MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Грубі порушення міжнародного права і воєнні злочини

21.12.2023   
Марина Гарєєва
Моніторингова місія підтвердила 142 випадки позасудових страт цивільних, які представники РФ вчинили на тимчасово окупованих територіях України з лютого 2022-го. Про оновлену резолюцію Генасамблеї ООН і доповідь Верховного комісара ООН з прав людини — у статті Харківської правозахисної групи.

Фото оприлюднене МЗС України.

Фото оприлюднене МЗС України.

Резолюція Генасамблеї ООН і реакція України

19 грудня 2023 року Генеральна Асамблея ООН ухвалила оновлену резолюцію “Ситуація з правами людини на тимчасово окупованих територіях України, включаючи Автономну Республіку Крим та місто Севастополь”. Її підтримали 78 держав. 15 держав проголосували проти, 79 утрималися. Як повідомляли у пресслужбі Генасамблеї, текст резолюції засуджує окупацію частини України Російською Федерацією (в тому числі частини Херсонської, Запорізької, Донецької та Луганської областей України) та підтверджує невизнання анексії цих територій.

Міністерство закордонних справ України прокоментувало ухвалену резолюцію Генеральної Асамблеї ООН.

На відміну від попередніх резолюцій, ухвалена 19 грудня резолюція стосується ситуації з правами людини на всіх тимчасово окупованих Росією територіях України, відмітили у МЗС. У Міністерстві сподіваються, що це забезпечить посилену увагу ООН та світу до “всіх злочинів та грубих порушень, які вчиняє російська окупаційна влада проти місцевого населення на цих територіях”.

“Генеральна Асамблея вкотре підтвердила суверенітет і територіальну цілісність України в межах її міжнародно визнаних кордонів та невизнання будь-яких змін статусу українських територій, включаючи результати будь-яких так званих ‘виборів’, — зауважили у відомстві. — Вітаємо той факт, що статус тимчасово окупованих РФ територій України, включно з Автономною Республікою Крим і містом Севастополь, як невід’ємних частин суверенної території України, залишається принциповою позицією Генеральної Асамблеї”.

У МЗС підкреслили, що Генасамблея ООН засуджує постійні порушення міжнародного права у сфері прав людини та міжнародного гуманітарного права, які вчиняє Росія, а також засуджує незаконне утримання під вартою цивільних, застосування катувань і дискримінацію мешканців тимчасово окупованих територій.

Важливо, що Генасамблея закликає РФ припинити незаконну депортацію українських дітей, так само як і будь-яку зміну статусу цих дітей, і надати вичерпну інформацію щодо вивезених дітей відповідним агенціям ООН та міжнародним організаціям, відмітили у відомстві. Зокрема, в ООН закликають надати список усіх депортованих українських дітей (включно з дітьми, чий статус був змінений), а також усиновлених або переданих на піклування прийомних батьків дітей і вжити усіх необхідних заходів для безпечного повернення цих дітей до України.

Крім цього, ухвалена резолюція покладає на Росію відповідальність за наслідки підриву Каховської ГЕС і засуджує те, що Російська Федерація не надала ООН гуманітарного доступу до окупованих територій, які постраждали унаслідок цього підриву, й фактично унеможливила допомогу постраждалому населенню.

Читайте також: Перед підривом Каховської ГЕС у РФ дозволили не розслідувати аварії на небезпечних об’єктах, що сталися унаслідок воєнних дій і терактів

“Генеральна Асамблея також засуджує захоплення Запорізької АЕС, її персоналу та створення постійних ризиків і загроз, передусім безпрецедентну ядерну та радіаційну небезпеку, для населення України, сусідніх держав та міжнародної спільноти, а також цілеспрямовані терористичні атаки ракетами та БПЛА по цивільній інфраструктурі, що призводять до великих жертв серед цивільного населення”, — зазначили у міністерстві.

Окрім цього, в резолюції зазначено, що російські атаки на цивільну портову інфраструктуру та зернові термінали України, блокада українських портів і погрози застосування сили проти цивільних і торговельних суден — завдають суттєвої шкоди глобальній продовольчій безпеці та є неприпустимими.

“Чітка позиція країн-членів ООН, які підтримали резолюцію, сприятиме притягненню до відповідальності усіх причетних до вчинення грубих порушень прав людини та воєнних злочинів і запобігатиме повторенню подібних злочинів у майбутньому”, — переконані у МЗС.

Доповідь Верховного комісара ООН з прав людини

Напередодні Моніторингова місія з прав людини в Україні засвідчила грубі порушення міжнародного права прав людини, серйозні порушення міжнародного гуманітарного права та воєнні злочини, які насамперед вчиняли сили Російської Федерації.

Про це йшлося в доповіді Верховного комісара ООН із прав людини Фолькера Тюрка, оприлюдненій на сайті ООН 19 грудня 2023 року.

Під час виступу в Раді з прав людини у Женеві пан Тюрк наголосив, що Росія “значною мірою не вжила адекватних заходів для захисту цивільних осіб і об’єктів в Україні”, а монітори його Офісу засвідчили цілу низку порушень і воєнні злочини, скоєні представниками РФ. Зокрема, Офіс Верховного комісара ООН із прав людини підтвердив 142 випадки позасудових страт мирного населення. Позасудові страти цивільних відбувалися з лютого 2022-го на територіях України, які перебували під контролем російських Збройних сил і/чи в російській окупації. Монітори також засвідчили катування й жорстоке поводження із затриманими, включно з сексуальним насильством та значною кількістю насильницьких зникнень, які представники РФ вчиняли на окупованих територіях України.

Детальніше про катування та нелюдське поводження як організовану частину державної політики РФ — у статті ХПГ.

Щобільше, з лютого 2022-го, унаслідок російської війни проти України, в ООН зафіксували понад 10 тисяч смертей цивільних. У цю кількість було включено смерті понад пів тисячі (560) дітей, які загинули з лютого 2022-го до 4 грудня 2023-го.

Крім цього, 18 500 цивільних зазнали поранень, у багатьох випадках ішлося про тяжкі поранення, відзначав Верховний комісар ООН з прав людини та наголошував, що це неостаточні цифри, а справжня кількість постраждалих може бути значно вищою. Лише у період з 1 серпня до 30 листопада 2023 року Моніторингова місія встановила, що щонайменше 2 440 цивільних були вбиті та поранені. Більшість з них постраждали від вибухової зброї широкого радіуса дії: артилерійських снарядів і ракет, касетних і так званих баражувальних боєприпасів. Більшість із цих мирних людей були вбиті у Донецькій, Харківській, Херсонській і Запорізькій областях України поблизу лінії фронту. При цьому з-поміж убитих була непропорційна кількість літніх людей, які або не воліють, або не мають змоги виїхати до безпечніших регіонів України, відзначав пан Фолькер.

В ООН також задокументували значні втрати внаслідок ракетних ударів РФ по цілях, розташованих у густонаселених житлових районах, часто далеко від лінії фронту. Як приклад в ООН навели ракетні обстріли Києва минулого тижня, в результаті яких понад 50 людей зазнали поранень і були пошкоджені кілька житлових будинків. Таким чином ніхто в Україні не може відчувати себе в безпеці.

Нагадаємо, що у серпні цього року глобальна ініціатива “Трибунал для Путіна” (T4P) презентувала подання до Міжнародного кримінального суду щодо обстрілів цивільного населення. У цьому поданні правозахисники зібрали та структурували дані про обстріли цивільних: описали факти, систематичність і масштабність обстрілів, надали юридичні кваліфікації, диференціювали обстріли, навели аналітичні дані й вказали задокументовані в базі T4P епізоди обстрілів, а також назвали відповідальних російських командирів, які, ймовірно, керували обстрілами. 

Ба більше, з лютого 2022 року міни та вибухонебезпечні предмети спричинили понад 1000 жертв серед цивільного населення. В ООН наголосили, що значна кількість мін і вибухових речовин на численних територіях України загрожують життю, правам і засобам існування українців як у найближчій, так і у довгостроковій перспективі.

Верховний комісар також наголосив, що від лютого 2022 року було пошкоджено або зруйновано понад 1300 закладів освіти й охорони здоров’я в Україні. Понад 100 з них були пошкоджені або зруйновані від початку серпня до кінця листопада 2023 року. Таким чином лише половина дітей в Україні можуть щодня відвідувати очні заняття, зауважили в ООН.

Крім цього, в ООН засудили російські ракетні обстріли зернових і транспортних об’єктів, потрібних для експорту продовольства.

Верховний комісар з прав людини вчергове підтвердив свавільні затримання та насильницькі зникнення на тимчасово окупованих територіях України, у тому числі й в тимчасово окупованому Криму. Моніторингова місія задокументувала випадки, коли російські Збройні сили незаконно затримували місцевих чиновників, журналістів, громадських активістів та інших мирних людей, які опинилися в російській окупації. Зокрема, представники РФ затримали багато кримськотатарських активістів, зазначали в ООН. За словами Верховного комісара, Російська Федерація не дозволила Моніторинговій місії отримати доступ до жодного з облаштованих представниками РФ місць несвободи, тож монітори не можуть встановити, скількох людей насправді затримали.

“... З-поміж постраждалих від свавільних затримань, тримання під вартою без зв’язку з зовнішнім світом і насильницьких зникнень, задокументованих моїм Офісом від 24 лютого 2022 року, щонайменше сто цивільних загинули після того, як їх затримала російська влада”, — зауважував Тюрк і наголошував, що щонайменше 39 з них могли катувати перед смертю. “Практика катування й інших видів жорстокого поводження широко поширена в місцях ув’язнення на окупованих Росією територіях. Багато випадків тортур, які ми задокументували, включають сексуальне насильство, — відмічав Верховний комісар.

Раніше Незалежна міжнародна комісія з розслідування порушень в Україні зазначала, що подекуди представники РФ вчиняли настільки жорстокі катування, що постраждалі помирали. 27 вересня цього року глобальна ініціатива “Трибунал для Путіна” (T4P) презентувала два подання до МКС, що стосувалися злочинів проти людяності. В одному з подань до Офісу Прокурора Міжнародного кримінального суду ішлося про позасудові страти українців військовими РФ, в іншому — про російські катівні на окупованій частині Харківської області. 

Окрім цього, Моніторингова місія не має доступу до українських військовополонених, інтернованих РФ на окуповані території, а сім’ї військовополонених не отримують від них жодних звісток і не знають про їхню долю. Також Російська Федерація незаконно утримує українських військово-медичних працівників, що порушує міжнародне гуманітарне право.

Офіс Верховного комісара ООН також отримує інформацію, що російські військові вбивають мирних людей на окупованих територіях, а Російська Федерація намагається “нав’язувати власні закони, а також правові, політичні та адміністративні структури на територіях, які вона окупувала та нібито ‘анексувала’, порушуючи міжнародне право”. Зафіксовані випадки, коли РФ призиває українських чоловіків до лав російських Збройних сил і таким чином змушує воювати проти власного народу. На жаль, це далеко не всі порушення й злочини, які вчиняє Російська Федерація на тимчасово окупованих територіях України.

Читайте також: Вибіркова жорстокість. Аналіз інформації, зібраної ініціативою T4P щодо умисних убивств, вчинених окупантами

“Затяжний і вкорінений конфлікт вплине на життя та права людини майбутніх поколінь”, — наголошував Верховний комісар ООН з прав людини Фолькер Тюрк. Єдине вирішення “цього трагічного і далекосяжного конфлікту” — справедливий мир, зазначали в ООН і вчергове закликали Росію припинити застосовувати силу проти України. 

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися