MENU

Мукачівські роми демократичним шляхом обрали свого баро

01.08.2013
Георгій Кобзар

Історія цікава тим, що роми самі вирішили переобрати баро (барона, старосту), адже були незадоволені діями старого. Хоча роми були і не зобов’язані будь-кого повідомляти, оскільки це були внутрішні вибори всередині етнічної групи, але все ж зробили все офіційно: повідомили про фактичне проведення мирного зібрання мерію, прокуратуру й міліцію, та зробили це (про всяк випадок) за 10 днів.

Натомість депутат міської ради, пов’язаний з ромами, злякався, що у нього і у «його» барона «відберуть» владу і написав до мерії депутатське звернення з пропозицією провести круглий стіл і заборонити вибори, так як мер «повинен стежити за правопорядком у місті».

Тоді міський голова викликав усіх діючих осіб до себе та довго умовляв і рекомендував вибори не проводити. При цьому неодноразово запевнив усіх, що мерія не може і не буде втручатися в такі справи і просто хоче, щоб не було конфронтації і проблем всередині ромського табору.

Проте, наступного ж дня мер, який взагалі не повинен вторгатися у справи етнічної групи, тому що ці вибори ніде і ніяк юридично не прописані, швиденько за один день написав листа до міліції і подав позов до суду. Не знайшовши, за що зачепитися, він вирішив заборонити мирне зібрання, посилаючись на те, що НА ЙОГО ДУМКУ, проллється кров і вибори будуть нести загрозу національній безпеці.

З адміністративним позовом міськвиконком звернувся у п’ятницю 26 липня. Ініціаторів проведення переобрання барона повідомили в суботу 27 липня, що в неділю 28 липня їх викликають до суду. Але прийшли майже всі роми, вони готові були відстоювати своє право на мирні зібрання! Суд тривав майже 3 години і міськвиконком програв. Суддя послався на Конституцію України та Європейську конвенцію і дозволив проводити зібрання.

У понеділок 29 липня 2013 року відбулися вибори. Були розроблені бюлетені, опечатана урна, створена лічильна комісія, облаштована дільниця для голосування. Голосування проходило у присутності представників громадських організацій, незалежних спостерігачів, журналістів друкованих ЗМІ та телебачення.

Приємно здивували й правоохоронці, які чемно спостерігали за ходом голосування, і перепитували, чи не треба комусь чимось допомогти чи підказати, при цьому не було зафіксовано жодного порушення громадського порядку.

На дільницю прийшло 704 виборця, з яких 579 обрали Олександра Балога своїм старостою (до речі, до 2010 року він майже десять років керував табором, заслуживши повагу та авторитет серед ромського населення). Недійсним був визнаний тільки 1 бюлетень.

Вже відомо, що рада старійшин та громадські організації мають намір підготувати необхідну документацію, та на зборах затвердити Положення та статут громади, щоб на майбутнє уникнути будь-яких зазіхань з боку політиків на втручання у їхні внутрішні виборчі процеси.

 Поділитися