MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Підкинули заборонені книги та заарештували (оновлено)

06.02.2025   
Марина Гарєєва
Учора ефесбівці знову проводили масові обшуки у кримських татар, а незаконний “суд” виносив ухвали про арешт. Зібрали все, що наразі відомо, — у статті.

Емір Куртнезіров, Рустем Мустафаєв, Абібулла Смедляєв, Мирзаалі Тажибаєв. Фото “Кримської солідарності”.

Емір Куртнезіров, Рустем Мустафаєв, Абібулла Смедляєв, Мирзаалі Тажибаєв. Фото з фейсбук-сторінки журналістки та правозахисниці Лутфіє Зудієвої.

Рано-вранці 5 лютого представники РФ обшукували помешкання кримських татар, які мешкають у Джанкойському та Феодосійському (Кіровському) районах Криму. Про це на фейсбук-сторінках повідомляли активісти “Кримської солідарності”, правозахисниця та дружина політв’язня Муміне Салієва.

Зокрема обшуки відбулися у

  • Еміра Куртнезірова (сина політичного в’язня та імама Ремзі Куртнезірова, який мешкає у селі Лобанове),
  • Рустема Мустафаєва (батька трьох неповнолітніх дітей із села Істочне),
  • Абібулли Смедляєва (батька чотирьох неповнолітніх дітей з села Новокримське),
  • Мирзаалі Тажибаєва (який мешкає у селі Ярке Поле),
  • Бахтіяра Аблаєва (який мешкає у селі Ковильне).

Усіх їх затримали ефесбівці, писала Муміне Салієва. Тим часом пропагандистське агентство РІА “Новости Крым” сповіщало, нібито на півострові ФСБ викрила осередок “Хізб ут-Тахрір”...

От як розповідали про обшуки рідні затриманих. “Прийшли о четвертій годині ранку [за київським часом — близько третьої ранку], озброєні, підкинули літературу, перевернули догори дриґом весь будинок”, — казала сестра Еміра Куртнезірова, пані Еміне. Вона також нагадувала, що майже рік тому — п’ятого березня 2024 року — затримали її батька, який поки що перебуває під домашнім арештом.

Колишнього імама Ремзі Куртнезірова відправили під домашній арешт через численні хвороби: у чоловіка діагностували гіперінтенсивну хворобу третього ступеня, наслідки цереброваскулярної хвороби — патології, пов’язаної з головним мозком. Крім того, він переніс три інсульти та має цукровий діабет. 

“Сьогодні забрали нашого любого братика, він у нас один був... Місяць тому він одружився, новостворена родина, розлучили їх. Дружина залишилася сама. Це беззаконня, забирають ні в чому невинних”, — наголошувала пані Еміне. Дружина Еміра Куртнезірова, Сафіє Якубова, казала, що окупанти гучно грюкали у вікна, а коли Емір пішов відчиняти двері, його одразу вклали на підлогу й завели руки за спину. Силовики підкинули дві заборонені книги (“Халіфат” і “Аль-Ваъй”), які нібито “знайшли під ліжком”, підкреслювала пані Сафіє. Під час обшуків вони пильно вивчали документи й забрали ноутбук, телефони й барсетку, в якій могли бути документи.

Дружина Рустема Мустафаєва, пані Шефіка, казала, що російські силовики вдерлися до них додому о третій ранку, поки вони спали: імовірно, виламали замок у дверях. “Зачитали постанову та розпочали обшук. Я сказала, що у сина є захворювання, [встановлений] діагноз, попросила поводитися коректно. Наприкінці вони сказали, що чоловіка надовго забирають — дозволили йому взяти обмивання та прочитати намаз. Документи вони всі ретельно перевіряли, подивилися машину в гаражі, на горищі теж перевіряли. Чоловік не підписав нічого, сказав, що у присутності адвоката даватиме пояснення”, — цитувала Мустафаєву “Кримська солідарність”.

Муміне Салієва повідомляла, що в дитини затриманого Рустема Мустафаєва — розлад аутистичного спектра, що потребує тривалого та ретельного лікування й догляду. “Проте цей суттєвий чинник, як і по суті історії, життя всіх сімей, які потрапили до репресивного конвеєра, навряд чи хвилюють тих, хто фабрикують кримінальні справи проти кримських татар”, — наголошувала правозахисниця.

Щодо так званої “забороненої літератури” — під час обшуку на кухні силовики “знайшли” три книги біля опалювального котла, де родина зберігала дрова для печі. На книгах не було відбитків пальців Рустема, родині про них нічого не було відомо, казала дружина Мустафаєва. Імовірно, книги підкинули під час обшуку, адже після того як їх “знайшли”, обшук проводили вже не так ретельно.

Лініза Смедляєва, дружина Абібулли Смедляєва, казала, що ефесбівці перелізли через паркан, почали грюкати й світити ліхтарем у вікна, а потім питали, чому їм так довго не відчиняли… Ба більше, під час обшуку, поки частина зайд нишпорила у серванті, на дивані “з’явилися” дві книги. Цих книг не було у нас вдома, наголошувала пані Лініза. Вона також розповідала, як їй сказали, що чоловіка заберуть до СІЗО Сімферополя, проте не уточнювали, до якого саме. Лише попросили жінку зібрати теплий одяг та речі першої потреби.

Читайте також: Що відбувається у кримських СІЗО з українськими бранцями

Дружина Мирзаалі Тажибаєва, пані Гульнара, також казала, що до них прийшли близько десятка людей. Вони обнишпорили усі кімнати, проте нічого не знайшли, крім двох брошур, які родина раніше ніколи не бачила. Ефесбівці звинуватили Тажибаєва у розповсюдженні забороненої літератури. Мій чоловік не скоював ані політичних, ані релігійних злочинів, наголошувала пані Гульнара. “Під час свят він готував плов заради Аллаха, робив садак’а”, — казала вона журналістам “Кримської солідарності”.

Відео з розповідями рідних незаконно затриманих кримських татар були викладені на фейсбук-сторінці “Кримської солідарності” 5 лютого.

‘Судові засідання’

Учора у “Київському районному суді міста Сімферополя”, підконтрольному РФ, відбулися так звані “судові засідання” щодо обрання запобіжного заходу Еміру Куртнезірову, Рустему Мустафаєву та Абібуллі Смедляєву. Засідання “суду” відбувалися у закритому режимі, а співробітники окупаційної “поліції” півострова вимагали, аби люди, які приїхали підтримати кримських татар, розійшлися. Зрештою нелегітимний “суд” виніс ухвалу про арешт усіх трьох затриманих до 4 квітня 2025 року.

Фото з фейсбук-сторінки “Кримської солідарності”.

Фото з фейсбук-сторінки “Кримської солідарності”.

Адвокатка пана Еміра, Сафіє Шабанова, розповідала, що “сторона захисту просила обрати домашній арешт”. “Зобов’язалися, що Куртнезіров нікуди не сховається. У нього в Криму міцні соціальні зв’язки, є місце роботи, сім’я, старий батько. Однак ‘суд’ задовольнив клопотання слідчого”, — казала пані Сафіє.

Багатодітних батьків Рустема Мустафаєва та Абібуллу Смедляєва також відправили у СІЗО до 4 квітня цього року… Як зазначали у Центрі прав людини “ZMINA”, кримським татарам висунули обвинувачення у причетності до “Хізб ут-Тахрір” — політичної партії, яка визнана “терористичною організацією” лише за “законами” РФ.

Оновлено: Увечері 6 лютого “Кримська солідарність” повідомила, що запобіжні заходи обрали й Бахтіяру Аблаєву та Мирзаалі Тажибаєву. Нелегітимний “Київський райсуд” окупованого Сімферополя ухвалив постанову щодо їхнього арешту до 4 квітня 2025 року. Це рішення виніс окупаційний “суддя” Денис Діденко. Адвокат Еміль Курбедінов, який захищає Тажибаєва, зауважив, що він надав документи про хронічні захворювання свого підзахисного, а так звані “докази” сторони обвинувачення були “вибудувані на припущеннях якихось прихованих свідків”. Проте окупаційний “суд” не прийняв жодного з аргументів сторони захисту. 

