пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
09.11.2007 | Юрій Чумак
Жертви політичних репресій

Телемарафон «Дзвони пам’яті» відбувся у Харкові

   

7 листопада 2007 р. у харківському прес-центрі « Майдан Свободи» відбувся телемарафон «Дзвони пам’яті», присвячений 90-річчю Жовтневого перевороту та 70-річчю початку масових політичних репресій.

Учасниками заходу, що проходив у форматі «круглого столу» в прямому ефірі на телеканалі «Фора», стали історики, дослідники тематики Голодомору та репресій в Україні, студенти, політичні та громадські діячі Харківщини, представники релігійних конфесій, правозахисники та журналісти.

Своїми думками з приводу роковин Жовтневого перевороту та наслідків цієї події для України поділилися Володимир Калініченко – професор, завідувач кафедрою історії Харківського Національного університету, Ольга Різніченко – провідний фахівець Харківського літературного музею, Іван Варченко – історик, голова Харківської обласної організації партії «Реформи і порядок», Анатолій Семенченко – голова Харківської обласної організації Народного Руху України», Юрій Потикун – голова Харківської обласної організації партії «Християнсько-демократичний союз», Олесь Кусайкін – голова НУО «Освітній центр прав людини», Василь Третецький – голова Харківської обласної організації Української Народної партії, Владика Ігор – Архієпископ Харківський і Полтавський Української автокефальної православної церкви, та інші.

Зокрема, Іван Варченко у своєму виступі підняв питання про ціну комуністичного експерименту в Україні, який вартував нашому народові багатомільйонних жертв. Так, за слова І. Варченка, громадянська війна та голод 1921-1922 рр. забрали близько 1 млн. людських життів, Голодомор 1932-1933 рр. – 7-10 млн., репресії 30-х рр. – приблизно 0,5 млн., голод 1946-1947 рр. – ще близько 1 млн., політичні репресії, що мали місце вже у післявоєнний період – ще десятки тисяч чоловік. Крім того, під час війни з фашистською Німеччиною, сталінське комуністичне керівництво, що ставилося до українців як до гарматного м’яса, віддало на смерть мільйони наших дідусів та бабусь. Таким чином, – узагальнив І. Варченко, – жертвами комуністичного режиму фактично став увесь український народ.

Всім присутнім були продемонстровані кадри зі святкування 90-ї річниці «Великої жовтневої соціалістичної революції» у Харкові, на яких було видно, що кількість прихильників ідей Леніна-Сталіна є вкрай невеликою, що, безумовно, вселяло надію на швидку кончину утопічної ідеології, яка при спробі втілення у життя забрала мільйони життів безневинних людей.

Для учасників заходу була організована виставка, підготовлена співробітниками Літературного музею, присвячена Голодомору та репресіям 30-х років на Харківщині.

Під час телемарафону проводилось також інтерактивне телефонне спілкування з телеглядачами, більшість яких висловлювалися на підтримку ідеї вшанування пам’яті жертв Голодомору та політичних репресій, і морально засуджували комуністичних катів українського народу.

 

Підсумовуючи, заступник голови обласної комісії з вшанування пам’яті жертв Голодомору Василь Третецький зазначив: «Треба серцем почути нашу історію. Те, що ми сьогодні розповідаємо людям – це перший крок, це – початок великої дороги до правди».

 

ФОТО Юрія Чумака

 

Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль