Два роки інкомунікадо: окупанти засудили українську студентку
Як повідомляє телеграм-канал “Трибунал. Кримський епізод”, дівчину обвинуватили у шпигунстві — буцімто вона збирала інформацію про рух і місця дислокації російської військової техніки.
Ми розповідали про обставини її викрадення з села Агаймани Іванівської громади на Херсонщині. Окупанти забрали її за доносом 9 листопада 2022 року. Таким чином росіяни, ймовірно, намагалися примусити до співпраці її бабусю, директорку місцевої школи. “Працівники нашої школи та дитсадка ‘Барвінок’ не захотіли співпрацювати з окупаційною владою. Через це гауляйтерка села тепер погрожує всім насильно депортувати їхніх неповнолітніх дітей до Росії, а їх самих відправити ‘на підвал’ за непокору. Через це зараз в Агайманах чергова хвиля виїзду людей з окупації”, — цитували журналісти “Центр журналістських розслідувань” місцевих мешканців.
У грудні 2022 року їй дозволили зателефонувати батькам. Незабаром у російських пропагандистських ЗМІ оприлюднили відео: заплакана дівчина тремтячим голосом кається за те, що “передавала українській стороні координати розташування особового складу ВС Росії”. А далі — тиша на довгих два роки. Єдина інформація, яку знали рідні, — те, що принаймні з серпня 2023 року дівчину тримали в Сімферопольському СІЗО.
У жовтні минулого року ФСБ відзвітувалося про затримання “української шпигунки” на окупованій Херсонщині. Правозахисники тоді запідозрили, що йшлося саме про Ганну, принаймні сходився рік народження. І саме в жовтні стало відомо, що проти Ганни порушено кримінальну справу за ст. 276 КК РФ — Шпигунство.
Минулого тижня стало відомо, що окупаційний “Херсонський обласний суд” засудив дівчину на десять років.
Кількість затримань цивільних на окупованих територіях зростає щодня. Кілька днів тому стало відомо про інший вирок. Як розповіли в Кримській правозахисній групі, так званий “Севастопольський міський суд” відправив за ґрати на п’ять років три місяці жительку Севастополя — буцімто вона співпрацювала з українськими спецслужбами. Її ім’я не називається.
“Контакт із представниками спецслужб України жінка встановила через месенджер ‘Телеграм’. Діючи за їхнім завданням, вона збирала та передавала відомості про діяльність Збройних Сил Росії на території Севастополя”, — цитують правозахисники повідомлення окупаційного “управління ФСБ по Чорноморському флоту”. 10 лютого окупаційний “третій апеляційний суд загальної юрисдикції” залишив вирок без змін.
Тим часом очільник Запорізької ОДА Іван Федоров повідомив про переслідування цивільних на окупованій частині регіону.
Він розповів про затримання 43-річного мешканця Токмака. Через тогорічний коментар у соцмережах його звинувачують у закликах до терористичної діяльності. Це загрожує йому сьома роками ув’язнення.
“Двох мешканок Мелітополя звинуватили в ‘державній зраді’. Нібито жінки фінансували ЗСУ. Тож їм загрожує до 20 років позбавлення волі, — розповів Іван Федоров. — 35-річного бердянця викрали і звинуватили в участі в ‘теракті’ — підриві автівки місцевого зрадника. Чоловікові загрожує колонія суворого режиму”.
Ми багато розповідали, як росіяни роблять з українських цивільних “терористів” і “шпигунів”. Людей викрадають, утримують без доступу до адвоката і зв’язку з рідними, залякують, катують доти, доки людина не погоджується зізнатися в будь-чому — аби тільки припинити тортури.
Парламентська асамблея Ради Європи звертала увагу на велику кількість насильницьких зникнень на окупованих РФ українських землях. “Ця практика також може становити злочин проти людяності, якщо вона вчиняється в рамках широкомасштабного чи систематичного нападу на цивільне населення”, — зазначали парламентарі. В ПАРЄ також нагадали Росії, що “українські цивільні особи, затримані з метою кримінального переслідування або ув’язнені у зв’язку війною РФ проти України, користуються відповідними правами та гарантіями, відповідно до IV Женевської конвенції та Додаткового протоколу I, а також МПГПП”.