Реакція правозахисників

“Хвиля обшуків демонструє сталу репресивну практику російської окупаційної адміністрації в Криму, що підтверджено в нещодавньому рішенні Європейського Суду з прав людини в справі ‘Україна проти РФ (щодо Криму)’, — мовиться у спільній заяві низки правозахисних організацій. — <...> Крім того, сам процес обшуку та затримання батьків агентами ФСБ має ознаки нелюдського поводження з дітьми, що підтверджується рішенням Європейського суду з прав людини в справі зі схожими обставинами ‘A v. Russia’”. Як наголошували правозахисники, російські окупанти судять кримських татар за “тероризм”, але насправді таке переслідування не має нічого спільного з боротьбою проти тероризму, адже у жодного із затриманих не знайшли зброї або вибухівки й не довели намір вчинити теракт будь-де у світі. “Чи не єдиними ‘доказами’ провини кримських татар є підкинута під час обшуків література, свідчення засекречених свідків, які пов’язані з ФСБ, та лінгвістичні експертизи, проведені особами, які співпрацюють з російськими спецслужбами”, — мовилося у заяві. 

У відповідь на вчорашні обшуки правозахисники закликали уряди іноземних держав та міжнародні організації, зокрема учасників Міжнародної Кримської платформи, ухвалити заяву з рішучим консолідованим протестом проти обшуків і затримань 5 лютого та запровадити персональні санкції проти усіх причетних до цих обшуків і затримань, а також збільшити всебічну, у тому числі й військову, підтримку України, необхідну для деокупації всіх територій України, включно з Кримським півостровом, адже “деокупація є обов’язковою умовою для захисту та відновлення прав людини”.

Крім того, правозахисники закликали:

  • надавати всебічну підтримку жертвам політичних репресій, їхнім родинам і адвокатам, які перебувають у Криму та на інших тимчасово окупованих територіях України;
  • продовжувати відстежувати й документувати порушення прав людини та міжнародні злочини, які представники РФ вчиняють на тимчасово окупованих територіях України, у тому числі в Криму, та включати їх до відповідних звітів щодо ситуації з правами людини в Україні;
  • посилити тиск на РФ, аби запобігти новим звірствам на ТОТ, та пришвидшити звільнення територій України;
  • сприяти створенню механізму, що дозволить притягти до відповідальності політичне та військове керівництво РФ за злочин агресії, учинений проти України, адже він є першопричиною всіх інших міжнародних злочинів, скоєних представниками РФ в Україні;
  • максимально використовувати як Міжнародну Кримську платформу, так і Міжнародну платформу за звільнення незаконно утримуваних Росією цивільних громадян України, а також механізми ООН, Ради Європи, ОБСЄ та інших міжнародних організацій, аби наблизити деокупацію та пришвидшити звільнення свавільно затриманих цивільних у Криму й на інших тимчасово окупованих територіях України;
  • сприяти розширенню учасників Міжнародної Кримської платформи та Міжнародної платформи за звільнення незаконно утримуваних Росією цивільних громадян України із залученням держав Азійсько-Тихоокеанського регіону, Близького Сходу, Африки та Латинської Америки;
  • сприяти розширенню мандата Реєстру збитків Ради Європи, аби охопити збитки, завдані діями РФ в Автономній Республіці Крим, місті Севастополі, Донецькій та Луганській областях з 2014 року.

З повним текстом заяви можна ознайомитися за покликанням.

Кримськотатарський Ресурсний Центр також засудив незаконні дії російських силовиків. “Подібна політика Російської Федерації є демонстрацією боротьби зі свободою слова та переконань, а також релігійними і політичними переконаннями людей в окупованому Криму”, — наголосили у КРЦ.

Обшуки у батька Сейтнебі Рамазанова

Вже сьогодні, 6 лютого 2025 року, представники РФ провели обшук у будинку кримського татарина, активіста Сейтнебі Рамазанова, який мешкає у селі Джерельне Сімферопольського району Криму. На щастя, чоловіка не затримали. “За попередніми даними, стосовно його сина — колишнього політвʼязня Ісмаїла Рамазанова, який зараз перебуває за межами Криму, проводять слідчі заходи”, — казав кореспондент “Кримської солідарності”. Вочевидь, через це й обшукували будинок батька колишнього політвʼязня. За словами Сейтнебі Рамазанова, силовики вилучили якісь документи його сина, а також фотографії та телефон, повідомляли журналісти.

Сейтнебі Рамазанов. Авторка фото: Олександра Єфименко.

Сейтнебі Рамазанов. Авторка фото: Олександра Єфименко.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися