжнародним організаціям зі списком усіх депортованих українських дітей, включно з тими, чий статус був змінений, хто був усиновлений або переданий на піклування прийомних батьків, а також вжити всіх необхідних заходів для безпечного повернення цих дітей на Батьківщину.”, — повідомляє Постійне представництво України при ООН.

Крім того, в ООН засудили:

  • нехтування Росією нормами міжнародного права у сфері прав людини та міжнародним гуманітарним правом,
  • дискримінацію мешканців тимчасово окупованих територій,
  • незаконне утримання під вартою, катування цивільних українських громадян,
  • застосування тортур, сексуального насильства, інших форм жорстокого поводження щодо військовополонених.

Генасамблея закликала РФ надати міжнародним гуманітарним організаціям, зокрема Міжнародному комітету Червоного Хреста, доступ до місць утримання полонених, надати їм медичну допомогу, зв’язок з родинами, доступ до адвокатів, а також забезпечити повний обмін усіх військовополонених.

Нагадаємо, в жовтні Парламентська асамблея Ради Європи одноголосно ухвалила резолюцію “Зниклі безвісти, військовополонені та цивільні в ув’язненні внаслідок агресії Російської Федерації проти України”, в якій засудила жахливі умови, в яких перебувають полонені, а також відсутність у РФ бажання комунікувати з міжнародними органами і рідними українців, які перебувають у російських тюрмах. 

Також в документі наголошено на неприпустимості ударів по українській портовій інфраструктурі, блокади портів, торговельних та цивільних суден, адже це підриває глобальну продовольчу безпеку.

“Закликаємо всі держави-члени ООН продовжувати чинити тиск на державу-агресора заради відновлення справедливості та сталого миру в Україні та світі в цілому, — наголосили в Міністерстві закордонних справ України. — Повернення до верховенства права та поваги до основоположних свобод сприятиме зміцненню європейської та глобальної безпеки, запобігатиме повторенню подібних злочинів у майбутньому”.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися