MENU

Подібні статті

Верховний суд подає до суду на КабмінСША радять Україні змінити закон про судоустрійСудова реформа: крок вперед і два назадПравозахисники прогнозують посилення безладу в судочинствіНовий закон про судоустрій обмежить доступ українців до судуПравосуддя під контролем ПрезидентаНі Політизації Правосуддю!Відкрите звернення до Президента України щодо ветування Закону України „Про судоустрій і статус суддів”Політичне правосуддяНовий Закон про судоустрій: швидке і неякісне правосуддя від розумних, але залежних суддівАркадий Бущенко: судьи выпрашивали этого изнасилования 20 летКоаліція не дочекалась висновку Венеціанської комісіїНа Лавриновича чекають у Страсбурзі, аби поговорити про долю Верховного судуЕксперт: помилки в судовій реформі можуть дорого обійтися суспільствуВенеціанська комісія розгляне судову реформу Януковича не раніше вересняПредставники ПАРЄ наполягають на повторному розгляді законопроекту щодо судової реформиЗагрози, закладені у проекті нової судової реформи, можуть переважити його досягненняСеверінсен: пропозиції Януковича мають «пройти» Венеціанську комісіюГлава СБУ стал членом Высшего совета юстицииЯнукович вивів Хорошковського зі складу Вищої ради юстиції

Експерти Венеціанської комісії: «Дуже важко збагнути логіку змін, що відбулися в українському правосудді шляхом його реформування»

06.12.2010 | www.dt.ua
Оксана Мариненко

На цьому наголосив секретар комісії Томас Маркерт під час зустрічі у Верховному суді України, яка відбулася 30 листопада 2010 року в рамках візиту в Україну делегації Європейської комісії за демократію через право (Венеціанська комісія).

У всіх європейських країнах є верховні суди, наділені високими повноваженнями забезпечувати єдність судової практики, ухвалювати прецедентні рішення, бути взірцем правової позиції для судів усіх рівнів, підкреслив Томас Маркерт. Чому в Україні Верховний суд позбавлено таких повноважень, якою логікою керувалися ініціатори законодавчих змін, збагнути непросто, зауважив експерт. І недарма у своїх висновках Венеціанська комісія наголосила на необхідності виправити ситуацію, що склалася, повернути найвищому судовому органу держави повноваження, визначені Конституцією України.

Виконувач обов’язків голови Верховного суду України Анатолій Ярема подякував європейським експертам за співпрацю з Верховним судом, зауваживши, що доробок Венеціанської комісії у формуванні українського права є надзвичайно вагомим, повідомляє офіційний сайт ВСУ.

На прохання представників Венеціанської комісії детально охарактеризувати ситуацію, в якій нині перебуває Верховний суд України, присутні на зустрічі судді констатували: практично відбувається його повне витіснення з судової системи країни — процесуальне (шляхом ухвалення відповідних змін до законодавства) і фізичне (шляхом неправомірного передання приміщень Верховного суду Вищому спеціалізованому суду та позбавлення суддів і працівників апарату Верховного суду необхідних умов для роботи). Більш ганебну ситуацію навіть уявити важко, резюмують судді Верховного суду України.

За словами учасників зустрічі, свідоме знищення Верховного суду відбувається і після оприлюднених висновків Венеціанської комісії, врахувати які українська влада обіцяла і високоповажній європейській інституції (за словами секретаря комісії Томаса Маркерта), і українському суспільству. У начебто законний спосіб не тільки виживають суддів та працівників апарату Верховного суду, а й унеможливлюють розгляд сотень справ, що надійшли до найвищої судової інстанції країни ще до ухвалення нового Закону «Про судоустрій і статус суддів». Щоправда, поінформували на зустрічі європейських експертів, законодавець і тут «прийшов на допомогу»: у парламенті зареєстровано законопроект про передачу цих справ із Верховного суду до апеляційних судів. Хоча в багатьох з них уже відкрито провадження, розпочато судовий розгляд, а для громадян, які перебувають під вартою, зволікання із розглядом справи є неприпустимим.

Судді Верховного суду нагадали представникам Венеціанської комісії, що вітчизняні правники, експерти та науковці закликали ініціаторів судової реформи не ухвалювати законів у сфері правосуддя без висновків відповідних європейських інституцій, зокрема й Венеціанської комісії. На жаль, ці заклики не були почуті.

Не чують голосу суддів в Україні й нині, наголосив Анатолій Ярема. Хоча тільки від Верховного суду до адміністрації президента надійшли пропозиції на 28 сторінках щодо комплексного вдосконалення Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Однак влада не поспішає виправляти помилки: вносити зміни Міністерство юстиції планує в серпні 2011 року. Яким чином судова система має функціонувати до того часу? Адже зрозуміло, що проведені «вдосконалення», хоч як відтерміновуй зміни до них, у суспільстві не приживуться, переконані судді Верховного суду.

На завершення зустрічі Томас Маркерт зауважив, що він і його колеги поділяють стурбованість суддів Верховного суду України і намагатимуться донести цю стурбованість до всіх членів Венеціанської комісії, представників інших європейських інституцій, які вбачають в Україні гідного партнера. І робитимуть усе від них залежне, аби країна молодої демократії на шляху свого розвитку не втрачала вже здобутих нею досягнень.

Як повідомляло «Дзеркало тижня», під час 84-ї сесії Венеціанської комісії, яка проходила в другій половині жовтня, Томас Маркерт зазначив, що в його колег склалося дві думки стосовно зміни судової системи України. «Висновки Венеціанської комісії неоднозначні», — сказав він.

Т.Маркерт заявив, що в підсумковій оцінці закону комісія констатувала низку негативних змін. «Одна з них — забрано практично всі повноваження у Верховного суду і знижено його статус до такого рівня, що він уже не може функціонувати нормально», — сказав секретар комісії. Він також додав, що стурбованість організації викликають окремі положення закону, які стосуються повноважень Вищої ради юстиції (ВРЮ): «Деякі повноваження Вищої ради юстиції, наприклад інспектування судових рішень до їх ухвалення і ряд інших, викликають багато запитань».

Водночас, за словами Т.Маркерта, комісія «відзначила певний прогрес» у реформуванні українського судового законодавства: «Кілька рекомендацій Венеціанської комісії взято до уваги. Зокрема поліпшено автоматичний розподіл справ між суддями».

 Поділитися