MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Маєш паспорт — живи: в окупованому Запоріжжі росіяни не видають інсулін, якщо в людини немає паспорта РФ

05.06.2023   
Марина Гарєєва
Росіяни не видають ліки навіть хворим на діабет дітям. Окрім цього, дітям, у яких немає російського громадянства, можуть відмовити у наданні невідкладної медичної допомоги. Детальніше про спроби паспортизувати тимчасово окуповану Запорізьку область та порушення прав людини на інших ТОТ — у статті ХПГ.

Ілюстративне зображення. Так звана “мобільна бригада” приходить до людей додому й видає російські паспорти на окупованій Мелітопольщині. Світлина: скрин з відео окупаційного телеграм-каналу, оприлюднена Центром журналістських розслідувань.

Ілюстративне зображення. Так звана “мобільна бригада” приходить до людей додому й видає російські паспорти на окупованій Мелітопольщині. Світлина: скрин з відео окупаційного телеграм-каналу, оприлюднена Центром журналістських розслідувань.

Хворі на діабет, які опинилися в російській окупації у Запорізькій області, можуть отримати необхідні ліки лише за наявності російського паспорта.

Про черговий злочин РФ проти мирного населення повідомили у Центрі національного спротиву.

“На тимчасово окупованих територіях Запорізької області хворі на цукровий діабет не можуть отримати інсулін, якщо в них немає російських паспортів”, — розповіли у ЦНС.

Там наголосили, що російські окупанти не видають інсулін навіть тим громадянам України, які потребують його для лікування дітей.

Таким чином представники РФ намагаються примусити мешканців окупованих територій отримувати російські паспорти, зазначили у ЦНС.

Вочевидь, практика не надавати лікарську допомогу стає поширеною на ТОТ Запоріжжя. 3-го червня 2023-го року видання “РІА-Мелітополь” повідомило про ще один кричущий випадок, що стався під час виклику швидкої допомоги. У окупованому Мелітополі лікар відмовився госпіталізувати дитину, бо в тої не було російського паспорта.

У телеграм-каналі видання журналісти розповіли, що в дитини була підозра на перелом гомілки та можливий струс мозку. Проте, прибувши до дитини, лікар швидкої передусім запитав, яке в неї громадянство. За інформацією “РІА-Мелітополь”, перед тим як почати огляд лікар почав… Допитувати дитину. Спочатку спитав, де працюють батьки, потім поцікавився, що в родині говорять про наступ українських Збройних Сил. Зрештою дитину відмовилися госпіталізувати.

Як зауважили журналісти, “явище відмови в госпіталізації через відсутність рашистського аусвайса в Мелітополі вже перестає бути винятком, а переходить у систему”.

Примусова паспортизація на тимчасово окупованих територіях Запорізької області

У травні 2023-го року міський голова Мелітополя Іван Федоров наголошував, що “мешканців ТОТ ставлять перед вибором — або російський паспорт, або існування за межею виживання”. Тоді очільник окупованого міста розповідав, що представники РФ шантажують українців на різних рівнях: змушують переукладати договори з енергопостачальною компанією, захопленою росіянами, та укладають нові договори лише з тими, хто має російські паспорти. Тиснуть на неповнолітніх: погрожують не видавати атестати дітям, у яких немає російських паспортів.

За словами радника мера Маріуполя Петра Андрющенка, російським паспортом, без якого не видадуть атестат, шантажували й школярів у Маріуполі. При цьому 9-класники могли оформити російський паспорт лише за умови, що він є і в їхніх батьків, казав радник мера 13-го лютого 2023-го року в своєму телеграм-каналі.

Детальніше про ситуацію на тимчасово окупованих територіях Запорізької області можна прочитати у статті ХПГ.

У квітні 2023-го у Центрі журналістських розслідувань (ЦЖР) також розповідали, що росіяни посилюють тиск на мешканців ТОТ Запоріжжя. Представники РФ намагалися залякати людей і погрожували “кидати на яму” чи “на підвал” тих, хто не мав російських документів та відмовлявся їх отримувати.

“Б’ють людей за український паспорт. Знайомого змусили робити той російський папірець. А тепер дісталися й до рідної людини. Ямою погрожують… ”, — цитували у ЦЖР коментар щодо вимушеної паспортизації, опублікований в одному з токмацьких пабліків.

“Змушені були записатися в чергу на подачу документів на отримання роспаспорта. Бо днями чоловіка зупинили на блокпосту і з матюками й погрозами почали розпитувати, де його російський паспорт. Сказали, що якщо наступного разу зупинять і паспорта не буде, то чоловік поїде ‘прямо на підвал’. Ми до останнього надіялися, що зможемо обійтися без того ‘документа’, але не витримали”, — розповідала мешканка Токмацького району. За словами жінки, тільки на подачу документів утворилися довжелезні черги, тому їхню родину записали на кінець квітня.

У ЦЖР наголошували, що на ТОТ Запорізької області збільшується не тільки кількість пунктів видачі російських паспортів, а й кількість людей, яких примушують до незаконної паспортизації. До прикладу, як повідомляли проросійські телеграм-канали, наприкінці березня 2023-го нові “пункти видачі паспортів” почали працювати у Василівці та Молочанську. 

Аби прискорити незаконну паспортизацію, росіяни відкривали нові відділи так званої “міграційної служби”, влаштовували виїзні прийоми та організовували роботу “мобільних груп”, що мали приймати необхідні документи просто вдома у мешканців.

Подібні “мобільні бригади” працювали у Мелітопольському району Запоріжжя. За інформацією ЦЖР, співробітники підконтрольній РФ “міграційної служби” виїздили до населених пунктів району — й вели прийом або у захоплених приміщеннях місцевих сільських адміністрацій, або приходили до людей додому. Росіяни хвалилися, що лише протягом одного дня, 31-го березня, в селі Терпіння Мелітопольського району вони прийняли відповідні документи та видали російські паспорти 60 місцевим мешканцям. При цьому десятьом людям паспорти видали безпосередньо в них удома.

Окрім цього, як раніше повідомляли в Генштабі, підконтрольна РФ окупаційна влада примушувала до незаконної паспортизації окремі категорії працівників. “Зокрема, у Мелітополі загарбники примушують вчителів шкіл, в термін до першого червня поточного року, написати відмову від українського громадянства та отримати російські паспорти”, — йшлося у фейсбук-дописі Генштабу від 3-го квітня 2023-го року. Як додавали у ЦЖР, таку ж дату окупанти встановили й для лікарів.

Підконтрольна РФ окупаційна влада також поширювала чутки, аби залякати людей і таким чином пришвидшити паспортизацію, відзначали у Центрі журналістських розслідувань:

“У нас уже говорять, що з червня, якщо людина не отримала роспаспорт, її будуть вносити в списки на депортацію. А майно забирати. Може, це й чутки, однак перевіряти їх нікому не хочеться. Тож черги за паспортом тільки ростимуть”, — ділилася мешканка села на Мелітопольщині.

Поза тим так званий “запит” на російські паспорти виникав і унаслідок маніпулювання вразливими верствами населення:

Моя 83-річна мама зараз щомісяця отримує 10 000 рублів ‘соціальної допомоги’ від окупантів. А в березні поштарка поцікавилася, чи думає мама оформляти пенсію? Мовляв, пенсія ж вища, та і взагалі, то вже ‘законні постійні виплати’. І така ‘реклама’ оформлення пенсійних виплат зараз дуже часте явище”, — розповідала мешканка Мелітопольщини.

Аби оформити пенсію, мешканці ТОТ повинні мати російський паспорт. Світлина з телеграм-каналу незаконної влади Костянтинівської громади, оприлюднена Центром журналістських розслідувань.

Аби оформити пенсію, мешканці ТОТ повинні мати російський паспорт. Світлина з телеграм-каналу незаконної влади Костянтинівської громади, оприлюднена Центром журналістських розслідувань.

Окрім цього, представники РФ постійно нагадували мешканцям окупованих територій про необхідність отримати російський паспорт під час фільтраційних заходів. Ось як описував те, що відбувалося, житель тимчасово окупованої Запорізької області:

“В село заїхала нова ‘зміна’ російських воєнних. Одразу пішли по дворах з поверхневими обшуками та ‘виховними бесідами’. Питання, яке задавали обов’язково усім: чи є російський паспорт”.

Чоловік наголошував, що брехати окупантам, нібито документи на отримання паспорта здані, не допомагало й було страшно, адже росіяни мали змогу перевірити інформацію, а наслідки виявленої брехні могли бути непередбачуваними. Через цей тиск мешканці сіл почали масово подавати документи на отримання громадянства РФ.

Як зауважували журналісти, підконтрольна РФ окупаційна влада, зокрема Євген Балицький, обіцяв “паспортизувати” 80 відсотків населення ТОТ Запоріжжя до вересня 2023-го, коли РФ планує провести незаконні “вибори” на тимчасово окупованих територіях України. 

Окуповані та непаспортизовані: ситуація на різних окупованих РФ територіях України

Крім цього, як зазначали в “Урядовому кур’єрі”, представники Російської Федерації позбавили соціальних виплат мешканців ТОТ з українськими паспортами та погрожували людям звільненням.

“На деяких підприємствах це робили автоматично: попередньо зібрали у відділі кадрів усі дані працівників і потім видали документи країни-агресора. І ніхто й не пискнув, бо власник українського паспорта втрачає право отримувати зарплату, пенсію чи соціальну допомогу, щось купувати або продавати й навіть безперешкодно пересуватися містом чи виїхати за його межі”, — розповідала жителька окупованого Маріуполя.

Своєю чергою на ТОТ Херсонщини росіяни проводили публічні покарання тих, хто відмовився брати російські паспорти. Чоловіків принижували та залякували: вдягали мішки на голову та кидали в окопи.

Окрім цього, росіяни використовували катівню в Генічеську, де знущалися з місцевого населення, розповідали у Центрі національного спротиву. У цій катівні представники РФ піддавали жорстоким тортурам громадян з проукраїнськими поглядами, а також тих, хто не бажав виконувати вимоги окупаційної влади.

“Таким чином терористи змушують населення отримати паспорт, аби уникнути розправи. Попри це, мешканці продовжують чинити спротив та відмовляються від російського папірця”, — наголошували у ЦНС наприкінці березня 2023-го.

Харківська правозахисна група також писала про українку з Харківщини, яка стала жертвою каральної психіатрії через відмову від російського громадянства. Наприкінці лютого 2023-го року правозахисникам вдалося забрати жінку з психіатричної лікарні Росії та повернути до України.

Більше про правовий вимір й інші випадки примусової паспортизації можна прочитати у нещодавній статті ХПГ за посиланням.


Як неодноразово наголошували правозахисники, згідно з міжнародним правом, за примусову паспортизацію має відповідати країна-агресор, а не ті, хто в умовах окупації був змушений отримати паспорти країни-окупанта. Своєю чергою у статті 45 IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі чітко вказана заборона:

“Забороняється примушувати жителів окупованої території присягати на вірність державі-супротивнику”, — зазначено у Конвенції. 

Матеріал підготовлено за підтримки DIGNITY — Данського інституту проти катувань, у межах проєкту “Здійснення правосуддя за міжнародні злочини в Україні”
 Поділитися