MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Російські окупанти анулюють перепустки українських працівників ЗАЕС

18.12.2023   
Марина Гарєєва
Про тиск на працівників ЗАЕС, які не бажають отримувати російські паспорти, утиски мешканців ТОТ, які зберігають українське громадянство, і так званих “фахівців з аналізу поведінки”, які вчиняють психологічний тиск на людей, — у статті ХПГ.

Ілюстративне зображення

Ілюстративне зображення

Тиск на працівників ЗАЕС 

Росія посилила тиск на українців, які працюють на Запорізькій атомній електростанції. Зокрема, російські окупанти вимагають, аби працівники ЗАЕС отримали російські паспорти та уклали контракти з “Росатомом”.

Про це 17 грудня 2023 року повідомило Головне управління розвідки у своєму телеграм-каналі.

Російські окупанти вимагають, аби українські атомники отримали паспорти РФ і підписали контракти до 31 грудня поточного року.

Як зазначили у ГУР, росіяни анулюють перепустки українських працівників ЗАЕС і таким чином позбавляють людей доступу до робочих місць. Окрім цього, російські спецслужби намагаються посіяти недовіру поміж працівників ЗАЕС, які відмовляються від паспортів держави-агресора і незаконних контрактів. Для цього представники РФ створюють телеграм-боти та закликають атомників писати анонімні доноси на своїх колег.

При цьому у розвідці відмітили, що російські енергетики, яких завезли на Запорізьку атомну електростанцію, все більше невдоволені через невиконані обіцянки щодо термінів відряджень на окуповану ЗАЕС. Хоча російським енергетикам обіцяли, що вони працюватимуть на ЗАЕС два місяці, насправді вони мають працювати на ЗАЕС по пів року й довше. Це відбувається через те, що російським окупантам вкрай складно віднайти кваліфікованих фахівців, які б погодилися працювати на Запорізькій атомній електростанції, пояснили у розвідці.

Нестерпні умови та перевірки мешканців ТОТ

Трохи раніше, 15 грудня, у ГУР також повідомляли, що Кремль посилює репресії проти українців, які опинилися в російській окупації. “Держава-агресор Росія значно активізувала маховик залякування та репресій у зв’язку з підготовкою до так званого ‘виборчого процесу’ та ‘переобрання’ Путіна, а також задля виявлення противників російського поневолення”, — мовилося в повідомленні Головного управління розвідки.

У ГУР зазначали, що підконтрольні РФ нелегітимні адміністрації окупантів “створюють жахливі й нестерпні умови” для тих громадян України, які відмовляються отримувати російські паспорти. Як уточнювали у розвідці, мешканцям тимчасово окупованих територій відмовляють у наданні медичної та соціальної допомоги, якщо люди мають українські паспорти. Російські окупанти також позбавляють громадян України доступу до електроенергії та системи водопостачання.

18 грудня цього року міський голова Мелітополя зазначав, що для отримання так званого “закордонного паспорта РФ”, з яким можна буде виїхати з тимчасово окупованих територій, росіяни вимагають від мелітопольців величезний пакет документів: шкільний атестат, диплом з університету, довідки з усіх місць роботи, а також письмове пояснення про перерви у працевлаштуванні. Таким чином російські окупаційні сили намагаються зрозуміти, де саме були мешканці Мелітополя у 2014-му році, коли Російська Федерація розпочала війну проти України, і чим мелітопольці займалися увесь час російської війни, наголошував міський голова. З огляду на це Іван Федоров вчергове закликав мешканців тимчасово окупованих територій за можливості виїздити з російської окупації. “Головне завдання для жителів ТОТ — зберегти своє життя. Вкотре закликаю: за можливості — виїжджайте. В окупації ніхто не може гарантувати безпеку чи право на закон”, — писав він у своєму телеграм-каналі 18 грудня. 

Карально-репресивні групи й “фахівці з аналізу поведінки”

Як повідомили у ГУР, росіяни почали залучати так званих “фахівців з аналізу поведінки”, які входять до карально-репресивних груп і систематично обшукують приватні помешкання українців на тимчасово окупованих територіях Запорізької та Херсонської областей України.

“Під час здійснення так званих ‘перевірок документів’ та обшуків вказані особи пильно стежать за власником [або власницею] житла, створюючи додатковий психологічний тиск”, — попереджали у ГУР.

Міський голова Мелітополя також зазначав, що “на вулицях окупованого міста побільшало людей (в основному, чоловіків), які дуже уважно прислухаються до приватних розмов”. Таким чином містяни, які негативно висловлюються щодо окупаційної влади, опиняються “під ковпаком рашистів”, писав міський голова у своєму телеграм-каналі 15 грудня. “Окупанти вишукують ‘неблагонадійних’, намагаючись залякати людей і придушити будь-який спротив. Тому прошу всіх мешканців в окупації бути максимально обачними. Бережіть себе, ви потрібні Україні”, — звертався Федоров до українців і українок, які опинилися в російській окупації. 

18 грудня Іван Федоров також додавав, що працівники ФСБ аналізують обличчя людей під час незаконних обшуків і допитів. Окрім цього, росіяни підглядають за мешканцями окупованого Мелітополя: окупанти встановили паркани уздовж узбіч, щоби люди переходили дорогу тільки на перехрестях — “під пильним оком вуличних відеокамер”.

Ба більше, як зазначали у Головному управлінні розвідки, аби залякати місцевих мешканців і встановити тотальний контроль за місцевим населенням, “росіяни на окупованих українських територіях намагаються обрубати усі можливі канали зв’язку та доступу до інформації”. До прикладу, аби отримати дозвіл і скористатися мобільним інтернетом, українці в окупації мусять звертатися до підконтрольних росіянам провайдерів. “У цих компаніях на телефони людей вводять невідомі коди, що може свідчити про приховане встановлення шпигунських програм”, — пояснювали у ГУР.

Вбивча паспортизація

На початку грудня цього року Харківська правозахисна група писала, що представники РФ посилюють фільтраційні заходи на тимчасово окупованих територіях Запорізької області України та намагаються виявити проукраїнськи налаштованих людей. Для цього російські окупаційні сили спонукають жителів захоплених територій писати доноси та вдаються до хитрощів. Як зазначав очільник Запорізької ОВА Юрій Малашко, російські окупанти проводять відповідні пошуки під виглядом комунальників. На початку грудня 2023-го також надходила інформація, що представники РФ створили спеціальний чат, у якому просили місцевих мешканців писати доноси про “диверсантів”, “шпигунів” і власників зброї.

Раніше ми повідомляли, що на окупованих територіях Запорізької області росіяни не видавали ліки (зокрема інсулін), якщо в людини не було російського громадянства. Ба більше, людям з українським громадянством погрожували катуваннями, їх позбавляли необхідних для життя послуг, шантажували й обіцяли не видати документи про освіту і таке інше. Як наголошував міський голова Мелітополя Іван Федоров, “мешканців ТОТ ставлять перед вибором — або російський паспорт, або існування за межею виживання”.

Те саме відбувалося й на інших тимчасово окупованих територіях України, які опинилися під контролем російських Збройних сил. У серпні 2023-го нелегітимний голова Лазурненської селищної територіальної громади Скадовського району Олександр Дудка погрожував вивозити у невідому напрямку місцевих мешканців, у яких немає російського паспорта. Дудка також погрожував, що люди без російського громадянства не зможуть отримувати гуманітарну допомогу та користуватися іншими соцпослугами. Колаборант також підтверджував, що батькам, які відмовляються віддавати дітей до російських шкіл, погрожують. У своєму відеозверненні Дудка й сам вдавався до тиску і погрожував батькам спочатку “адміністративною відповідальністю, а потім — кримінальною”.

Ще на початку серпня 2023-го дослідники Єльського університету оприлюднили доповідь, присвячену примусовій паспортизації українців, які опинилися в російській окупації. Як наголошувала команда Conflict Observatory, Росія систематично вдається до примусу й намагається позбавити людей української ідентичності. “...Тактики [РФ] порушують міжнародне право, включно з забороною дискримінувати людей, які живуть в умовах окупації, за національною ознакою і примушувати їх присягати на вірність окупаційній владі, що, згідно з Гаазькою та Женевською конвенціями, є незаконним”, — зазначали дослідники. Нагадаємо, що у статті 45 IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі чітко вказано: “забороняється примушувати жителів окупованої території присягати на вірність державі-супротивнику”.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися