MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Санкційна сокира в дії

14.02.2025   
Чому запроваджені цього тижня санкції проти Порошенка, Коломойського, Жеваго та Боголюбова порушують Закон “Про санкції”?

Фото від stevepb на Pixnio

Фото від stevepb на Pixnio

Ми про це вже писали — і у 2017 році, і у 2021-му. Але доводиться повторювати знову: політичний режим, який керується виключно політичною доцільністю, демонструючи зневагу до права, очікує нищівне фіаско.

13 лютого Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО щодо персональних санкцій проти Петра Порошенка, Ігоря Коломойського, Геннадія Боголюбова, Костянтина Жеваго та Віктора Медведчука.

“Йдеться про блокування активів, запобігання виведенню капіталів з України, застосовується заборона на здійснення оборонних закупівель, заборона на набуття земельних ділянок, позбавлення державних нагород та інші санкції. Всі вони перераховані в указі Президента, і я хочу підкреслити, що ці обмеження введено безстроково”, — заявив речник СБУ Артем Дехтяренко.

Що не так з цим рішенням з правового погляду? Директор ХПГ Євген Захаров аналізував застосування Закону “Про санкції” вісім років тому — тоді під санкційні обмеження потрапили 468 юридичних і 1228 фізичних осіб. А потім знову, у 2021 році... Сьогодні доводиться повертатися до цих текстів.

Відповідно до статті 5 Закону вони бувають секторальні — “щодо іноземної держави або невизначеного кола осіб певного виду діяльності”, та персональні — “щодо окремих іноземних юридичних осіб, юридичних осіб, які знаходяться під контролем іноземної юридичної особи чи фізичної особи-нерезидента, іноземців, осіб без громадянства, а також суб’єктів, які здійснюють терористичну діяльність”.

Санкції — це міжнародно-правовий механізм політичного характеру, який застосовується однією державою проти іншої держави, її фізичних та юридичних осіб, оскільки іншого способу боротьби з їх ворожим впливом просто немає. Закон “Про санкції” у другому читанні та в цілому було ухвалено 14 серпня 2014 року. Представляв його в парламенті тодішній прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк. Як свідчить стенограма засідання, на пряме запитання, чи будуть підлягати санкціям громадяни України, як було вказане в законопроєкті на першому читанні, Яценюк відповів: “Санкції стосуються тільки держави-агресора, тільки іноземних суб’єктів підприємницької діяльності, тільки іноземних компаній, іноземної агентури і всякої іншої гидоти, яка не дає можливості Україні жити”. Тобто воля законодавця є очевидною: громадяни України та зареєстровані в Україні юридичні особи санкціям не мають підлягати.

З чотирьох осіб, які потрапили під санкції, лише Коломойський має паспорт іншої держави. Троє — громадяни України. Закон не містить жодної вказівки, що санкції можуть застосовуватися відносно громадян України та українських юридичних осіб. Єдина можливість для цього вбачається у тлумаченні вислову “а також суб’єктів, які здійснюють терористичну діяльність”, що тут маються на увазі й громадяни України та українські юридичні особи. В таких випадках необхідні неспростовні докази причетності до терористичної діяльності, щоб переконати в обґрунтованості такого рішення: необхідність захисту національної безпеки, суверенітету та територіальної цілісності змусила запровадити санкції.

Для громадян України та українських юридичних осіб є різні механізми притягнення до відповідальності — від адміністративних до кримінально-правових, і застосування для них санкцій означає цілковиту недовіру керівництва держави до національної правоохоронної та судової систем, які нездатні кваліфікувати правопорушення, зібрати докази й довести справу до законного та справедливого рішення суду, ухваленого в змагальному процесі.

Ті самі міркування стосуються не тільки громадян та їх активів, а всіх, хто перебуває під юрисдикцією України — іноземців та осіб без громадянства. Якщо їхня діяльність є шкідливою та ворожою, вона повинна стати предметом розгляду правоохоронних органів та суду, а не припинятися санкціями. Намагання простими діями розв’язувати складні проблеми може здаватися ефективним засобом, але нетривалий час, оскільки ці проблеми будуть тільки загострюватися і породжувати нові негативні наслідки.

Цікаво, що комплекс запроваджених рішенням РНБО правообмежень майже такий же, як і в “іноземних агентів” у РФ. Нагадаємо, там “іноземним агентом” легко може стати будь-який неугодний владі громадянин — необов’язково навіть якось контактувати з іншими державами. Але ж, як казав другий президент, Україна не Росія. Правда?


Українські правозахисні організації оприлюднили спільну заяву, в якій наголосили: Указ Президента України №81/2025 Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 12 лютого 2025 року “Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)” на основі рішення РНБО від 12 лютого 2025 року є політичним переслідуванням опозиції та узурпацією влади, адже Президент в порушення Конституції України привласнив повноваження судової гілки влади.

 Поділитися