MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

‘Тривожна кампанія примусу’: у США заявили про системні спроби РФ паспортизувати мешканців тимчасово окупованих територій

04.08.2023   
Марина Гарєєва
2-го серпня дослідники Єльського університету оприлюднили доповідь, присвячену примусовій паспортизації українців, які опинилися в російській окупації. Що з’ясувала команда Conflict Observatory та які ризики постають перед людьми, що відмовляються присягати на вірність країні-агресору, — у статті ХПГ.

Ілюстративне зображення

Ілюстративне зображення

Українці, які опинилися в російській окупації та відмовляються від громадянства РФ, наражають себе на небезпеку, в тому числі й депортацію, говорять американські дослідники.

При цьому Росія систематично вдається до примусу: змушує мешканців тимчасово окупованих територій Луганської, Донецької, Херсонської і Запорізької областей отримати громадянство країни-агресора й намагається позбавити їх української ідентичності.

Про це йдеться у звіті Conflict Observatory, який 2-го серпня оприлюднила команда Лабораторії гуманітарних досліджень Школи громадського здоров’я Єльського університету.

“У доповіді детально описана тривожна кампанія, спрямована на те, щоб змусити жителів прийняти російське громадянство, — цитує речника Держдепартаменту Метью Міллера Радіо Свобода. — Ті, хто відмовляються це зробити, стикаються з обмеженням доступу до державних послуг, працевлаштування, права на власність, що впливає на їхню мобільність, здоров’я та засоби до існування”.

Ще більші труднощі можуть спіткати батьків, діти яких народилися на окупованих РФ територіях України, каже Міллер. Якщо батьки відмовляються оформляти своїм дітям російське громадянство, вони мають обмежений доступ до батьківської допомоги. Окрім цього, як зауважив речник Держдепартаменту, подекуди представники РФ погрожують батькам “втратою опіки над дітьми й можливою депортацією до Росії”.

Міллер також відмітив, що тактика, до якої Росія вже вдавалася в Грузії, також слугує приводом для подальшого просування “імперських амбіцій” Кремля.

При цьому речник Держдепартаменту підкреслив, що українці, які наразі перебувають у російській окупації, “є і залишаться” громадянами України.

“Санкціоноване державою [агресором] залякування не змінить фактів. Кожен дюйм території України є і залишиться Україною”, — наголосив Міллер.

Погрози й залякування

Всебічно проаналізувавши дані з відкритих джерел, дослідники визначили закони й своєрідні тактики, до яких вдається Кремль, аби унеможливити виживання мешканців окупованих територій, які відмовляються від російського паспорта.

Мешканці окупованих територій Луганщини, Донеччини, Херсонщини та Запоріжжя, які не бажають змінювати громадянство, “зазнають погроз і залякувань, їх обмежують в отриманні гуманітарної допомоги та засобів першої необхідності, можуть затримати чи депортувати — усе це спрямовано на те, аби змусити їх стати громадянами РФ”, кажуть дослідники.

Читайте також: В ООН підтвердили понад 800 випадків свавільних затримань цивільних під час російської окупації

У звіті зазначено, що усе це відбувається паралельно з незаконною паспортизацією в тимчасово окупованому Криму. “Ці закони й тактики [РФ] порушують міжнародне право, включно з забороною дискримінувати людей, які живуть в умовах окупації, за національною ознакою і примушувати їх присягати на вірність окупаційній владі, що, згідно з Гаазькою та Женевською конвенціями, є незаконним”.

Як відмітив виконавчий директор Лабораторії гуманітарних досліджень Натаніель Реймонд, українці, які опинилися в російській окупації, фактично не мають іншого вибору й змушені отримати російський паспорт, якщо хочуть вижити.

Утиски й обмеження

У доповіді детально описані основні утиски, яких зазнають мешканці окупованих територій, які хочуть зберегти українське громадянство.

Перш за все, людину, яка відмовляється від російського паспорта, можуть утискати в задоволенні базових потреб. Без російського громадянства людина не зможе вести бізнес, користуватися земельними ділянками, отримувати пенсійні виплати, гуманітарну допомогу чи допомогу при народженні дитини, навчатися чи працювати як підприємець чи держслужбовець. На жаль, це далеко не повний список утисків і обмежень, які застосовує країна-терорист, аби примусово паспортизувати мешканців окупованих територій.

Аби оформити пенсію, мешканці ТОТ повинні мати російський паспорт. Світлина з телеграм-каналу незаконної влади Костянтинівської громади, оприлюднена Центром журналістських розслідувань.

Аби оформити пенсію, мешканці ТОТ повинні мати російський паспорт. Світлина з телеграм-каналу незаконної влади Костянтинівської громади, оприлюднена Центром журналістських розслідувань.

При цьому людей, які не погоджуються присягати на вірність країні-окупанту, можуть піддавати фізичному й психологічному насильству.

Без медичної допомоги та з обов’язковим полісом

Щобільше, людина без російського паспорта може не отримувати медичну допомогу. Таким чином вразливі верстви населення (літні люди, люди з хронічними захворюваннями, інвалідністю або люди, які мають невисокі прибутки та потребують державних виплат) можуть просто загинути, особливо якщо у них немає змоги виїхати з окупованих Росією міст і селищ.

