‘Атакувати ядерний об’єкт абсолютно неприпустимо’, — Рафаель Ґроссі
Три осередки тління
Нині на Чорнобильській АЕС триває ліквідація наслідків удару по укриттю. Як 17 лютого повідомили у Державному агентстві України з питань управління зоною відчуження, станом на 13 годину дня 17 лютого було зафіксовано три осередки тління.
“Працюють дві групи верхолазів (по чотири особи), третя група закріплюється для часткового розкриття конструкцій укриття та гасіння осередків тління”, — зазначало відомство у фейсбуці.
Крім того, були прокладені робочі лінії на п’ять стволів, а ситуацію моніторять за допомогою БпЛА з тепловізором. Від ДСНС залучили 91 людину та 18 одиниць техніки.
“Погіршення радіаційної обстановки на проммайданчику НБК-ОУ та в цілому на ДСП ЧАЕС не зафіксовано. Виходу радіоактивних продуктів за встановлені межі не виявлено”, — мовиться у тому ж фейсбук-дописі агентства від 17 лютого 2025 року.
Подальша нестабільність конструкцій у старому саркофазі
Тим часом голова Держатомрегулювання Олег Коріков зауважував, що після російської атаки гостро постало питання щодо нестабільності конструкцій у старому саркофазі. Як пояснив Коріков під час брифінгу в Медіацентрі Україна, старий саркофаг (відомий як “Укриття”) був зведений ще у 1986 році та має нестабільні конструкції. Раніше ці конструкції стабілізували, і до 2023 року вони вважалися безпечними. До цього часу експлуатаційна організація мала розробити та вжити комплекс заходів або зі стабілізації конструкцій, або з демонтажу. Цього не було зроблено, у тому числі й через пандемію COVID-19, брак коштів і повномасштабну війну РФ, а зважаючи на те, що старий саркофаг накриває Новий Безпечний Конфайнмент, роботи відклали до 2029 року, казав Коріков.
Російська атака змінила ситуацію, адже дрон пошкодив конструкцію Арки Нового Безпечного Конфайнменту (НБК), спричинив пожежі та серйозно пошкодив оболонку. Коріков підтвердив, що були пошкоджені обидві оболонки конструкції: і внутрішня, і зовнішня (ми писали про це у попередній статті) та вантажопідіймальне обладнання, яке мало б, зокрема, використовуватися для демонтажу. Крім того, зараз не працюють системи вентиляції, є проблеми з електропостачанням.
З огляду на це конфайнмент фактично не виконує покладеної на нього бар’єрної функції, не забезпечує ізоляції, а тому “питання небезпек від нестабільних конструкцій набуває резонансу”. “Це питання дуже термінове, ми поки що не можемо надати цьому оцінку, оскільки ще не завершена ліквідація наслідків руйнувань”, — каже голова Держатомрегулювання. Вже коли наслідки російської атаки ліквідують, можна буде розуміти, у якому напрямку рухатися далі, каже Коріков.
Серйозний інцидент
Експерти Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) також зафіксували, що російський дрон пошкодив як зовнішню, так і внутрішню оболонки Арки. Там утворився отвір, діаметр якого сягає приблизно шести метрів, також пошкоджене деяке обладнання та електричні кабелі. Проте опорні балки не зазнали значних пошкоджень, мовилося в заяві МАГАТЕ.
У МАГАТЕ також зазначали, що ремонт укриття має розпочатися після того, як повністю загасять пожежі, та підтверджували повідомлення української влади, що рівень радіації на місці не змінився. Крім цього, Україна повідомляла МАГАТЕ, що встановлять додаткові датчики для вимірювання потужності доз радіації та аерозольної концентрації поблизу місця атаки.
“Вочевидь, це був дуже серйозний інцидент, коли безпілотний літальний апарат вдарив і пошкодив велику захисну споруду на одному з найбільших ядерних об’єктів. Як я неодноразово заявляв під час цієї руйнівної війни, атака на ядерний об’єкт є абсолютно неприпустимою, цього ніколи не повинно статися”, — наголошував гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі.
Раніше голова Державного агентства України з управління зоною відчуження (ДАЗВ) Григорій Іщенко казав, що “плачевних наслідків” на Чорнобильській АЕС вдалося уникнути. Проте якби російський дрон влучив на 15 метрів далі, все могло б бути набагато гірше, адже тоді дрон влучив би у старий саркофаг енергоблока. Ми детально писали про це, висвітлювали подробиці російського удару по ЧАЕС і згадували інші випадки ядерного терору РФ у матеріалі.
Реакція МЗС України
Після того як РФ вдарила по Новому Безпечному Конфайнменту над четвертим енергоблоком ЧАЕС, у Міністерстві закордонних справ України підкреслили, що Росія б’є “по цивільній ядерній інфраструктурі”.
“Це чергова ескалація ядерного тероризму з боку Росії, яка не вперше вчиняє подібні злочини у ході своєї загарбницької війни проти України. Світ уже неодноразово бачив, як Росія цілеспрямовано знищує українські міста, вбиває дітей, стирає з лиця землі критичну цивільну інфраструктуру. ЧАЕС — це цивільний ядерний об’єкт, виведений з експлуатації внаслідок найстрашнішої техногенної катастрофи людства. Будь-який удар по ньому чи Чорнобильській зоні — це напад не лише на Україну, а й на світову ядерну безпеку”, — наголосили в МЗС.
Там також нагадали, що Росія “продовжує утримувати в заручниках Запорізьку АЕС”, яка є найбільшою атомною станцією Європи. Разом із ЗАЕС Росія утримує в заручниках “тисячі українських працівників, які щодня вимушені запобігати новій катастрофі”, перебуваючи в умовах окупації та терору. Крім того, окупувавши Запорізьку АЕС, Росія контролює тисячі тонн ядерного матеріалу.
“Неприпустимо, що на тлі цих злочинів представники російського атомного сектору, які консультують російську армію щодо ударів по українській ядерній інфраструктурі, продовжують брати участь у міжнародних форумах, просувати російські ядерні технології та навіть залишатися в керівних органах міжнародних структур у ядерній сфері”, — зауважили у МЗС.
З огляду на все це у Міністерстві закордонних справ заявили, що Україна “наполягає на повній ізоляції Росії у сфері ядерної енергетики та на виключенні її представників із керівної ланки міжнародних організацій”.
Україна ще порушить тему російських загроз світовій ядерній безпеці, маніпуляцій та тиску на авторитет МАГАТЕ на наступному засіданні Ради керуючих МАГАТЕ, повідомили у МЗС і закликали міжнародну спільноту “негайно посилити тиск на Росію та притягнути її до відповідальності за цей та інші акти ядерного тероризму”.