MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

CБУ повідомила про підозру трьом охоронцям російської в’язниці у Горлівці, які могли катувати людей

10.01.2025   
Марина Гарєєва
За даними есбівців, підозрювані організовували так звані “прийомки”, коли упродовж першої доби ув’язнення “українських полонених забивали до напівсмерті спеціальними кийками ПР-73”. Детальніше — у статті.

Ілюстративне зображення / Shutterstock

Ілюстративне зображення / Shutterstock

Служба безпеки України зібрала доказову базу та заочно повідомила про підозру трьом охоронцям російської вʼязниці, яку представники РФ облаштували на тимчасово захопленій території Донецької області. Російських поплічників підозрюють у катуваннях українських військовополонених.

Як повідомила пресслужба СБУ в офіційному телеграм-каналі, фігурантами є троє мешканців Донеччини: Андрій Кононенко, Дмитро Андрєєв і Артем Карянов. За даними есбівців, на початку російського повномасштабного вторгнення підозрювані вступили до окупаційного “управління виконання покарань по ДНР”.

“Там їх призначили охоронцями російської катівні, яку рашисти облаштували на базі захопленої виправної колонії № 27 у Горлівці”, — мовиться у повідомленні СБУ.

У катівні підозрювані організовували так звані “прийомки”, коли упродовж першої доби ув’язнення “українських полонених забивали до напівсмерті спеціальними кийками ПР-73”.

2023 року у звіті Незалежної міжнародної комісії з розслідування порушень в Україні згадували сумнозвісну процедуру “прийомки”, з якої могло починатися незаконне ув’язнення. Постраждалі свідчили про ураження електрошокерами, побиття кийками, удушення поліетиленовими пакетами та примусове оголення на очах інших. Одного з постраждалих побили, “караючи за те, що він розмовляв українською мовою та не пам’ятав слова гімну Російської Федерації”. Інша постраждала розповіла, що через побої кілька разів втрачала свідомість, проте її приводили до тями й продовжували побиття, мовилося у звіті. ХПГ детально писала про це у статті “Катували електрострумом й називали це ‘дзвінком Путіну’”.

За даними військової контррозвідки СБУ, у такий спосіб представники РФ одразу намагалися психологічно зламати потерпілих та “вибити” з них згоду на співпрацю з Росією. Якщо затримані відмовлялися співпрацювати, зловмисники запроторювали їх до карцерів чи переповнених камер. Там незаконно увʼязнених людей залишали стояти упродовж тривалого часу, а також позбавляли їжі та води.

У пресслужбі СБУ також розповіли, що підозрювані вдавалися до ще одного виду тортур — імітації розстрілу. Потерпілих ставили до стіни та стріляли поруч із ними з вогнепальної зброї.  

На підставі зібраних доказів слідчі Служби безпеки заочно повідомили Андрєєву, Карянову та Кононенку про підозру за частиною другою статті 28 та частиною першою статті 438 Кримінального кодексу України (воєнні злочини, вчинені за попередньою змовою групою осіб).

Нині зловмисники можуть перебувати на тимчасово окупованій частині території Донеччини. Тривають комплексні заходи, щоби знайти їх і притягти до відповідальності. Розслідування проводили за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора.

Загальний контекст

На днях ХПГ писала, що українські правоохоронці повідомили про підозру посадовцю виправної колонії № 7 по Володимирській області, у якій “полонених українців примушували повністю роздягатися та нацьковували на них службових собак”. Ми також писали про громадянина РФ, якого заочно судитимуть. Під час російської окупації Липецької територіальної громади, що на Харківщині, він був “начальником” окупаційної поліції. Разом з російськими окупантами він влаштовував незаконно затриманим людям “банні дні”. Це катування полягало в тому, що на обличчя людини лили воду й тим самим блокували доступ повітря. Крім того, затриманих примушували перевдягатися у форму прикордонників або поліціянтів та брати участь в “армійських іграх”. Інший підозрюваний, співробітник регіонального управління ФСБ у Тюменській області, який міг катувати людей у Херсоні, під час так званих “допитів” бив потерпілих молотком і засипав щебінь до рота...

Як неодноразово наголошували в ООН, катування та нелюдське поводження становить організовану частину державної політики РФ. “Численні катівні, фінансовані російською державою, не випадкові, а радше є частиною ретельно продуманого та профінансованого плану, який має на меті знищення української національної та культурної ідентичності”, — наголошував Вейн Джордаш, керівник Mobile Justice Team, що разом з Офісом Генпрокурора України розслідувала імовірні злочини представників РФ та досліджувала мережу катівень на Херсонщині. Нагадаємо, що Харківська правозахисна група досліджувала мережу катівень на Харківщині та катування цивільних.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися