Кулеметне гніздо біля будинку та відмова приймати у пологовому без російського паспорта
Обшуки та психологічне насильство
Днями з окупованих Росією територій до вільної України вдалося повернути девʼятьох українських дітей.
Про це 9 травня повідомили засновник організації “Save Ukraine” Микола Кулеба та ініціатива Президента України “Bring Kids Back UA”, завдяки яким вдалося повернути малечу з російської окупації. Як зазначав Микола Кулеба, “цього разу рятувальна місія була особливо складною”.
Команди “Save Ukraine” та “Bring Kids Back UA” розповіли про деяких дітей, яких вдалося врятувати. Усі імена дітей були змінені заради їхньої безпеки.
Зокрема, з російської окупації вдалося повернути 14-річного Дмитра. Російські загарбники облаштували кулеметне гніздо майже біля будинку 14-річного хлопця, тож він і його родина жили у постійному страху через стрільбу. У школі підлітка змушували співати російські пісні, зокрема “Катюшу”, а на уроках ОБЗР (російською це — “основы безопасности и защиты Родины”) Дмитро мав розбирати автомати й метати гранати. Крім того, деяких однокласників Дмитра російські загарбники вивозили до таборів у Росії, де “вагнерівці” готували підлітків до війни.
Анжела, мати іншої дитини, маленької Катрусі, мусила оформити російські документи, інакше могла б втратити дитину. “Вагітність Анжели проходила важко, їй мали робити кесарів розтин, але без паспорта РФ жінку просто відмовлялися приймати до пологового. Зробити російське ‘громадянство’ мама змушена була й іншим дітям, щоб їх не забрали у дитячий будинок”, — розповідав Микола Кулеба в офіційному телеграм-каналі.
Рідний дім Стаса Росія окупувала, коли хлопцю було дев’ять років. На уроках музики Стас пропонував замінити російські пісні на українські. Хлопець потерпав через свою проукраїнську позицію: однолітки цькували дитину, а вчителі підтримували булінг. Ба більше, до дитини приходили ефесбівці: перевернули все вдома догори дриґом, погрожували матері, що відберуть у неї сина. “Проте Стас все одно категорично відмовлявся брати участь у мілітаризованих шкільних заходах і співати гімн РФ. Натомість хлопець почав займатися боксом”, — ділився Кулеба ще однією історією дитячого спротиву.
Іншу підлітку, 16-річну Мілену, яка у цей час була вагітна, росіяни забирали “на допит” і залякували неповнолітню дівчину зґвалтуванням та повішанням. Потім російські загарбники змушували дівчину на колінах просити пробачення у Росії, аби її не депортували. Мілену також не приймали у пологовому, поки вона не оформила російський паспорт. Її новонародженому сину загарбники видали російське свідоцтво про народження.
“Жахи, які українські діти переживають у рідному, але окупованому росіянами домі, дуже часто поза межею будь-якої людяності. І все це для того, щоб начисто стерти їхню ідентичність і змусити їх стати частиною кровожерливої російської системи”, — підсумував Микола Кулеба та зауважив, що їхній команді вже вдалося повернути до вільної України 639 дітей, у тому числі 141 сироту.
Шестеро дітей, яких повернули на початку травня
На початку цього травня на підконтрольну територію України вдалося повернути шістьох дітей. Це повернення відбулося у межах ініціативи Президента “Bring Kids Back UA” та за сприяння Офісу Омбудсмана України й Катару.
Команда “Bring Kids Back UA” розповідала про деяких з дітей. Їхні імена були змінені з міркувань безпеки. Зокрема, до України вдалося повернути дівчинку Марію та її маму, які також були змушені отримати російські документи, адже без них не могли залагодити навіть побутові питання. Батько Марії помер, а вона сама і її мама перебували “під постійним тиском окупаційної адміністрації”. Російські загарбники також погрожували матері, що заберуть у неї дитину, якщо Марія не піде до російської школи. “Зрештою ситуація стала настільки критичною, що родина змушена була звернутися по допомогу для евакуації”, — мовилося у фейсбук-дописі “Bring Kids Back UA” від 2 травня цього року.
На початку травня також вдалося врятувати брата й сестру та їхніх батьків. У “Bring Kids Back UA” повідомляли, що молодша дитина мала проблеми зі здоров’ям, проте не мала доступу до необхідної медичної допомоги. Родина неодноразово намагалася виїхати з російської окупації самостійно, проте це було практично неможливо зробити без російських документів.
На щастя, усі діти опинилися у безпеці на підконтрольній території України й отримували допомогу з реабілітації та адаптації до нового життя.
Незаконна паспортизація і мілітаризація
Наприкінці квітня ми писали, що до України вдалося повернути 12 дітей. Тоді до вільної України вдалося повернути хлопця з багатодітної родини, якому представники РФ погрожували інтернатом і якого незаконно поставили на військовий облік і вже визначили військову спеціальність. Крім того, наприкінці цього квітня вдалося повернути дітей, чиїм батькам систематично відмовляли в роботі через українські документи. Російські окупанти змушували дітей співати гімн РФ, носити краватки кольорів російського прапора й знімати пропагандистські відео. Більше про порушення прав українських дітей Росією і Білоруссю можна прочитати у нашій рубриці.
Нагадаємо, що відкрита, прихована й насильницька мобілізація, до якої вдається РФ на тимчасово окупованих територіях України, порушує міжнародне гуманітарне право, зокрема статтю 51 IV Женевської конвенції. Відповідно до неї, державі-окупанту заборонено примушувати цивільне населення окупованої території служити в збройних (або допоміжних) силах держави-окупанта. Будь-який тиск або пропаганда на користь добровільного вступу до армії також заборонені, а призов мешканців тимчасово окупованих територій до лав загарбницької армії є воєнним злочином.
Так само незаконною є і примусова паспортизація мешканців тимчасово окупованих територій, яку постійно проводить Росія. Ми неодноразово писали про такі випадки. 6 лютого цього року у Центрі національного спротиву сповіщали, що МВС Росії оприлюднило інформацію щодо завершення незаконної паспортизації мешканців тимчасово окупованих територій України. За словами заступника міністра внутрішніх справ РФ Олександра Горового, упродовж минулого року на ТОТ Сходу та Півдня України було “успішно завершено” видачу російських паспортів. Як пояснювали у ЦНС, відповідно до російського законодавства, мешканці тимчасово окупованих територій, які не отримали паспорти країни-окупанта, будуть визнані “іноземцями”. “Це означає, що окупаційна адміністрація матиме формальне підґрунтя для масових депортацій або інших форм репресій” щодо таких людей. До прикладу, так звані “іноземці”, а насправді українці, які відмовилися від громадянства країни-окупанта, зможуть перебувати на території РФ не більше 90 днів, після чого їх можуть або примусово депортувати на територію РФ, або затримати та чинити тиск. “Таким чином, примусова паспортизація є не лише інструментом асиміляції, а й способом обліку населення на ТОТ”, — наголошували у ЦНС.
7 лютого цього року Головне управління розвідки Міноборони України повідомляло, що у межах процесу примусової паспортизації на тимчасово окупованих територіях України Росія розпорядилася заборонити продавати в аптеках життєво важливі препарати людям без російських паспортів. Зокрема, під заборону потрапили інсулін та ліки для щитоподібної залози. Щобільше, з лютого 2025 року російські окупаційні адміністрації забороняють надавати медичну допомогу усім, хто відмовилися від незаконного набуття громадянства держави-агресора, а від початку цього року людям похилого віку припинили виплачувати пенсії, якщо в них немає російських паспортів.
Ми також розповідали, як у серпні 2023-го нелегітимний голова Лазурненської селищної територіальної громади Скадовського району Олександр Дудка погрожував вивозити у невідому напрямку місцевих мешканців без російських паспортів і підтверджував, що такі люди залишаться без ліків. Раніше ми також повідомляли, що росіяни не видавали ліки (зокрема інсулін), якщо в людини не було російського громадянства. Людям з українськими паспортами погрожували катуваннями; їх позбавляли необхідних для життя послуг, до них могли відмовитися виїздити не лише лікарі, а й пожежники; їм не виплачували пенсію; вони не могли вільно пересуватися та влаштуватися на роботу тощо. Мешканців ТОТ без російських паспортів шантажували, дітям обіцяли не видати документи про освіту, а батьків — позбавити батьківських прав, людям також погрожували, що реєстрацію їхнього проживання визнають недійсною, а їх позбавлять майна. Ще на початку серпня 2023-го дослідники Єльського університету оприлюднили доповідь, присвячену примусовій паспортизації українців, які опинилися в російській окупації. Як наголошувала команда Conflict Observatory, Росія систематично вдається до примусу й намагається позбавити людей української ідентичності. При цьому у статті 45 IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі чітко вказано: “забороняється примушувати жителів окупованої території присягати на вірність державі-супротивнику”.