Ілюстративне зображення. Так звана “мобільна бригада” приходить до людей додому й видає російські паспорти на окупованій Мелітопольщині. Світлина: скрин з відео окупаційного телеграм-каналу, оприлюднена Центром журналістських розслідувань.

Ілюстративне зображення. Так звана “мобільна бригада” приходить до людей додому й видає російські паспорти на окупованій Мелітопольщині. Світлина: скрин з відео окупаційного телеграм-каналу, оприлюднена Центром журналістських розслідувань.

Харківська правозахисна група писала, що на окупованих територіях Запорізької області росіяни не видають ліки (зокрема інсулін), якщо в людини немає російського громадянства, погрожують катуваннями та позбавляють людей необхідних для життя послуг, погрожують не видати документи про освіту і таке інше. Як наголошував міський голова Мелітополя Іван Федоров, “мешканців ТОТ ставлять перед вибором — або російський паспорт, або існування за межею виживання”.

У доповіді згадується той факт, що на окупованих частинах Запорізької та Херсонської областей під час кампанії примусової паспортизації особливу увагу приділяли тому, що російське громадянство мають отримати люди з інвалідністю.

У травні 2023-го віцепрем’єрка РФ Тетяна Голікова оголосила, що всі мешканці тимчасово окупованих територій України повинні до кінця 2023-го року мати поліс обов’язкового медичного страхування (ОМС), який неможливо отримати без російського паспорта. Те саме стосується і неповнолітніх: адже діти, які не досягли 14-річного віку, можуть отримати таке страхування, лише якщо в їхніх батьків є російський паспорт. Дітям від 14 до 18 років необхідно самим мати російський паспорт.

Без роботи, автівок і майна

Окрім цього, люди з українським громадянством фактично позбавлені усіх соціальних виплат й обмежені в працевлаштуванні. Зокрема, так відбувалося з вчителями в Маріупольському районі Донецької області та фермерами на окупованих територіях Запорізької області. Останні мали перереєструвати власне господарство, а для цього повинні були отримати паспорт країни-агресора. Без російського громадянства підконтрольна РФ окупаційна влада відмовлялася видавати дозволи-перепустки, потрібні для транспортування агропродукції, фактично лишаючи людей без засобів для існування.

На додачу мешканці підконтрольних РФ територій України без російського громадянства можуть втратити доступ до послуг міських служб. До прикладу, на окупованих територіях Херсонської області російський паспорт необхідний для реєстрації автомобіля, отримання чи відновлення водійських прав. На підконтрольних РФ областях Запоріжжя водійські права та реєстрації авто мають бути змінені на нові до 1-го січня 2026-го року. Таким чином усі, хто до цього часу не отримають російського громадянства, не зможуть скористатися навіть власним автотранспортом.

На окупованій частині Запорізької області росіяни також примушували людей переукладати договори про постачання електроенергії, вимагаючи для цього російські “документи”. “Для переукладення договору необхідно мати російські ‘паспорт’, ‘ідентифікаційний код’ та ‘документи на право власності на житло’, — повідомляли у Центрі національного спротиву. — Окупанти дають 30 днів на оформлення усіх документів та переукладення угоди, інакше будуть відключати квартири від електроенергії”.

Окрім цього, люди з українськими паспортами можуть постраждати від арешту майна. У доповіді наводиться випадок одного фермера з Мелітополя, в якого росіяни конфіскували землю після того, як він відмовився отримувати громадянство РФ. Інша фермерка з того ж таки Мелітополя говорила, що її родині погрожували такою конфіскацією. Як повідомляла експертка Донбас SOS Віолета Артемчук, подібні випадки відбувалися і в Херсонській області, де фермерам, які орендували земельні паї, потрібно було отримати російські паспорти, аби продовжити термін оренди. 

“Неблагонадійні” 

Наостанок, мешканців окупованих територій можуть депортувати й змусити проходити процедуру фільтрації. За даними правозахисної організації Human Rights Watch, підконтрольна РФ окупаційна влада створила список “неблагонадійних” мешканців тимчасово окупованих територій, які зазнають тиску та дії яких пильно відстежуються. Одним із критеріїв такої “неблагонадійності” була відмова отримувати російське громадянство.

У липні 2023-го начальник міської військової адміністрації Токмака Олександр Чуб також повідомляв, що на окупованій частині Запорізької області російські військові зупиняють місцевих жителів на блокпостах і перевіряють наявність російських паспортів. При цьому українські документи росіяни показово знищують — рвуть на очах людей.


Як неодноразово наголошували правозахисники, відповідно до норм міжнародного права, за примусову паспортизацію має відповідати країна-агресор, а не ті, хто в умовах окупації був змушений отримати паспорти країни-окупанта. Своєю чергою у статті 45 IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі чітко вказана заборона:

“Забороняється примушувати жителів окупованої території присягати на вірність державі-супротивнику”, — зазначено у Конвенції.

Більше про правовий вимір й інші випадки примусової паспортизації можна прочитати у нещодавній статті ХПГ, доступній за посиланням.

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися