MENU
Гаряча лінія з пошуку зниклих безвісти в Україні
Документування воєнних злочинів в Україні.
Глобальна ініціатива T4P (Трибунал для Путіна) була створена у відповідь на повномасштабну агресію Росії проти України у лютому 2022 року. Учасники ініціативи документують події, у яких є ознаки злочинів згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини) в усіх регіонах України

Президент помилував 31 засудженого військовослужбовця

08.10.2021   
ХПГ-інформ
За ініціативою Консультативної ради з питань забезпечення прав і свобод захисників України Комісія при Президентові України у питаннях помилування рекомендувала звільнити або ж частково зменшити термін відбування покарання для 31 засудженого військового. У Комісії обіцяють розглянути питання помилування не лише ветеранів.

Фото: Photographee.eu, Shutterstock

За ініціативою Консультативної ради з питань забезпечення прав і свобод захисників України Комісія при Президентові України у питаннях помилування рекомендувала Главі держави звільнити або ж частково зменшити термін відбування покарання для 31 засудженого військового, повідомляє офіційний сайт президента.

«Беручи до уваги ступінь тяжкості вчинених злочинів, строк фактичного відбуття покарання, особи засуджених, їхній сімейний стан, поведінку до вчинення злочину та після засудження, відшкодування завданих збитків та усунення заподіяної шкоди, думку органів і установ виконання покарань щодо доцільності помилування та інших обставин, відповідно до пункту 27 статті 106 Конституції України Володимир Зеленський підтримав пропозицію Комісії та підписав указ про помилування цих засуджених», – йдеться в повідомленні.

Як повідомив голова Комісії у питаннях помилування Андрій Гота, під час розгляду справ до помилування відібрали осіб, що не вчиняли тяжких злочинів. Зокрема, помилування не стосувалося справ щодо військових, які скоїли ДТП у стані алкогольного сп'яніння, а також вчинили вбивство.

Голова Консультативної ради з питань забезпечення прав і свобод захисників України Альона Вербицька відвідала близько 40% колоній, а також виправні центри та слідчі ізолятори й провела зустрічі з понад 200 засудженими військовими. У серпні рада запропонувала Зеленському помилувати 36 засуджених військовослужбовців. 

«Більшість ветеранів відбуває покарання в місцях несвободи вперше, а самі злочини дуже часто були скоєні ними в стані сильного душевного хвилювання через непропрацьовані травми війни та відсутність дієвих механізмів повернення людини до мирного життя. Тож за результатами проведених зустрічей із засудженими ми зможемо вкотре довести необхідність збільшення витрат держави на реабілітацію наших захисників», – розповідала тоді Альона Вербицька.

У Комісії у питаннях помилування обіцяють розглянути питання помилування не лише ветеранів. «Перед нею (Комісією - ред.) було поставлене завдання не чекати прохань про помилування, а самостійно шукати представників вразливих категорій серед засуджених: неповнолітніх, жінок з дітьми, людей з інвалідністю, детально вивчати кожну справу. Нині в роботі – розгляд прохань про помилування щодо засуджених неповнолітніх. Надалі засідання Комісії щодо помилування відбуватимуться в міру опрацювання зібраної інформації та проведення зустрічей із засудженими», – йдеться в повідомленні.


Нагадаємо, у 2019 році президентське помилування в Україні проаналізували судді ЄСПЛ у справі Петухов проти України № 2. Щоправда, вони розглядали цю процедуру в контексті помилування довічників. Поміж іншого, ЄСПЛ звернув увагу на непрозорість української системи помилування, адже ні Комісія при Президентові України у питаннях помилування, ані сам Президент не мають пояснювати відмови, їхні рішення не публічні і не підлягають оскарженню. На думку суддів ЄСПЛ, інститут президентського помилування — це «сучасний еквівалент королівської пощади», гуманний, проте такий, що не надає ніяких процесуальних гарантій засудженим.

 Поділитися